Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie zasady obowiązują teraz w kościołach? Nowe obostrzenia dotyczące liczby wiernych pozwalają na jedną osobę na 15 metrów kwadratowych

ICH
Zgodnie z nowymi obostrzeniami od soboty, 7 listopada w kościołach może znajdować się tylko jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.
Zgodnie z nowymi obostrzeniami od soboty, 7 listopada w kościołach może znajdować się tylko jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Robert Woźniak
Od 7 listopada obowiązują nowe obostrzenia dotyczące liczby wiernych w kościołach. Według tych zasad wierni będą musieli się modlić prawdopodobnie co najmniej do końca listopada. W świątyniach będzie mogła przebywać tylko jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Księża przekonują, że wierni są odpowiedzialni i zachęcają do udziału w mszach online.

W związku z walką z pandemią koronawirusa premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę, 4 listopada nowe restrykcje. Dotyczą one też liczby osób mogących przebywać w kościołach. Wynika z nich, że od 7 listopada do 29 listopada na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni kościoła może wejść jedna osoba.

Nowe limity wiernych w kościołach

Nowe obostrzenia oznaczają, że tylko połowa osób z tych, które do tej pory mogły uczestniczyć w liturgiach i nabożeństwach, będzie miała szansę wziąć udział w mszy świętej. Jak przekonują księża, zdecydowana większość wiernych jest zdyscyplinowana i przyzwyczajona do restrykcji. Podobny limit obowiązywał już pod koniec kwietnia bieżącego roku.

– Jesteśmy wspólnotą, nasi parafianie są odpowiedzialni i przyzwyczajeni do wszelkich obostrzeń. Na drzwiach kościoła wywieszamy kartkę z informacją, ile osób może wejść do świątyni. Wierni są dobrze zorganizowani, zachowują odstęp, sami się liczą – mówi ks. Radosław Rakowski, wikariusz w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Poznaniu.

I dodaje: – Gdyby się coś nie zgadzało, to interweniujemy, zwracamy ludziom uwagę, że mogą usiąść na ławce przed kościołem. Mamy także msze online i z nich wierni także chętnie korzystają.

Msze święte w Poznaniu także online

Parafia św. Stanisława Kostki nie jest tutaj wyjątkiem. Coraz więcej poznańskich parafii decyduje się na transmisje z nabożeństw w internecie. Transmisje z mszy w poznańskiej katedrze można oglądać na YouTube w każdą niedzielę o godzinie: 8.00, 10.00, 12.15, 19.00 i 20.30. W każdą niedzielę o godz. 15 parafia pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu prowadzi transmisję mszy dla głuchych i słabosłyszących na Facebooku. O tej samej godzinie można obejrzeć także mszę świętą w rycie trydenckim z parafii Maryi Królowej w Poznaniu.

Ważne jest także to, że podczas każdej liturgii wierni mają możliwość przyjęcia Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Kapłan lub szafarz rozdający Komunię powinien bezpośrednio przed tą czynnością zdezynfekować ręce i założyć maseczkę.

Odpowiednio powinny zostać zabezpieczone także konfesjonały. Na kratkach musi znajdować się folia ochronna, a w pobliżu konfesjonału płyn do dezynfekcji.

Warto przypomnieć także, że już 15 października metropolita poznański abp. Stanisław Gądecki udzielił wszystkim wiernym Archidiecezji Poznańskiej oraz wiernym przebywającym na terenie Archidiecezji dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedzielę i święta nakazane do czasu zniesienia ograniczeń.

Targowisko na Bema powstało w czerwcu 1989 r. i przez niemal całe lata 90. było to kultowe miejsce, gdzie można było kupić wszystko - od markowych ubrań po meble.Zobaczcie archiwalne zdjęcia targowiska ---->

To miejsce w Poznaniu było kultowe. Wszyscy robili tu zakupy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski