Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już wkrótce zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Co się zmieni?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Od 1 lipca wprowadzone zostaną zmiany przepisów funkcjonujących w czasie pandemii
Od 1 lipca wprowadzone zostaną zmiany przepisów funkcjonujących w czasie pandemii Łukasz Gdak
Po ponad roku oficjalnie stan zagrożenia epidemicznego zostaje zniesiony. Choć już większość z nas zapomniała o koronawirusie, to jednak dopiero teraz możemy oficjalnie odetchnąć z ulgą, bowiem od 1 lipca odwołany zostanie stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, że ostatnie z obostrzeń, jakie zostały wprowadzone w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa również znikną. Co dokładnie się zmieni?

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce

W piątek, 16 czerwca, w dzienniku ustaw opublikowano najnowsze rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzonego z dniem 16 maja 2022 r.

Zgodnie z jego treścią od 1 lipca w Polsce zniesiony zostaje stan zagrożenia epidemicznego.

- Odwołanie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego uzasadnia wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego złożony do Ministra Zdrowia w dniu 20 kwietnia 2023 r., w którym Główny Inspektor Sanitarny wnioskuje o odwołanie tego stanu, z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, w szczególności biorąc pod uwagę spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek liczby zgonów i hospitalizacji obserwowany w ostatnim czasie - tłumaczą przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

Przypomnijmy, że stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono 16 maja 2022 roku. Wcześniej, od 20 marca 2020 roku w Polsce obowiązywał stan epidemii.

Zniesienie ostatnich obostrzeń

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza również, że dotychczasowe - ostatnie już - obostrzenia przestaną obowiązywać.

Jednym z nich jest obowiązek zakrywania nosa i ust w przychodniach, poradniach, szpitalach itp. Przypomnijmy, że 30 kwietnia odwołano nakaz noszenia mieszczek w aptekach, ale wówczas regulacje dot. maseczek w placówkach medycznych przedłużono do 30 czerwca.

To jednak nie wszystko. Wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego, zdjęty zostanie też obowiązek szczepień, który dotyczył medyków.

Chociaż zakażenie koronawirusem to nic przyjemnego, to jednak również po przejściu tej choroby warto kontrolować swoje zdrowie. Jak się okazuje, powikłania po koronawirusie mogą być równie poważne, jak samo zakażenie, a ich objawy mogą pojawiać się nawet kilka miesięcy po zachorowaniu. Sprawdź w galerii, co może świadczyć o powikłaniach pocovidowych.Przejdź dalej -->

Miałeś koronawirusa, a teraz masz te objawy? To może świadcz...

Co jeszcze zmieni się od 1 lipca?

- Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego ma charakter formalno-prawny. Wycofujemy ten stan i część przepisów regulujących bardzo różne dziedziny po prostu przestanie działać. Mówię o trybach, które w różnych dziedzinach gospodarki były stosowane. Przypomnę, że chociażby nie trzeba było robić badania na prawo jazdy, bo te uprawnienia były przedłużane automatycznie, czy badania przy przyjęciu do pracy – mówił na antenie Polskiego Radia 24 Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Od 1 lipca wprowadzone zostaną też zmiany innych funkcjonujących w czasie pandemii przepisów, jak m.in.:

  • nie będzie możliwości przetwarzania danych osobowych związanych z COVID-19
  • zostanie przywrócony obowiązek wykonywanie badań wynikających z Kodeksu pracy (badania przed rozpoczęciem pracy i badania okresowe – po odwołaniu stanu zagrożenia przewidziano 180 dni na wykonanie zawieszonych badań)
  • niektóre orzeczenia o niepełnosprawności, przedłużane automatycznie podczas pandemii, stracą ważność z końcem tego roku, a niektóre dopiero w 2024 roku
  • zniesiona zostanie dopuszczalność zlecenia pracy zdalnej na zasadach stanu zagrożenia, a także możliwość delegowania pracownika na przymusowy urlop na warunkach covid

Koronawirus - znikoma liczba zachorowań

W tygodniu od 8-14 czerwca, jak poinformowali przedstawiciele resortu zdrowia, odnotowano 238 potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem (w tym 50 ponownych zakażeń). 11 z nich było w Wielkopolsce.

Łącznie w tym czasie w kraju zmarły trzy osoby - jedna z powodu COVID-19 i dwie z z powodu współistnienia zakażenia z innymi schorzeniami.

Jedzenie w szpitalach - dobre czy niedobre? Ten temat od lat budzi wiele kontrowersji. Pacjenci często skarżą się na posiłki, jakie przychodzi im jeść podczas pobytu w szpitalu. Poprosiliśmy czytelników "Głosu Wielkopolskiego", by podzielili się swoimi wrażeniami na temat szpitalnego jedzenia. W poniższej galerii zamieściliśmy zdjęcia przesłane przez naszych czytelników. Zobacz, jak wyglądają posiłki oferowane przez wielkopolskie szpitale --->Czytaj też: Ogromne rachunek po wizycie u dentysty? Zęby można leczyć za darmo! Zobacz, co Ci przysługuje w ramach NFZ

Jedzenie w szpitalach może zaskoczyć! Co jedzą pacjenci? Tak...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski