Zobacz
  koniecznie

  Czy Twoje imię i nazwisko jest na liście?

  Rozwiń
  Jest tylko jedno takie okno w Wielkopolsce! Dlaczego jest...

  Jest tylko jedno takie okno w Wielkopolsce! Dlaczego jest wyjątkowe? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  ZSN

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jest tylko jedno takie okno w Wielkopolsce! Dlaczego jest wyjątkowe? [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  1/16
  przejdź do galerii

  ©Zbyszek Snusz

  Na ratuszu w Obrzycku znajduje się niezwykłe obramowanie okienne, które ma już prawie 500 lat. Do tej niewielkiej miejscowości koło Szamotuł trafiło w XIX wieku z... Portugalii.

  Niezwykłe okno z Portugalii w Obrzycku


  Barokowy ratusz, który znajduje się na środku rynku w Obrzycku, powstał w połowie XVII wieku. Być może do dzisiaj budynek nie wyróżniałby się niczym szczególnym, gdyby nie Atanazy Raczyński, właściciel tutejszych dóbr, który w 1843 roku pełnił m.in. obowiązki ambasadora Prus w Lizbonie.

  Raczyński każdą wolną chwilę w Portugalii poświęcał na wędrówki po kraju, zwiedzał stare miasta, zabytki architektury, kościoły, podziwiał zbiory sztuki.

  Tak trafił m.in. do klasztoru w Batalha w południowej Portugalii, który uznawany jest za jeden z najdoskonalszych przykładów architektury i sztuki gotyku w tym kraju (w 1983 roku klasztor został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO).

  I to właśnie stamtąd Atanazy Raczyński przywiózł do Obrzycka piękne marmurowe obramienie okna z 1527 roku. W 1857 roku zdobienie wmurowano w jedną ze ścian ratusza, gdzie można je podziwiać do dzisiaj (dziś wewnątrz obramienia znajduje się witraż z herbem Obrzycka).

  Uwagę zwracają przede wszystkim detale obramowania. Możecie je zobaczyć w naszej galerii zdjęć! Polecamy!



  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jumanie

  tylda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Mamy podziwiać okno podpierdzielone z zabytku klasy światowej przez jakiegoś ciołka z patologicznej pruskiej rodziny? Można i tak: pewien Mietek też każdą wolną chwilę spędzał na wędrówkach po...rozwiń całość

  Mamy podziwiać okno podpierdzielone z zabytku klasy światowej przez jakiegoś ciołka z patologicznej pruskiej rodziny? Można i tak: pewien Mietek też każdą wolną chwilę spędzał na wędrówkach po centrum Poznania, zwiedzał, patrolował, oceniał, typował. Tak trafił m.in. do bimby nr 13, który jest uważany za jeden z typowych przykładów miejskich tramwajów. I to właśnie stamtąd zaniósł do domu mój zwykły skóropodobny portfel. Tam go opróżnił, skracając sobie uciążliwe oczekiwania na należną mu wielokrotność mitycznego 500zł+, a potem z pietyzmem umieścił w podwórkowym śmietniku, gdzie dzięki reformie śmieciowej można go podziwiać do dzisiaj. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo