Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Śpiewak skazany za słowa o udziale Bogumiły Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej w reprywatyzacji kamienicy przy ul. Joteyki 13

mm
Fot. Bartek Syta / Polska Press
Jan Śpiewak został uznany winnym zniesławienia Bogumiły Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej, córki byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Aktywista musi zapłacić 5 tys. złotych grzywny i 10 tys. zł nawiązki. Wyrok sądu krytykuje premier Mateusz Morawiecki.

Cała sprawa zaczęła się, kiedy Jan Śpiewak ujawnił rolę Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej w reprywatyzacji kamienicy przy ul. Joteyki 13. „Boom.Córka ministra Ćwiąkalskiego przejęła w 2010 roku metodą na 118letniego kuratora kamienicę na Ochocie” - napisał na Twitterze. Córka Zbigniewa Ćwiąkalskiego podała Śpiewaka do sądu, a ten orzekł, że doszło do zniesławienia. Śpiewak ma zapłacić 10 tysięcy złotych Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej oraz 5 tysięcy złotych grzywny. Uzasadnienie wyroku nie jest jawne.

13 grudnia to symboliczna data. Mamy sądy rodem z ustrojów autorytarnych. Mamy przemoc sądów, które w obronie przywilejów elit nie wahają się łamać prawa. Sąd bez podana przyczyn utajnił tez samo uzasadnienie wyroku, co narusza moje konstytucyjne prawo do jawnego procesu. W ramach mojego prawa do nieposłuszeństwa obywatelskiego nie zamierzam wykonywać tego wyroku. A 10 tysięcy nawiązki na rzecz córki ministra traktuje jako splunięcie w twarz ofiarom reprywatyzacji. W tym czterech przedwczesnych zgonów lokatorów na Joteyki. Jeśli będę musiał iść do więzienia w tej sprawie niech tak się stanie. Może to obudzi sumienia ludzi.

Jan Śpiewak zostanie ułaskawiony?

Wyrok warszawskiego Sądu Okręgowego odbił się głośnym echem wśród polityków. Jana Śpiewaka wziął w obronę premier. "Przyjaciół i nieprzyjaciół należy sądzić jedną miarą. Temu, kto tak odważnie jak Jan Śpiewak walczy o sprawiedliwość, należy się szacunek, pochwała i medal" - napisał na Facebooku Mateusz Morawiecki.

"Uznanie go winnym i zasądzenie wobec niego kary stoi w jaskrawej sprzeczności ze społecznym poczuciem sprawiedliwości i przekonaniem, kto działał w interesie społecznym, dla dobra wspólnego, a kto na rzecz wątpliwych interesów wąskiej grupy. Wyrok zapadł w 38 rocznicę stanu wojennego" – dodał premier.

Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta, powiedział Wirtualnej Polsce, że Andrzej Duda ułaskawienie aktywisty, jeśli tylko taki wniosek wpłynie do kancelarii prezydenta. Sam Jan Śpiewak wielokrotnie podkreślał, że nie zamierza wykonywać wyroku i będzie dalej walczył. Oprócz wspomnianego wniosku o ułaskawienie, rozważa również skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Politycy i dziennikarze komentują wyrok ws. Jana Śpiewaka

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jan Śpiewak skazany za słowa o udziale Bogumiły Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej w reprywatyzacji kamienicy przy ul. Joteyki 13 - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski