Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowe spotkanie z profesorem Januszem Jackowskim. Zasłużony działacz poznańskiego i polskiego sportu odebrał honory w auli AWF

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Profesor Janusz Jackowski w rozmowie ze swoimi przyjaciółmi, Tomaszem Wiktorem i Januszem Grzeszczukiem
Profesor Janusz Jackowski w rozmowie ze swoimi przyjaciółmi, Tomaszem Wiktorem i Januszem Grzeszczukiem Fot. Robert Woźniak
Aula AWF w Poznaniu w piątek była świadkiem niezwykłej uroczystości. Nieco spóźnione 90. urodziny świętował profesor Janusz Jackowski, jedna z legend poznańskiego sportu, człowiek bardzo szanowany i lubiany.

Zobacz też: Złoto przebudzonej Adrianny Szóstak i dramat Patrycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej

Spotkanie z przyjaciółmi i współpracownikami Janusza Jackowskiego zorganizował profesor Leszek Dworak. Nie zabrakło gratulacji, listów, odznaczeń i zdjęć podsumowujących zasługi 90-latka dla poznańskiej, krajowej i międzynarodowej lekkiej atletyki.

Swoją przygodę z Królową Sportu Jackowski rozpoczął w 1948 roku. Osiem lat później związał się jako trener i wykładowca z Wyższą Szkołą Wychowania Fizycznego w Poznaniu (późniejszą Akademią Wychowania Fizycznego). W latach 1969 - 1972 pełnił funkcję kierownika wyszkolenia w PZLA, kierując przygotowaniami do letnich igrzysk w Monachium (1972 r.). W kolejnych latach był delegatem technicznym IAAF (Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki). W latach 1991-2006 był z kolei członkiem zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego. Był też wieloletnim trenerem lekkiej atletyki w AZS Poznań, specjalizował się w biegach średnich i długich.

Opracował własny system treningowy dla biegaczy, opisany w „Zarysie lekkoatletyki”, do dziś aktualnym podręczniku dla trenerów, nauczycieli i studentów. Ogromną i chyba najbardziej pamiętaną zasługą profesora jest skupienie w WSWF, potem AWF, wybitnych lekkoatletów lat 70-tych minionego wieku. Dzięki jego śmiałej i nietypowej jak na owe czasy inicjatywie w Poznaniu studiowali tacy giganci jak Władysław Komar, Władysław Kozakiewicz, Bronisław Malinowski czy Tadeusz Ślusarski (złoci medaliści olimpijscy) i wielu innych wybitnych zawodników, którzy w trakcie studiów osiągali swoje największe sukcesy.

10 lat temu Jackowski został uhonorowany Złotym Medalem „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego”. Do dziś interesuje się życiem PKOL i PZLA (jest jego honorowym członkiem).

Profesorze, w imieniu dziennikarzy, kibiców i całej redakcji „Głosu” z okazji jubileuszu dziękujemy za wszystko i kłaniamy się w pas!

Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje:
Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski