Niewielka osada koło Babimostu. Nie ma sołtysa, ani sklepu, ani nawet jednej ławeczki na sąsiedzkie plotki. Co tam w takim razie jest i co wspólnego ma Zdzisław ze Zdzisławem? Gdy jedzie się samochodem z Chobienic do Babimostu i na pierwszym rondzie skręci w prawo na Zbąszynek, po chwili mija się znak drogowy. Informacja lakoniczna i prosta: „Zdzisław 1”. Magiczne miejsce

Od tego właśnie znaku, przez jeden kilometr od szosy, ciągnie się jedyna we wsi wstążka asfaltu. Prowadzi ona do jedynej w swoim rodzaju miejscowości o nazwie Zdzisław, w której ani jeden Zdzisław… nie mieszka. Skąd zatem ta nazwa i jak żyje się ludziom daleko od szosy?

O to właśnie zapytaliśmy jedyną osobę, jaką udało nam się spotkać przy głównej drodze, biegnącej przez wieś. Łukasz Krzanowski ma 33 lata i mieszka w Zdzisławiu z żoną i dziećmi.

Dokładnie tak samo, jak jego ojciec i dziadek. Jak informuje, nie ma tu sołtysa, ani sklepu, ale jest swojsko i spokojnie. Jest 13 domów, a kilka z nich - widać z daleka - że całkiem niedawno zostały wybudowane. Nowe. Czyli jest coś magicznego w Zdzisławiu, co jednak przyciąga  ludzi, że tutaj się osiedlają. Co to może być?


Staropolskie imię oznacza "budujący swoją sławę". Jeszcze wszystko przed Zdzisławem!

 

Sprawdzając w „imienniku” można dowiedzieć się, że osoba nosząca imię Zdzisław, to człowiek cichy i spokojny, lubi towarzystwo, łatwo nawiązuje znajomości i jest życzliwie nastawiony. Do Zdzisława nieopodal Babimostu opis ten pasuje jak ulał!

Tu Zdzisławów, jak na lekarstwo

 - Jest tutaj las, spokój i cisza, a do cywilizacji przecież nie jest aż tak daleko - mówi Łukasz Krzanowski. Faktycznie, do Babimostu blisko i tam właśnie mieszkaniec osady dojeżdża codziennie do pracy. A i Podmokle  Wielkie, gdzie jest ich sołtys, też przecież jest przysłowiowy rzut beretem.- Mamy tu na miejscu nawet zakład pracy - chwali się mie-szkaniec Zdzisława i wskazuje ręką kierunek. Kawałek dalej jest firma zajmująca się handlem częściami samochodowymi. - Ale skąd ta nazwa Zdzisław, to nie mam pojęcia. Nawet nie pamiętam, czy kiedyś mieszkał tu jakikolwiek Zdzisław - przyznaje Łukasz Krzanowski.

A czy jest tu chociaż, jakieś miejsce, gdzie można się spotkać i posiedzieć? Na przykład w imieniny Zdzisława (przypadają 29 stycznia lub 28 listopada) mały festyn zrobić? Wszak, jak mówi księga imion, Zdzisław jest cichy i spokojny, ale lubi towarzystwo! Może chociaż jakiś plac zabaw dla dzieci? Niestety, ale na to chyba będzie trzeba jeszcze sporo poczekać. Na dzień dzisiejszy w Zdzisławiu nie ma nawet jednej ławki, gdzie można by usiąść i podyskutować o takich planach. Ale jak to mówią, trzeba myśleć pozytywnie! Co ważne, wspomniana już charakterystyka imienia Zdzisław daje dużą nadzieję. Otóż to męskie imię, pochodzenia staropolskiego, złożone jest z dwóch członów: Zdzi-, oznaczające „uczynić, zdziałać, zrobić” i -sław, czyli „sława”. Można je więc przetłumaczyć, jako „budujący swoją sławę”. A więc?

Imieniny wioski

A więc spokojnie, jeszcze wszystko przed mieszkańcami osady. Powoli, ale kiedyś się wybuduje. - Przydałoby się na początek zrobić tu porządną drogę, bo ta jedna, jedyna jest w kiepskim stanie - mówi na koniec Łukasz Krzanowski.

A gdyby tak jeszcze było gdzie się zabawić, lub w imieniny wioski spotkać, to sława szybko sama przyjdzie! Bo taki Zdzisław jest niepowtarzalny i jak mówi znak przy drodze z Babimostu do Podmokli Wielkich, to "Zdzisław 1", czyli jeden lub jedyny. Drugiego takiego nie znajdziecie!

Kliknij: STREFA AGRO NA FACEBOOKU. LUBIĘ TO!