Kalisz ma nowego ordynariusza - biskup Edward Janiak objął...

  Kalisz ma nowego ordynariusza - biskup Edward Janiak objął diecezję [ZDJĘCIA]

  Andrzej Kurzyński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kalisz już ma nowego biskupa - biskup Edward Janiak objął diecezję
  1/8
  przejdź do galerii

  Kalisz już ma nowego biskupa - biskup Edward Janiak objął diecezję ©Fot. Andrzej Kurzyński

  Diecezja kaliska oficjalnie ma nowego biskupa. Został nim ksiądz Edward Janiak, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej. Taką decyzję jeszcze w lipcu podjął papież Benedykt XVI. W środę odbył się uroczysty ingres nowego ordynariusza.
  W uroczystości udział wzięli najważniejsi hierarchowie kościelni z kardynałami Józefem Glempem i Henrykiem Gulbinowiczem oraz prymasem Józefem Kowalczykiem na czele. Nowemu biskupowi pastorał przekazał nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Celestino Migliore. On także odczytał pismo papieża o nominacji biskupa kaliskiego.

  Na ingresie nie zabrakło parlamentarzystów i przedstawicieli władz samorządowych, w tym prezydentów Kalisza i Wrocławia. Nowy biskup zaprosił liczną grupę przewodników turystycznych z Wrocławia. Obecni byli także jego koledzy ze szkoły średniej w Sobieszowie oraz leśnicy. Biskup Edward Janiak studiował bowiem na wydziale leśnym poznańskiej Akademii Rolniczej.


  Ingres rozpoczął się w kaliskiej bazylice, gdzie biskup Janiak dokonał aktu zawierzenia diecezji i siebie świętemu Józefowi. Następnie planowany był uroczysty przemarsz ulicami Kalisza w towarzystwie pocztów sztandarowych, Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania i wiernych z całej diecezji do katedry, ale padający deszcz pokrzyżował te plany i nowo mianowany biskup wraz z towarzyszącymi mu duchownymi przejechał na miejsce autokarem.

  Tutaj wszystkich powitał dotychczasowy biskup Stanisław Napierała, który oficjalnie pożegnał się z diecezjanami. - Dziękuję za wspólne budowanie początków diecezji, za wspólne utrudzenie, radości i smutki - mówił ustępujący biskup. - Drogi księże biskupie Edwardzie. Weź ster Kościoła kaliskiego w swoje ręce i prowadź go na głębię.

  W swojej homilii nowy biskup kaliski przypomniał, że jego korzenie wywodzą się z Ziemi Kaliskiej. Jego rodzice pochodzą z dekanatu złoczewskiego, który obecnie jest częścią diecezji kaliskiej. Zaapelował także o współpracę do wszystkich duchownych. Diecezjan prosił o modlitwę w intencji jego posługi.

  - Wyciągam dłonie ku wam wszystkim, kochany ludu boży Ziemi Kaliskiej i kieruję do was słowa szczególnej zachęty. Rodzice stańcie odważnie na straży czystości obyczajów i wiary świętej w rodzinach waszych. Trud wychowania nowych pokoleń w wierze miłości ku Bogu, bliźnim i ojczyźnie dźwigajcie radośnie. Przecież to sam Bóg podzielił się z wami twórczą mocą i postawił przed wami zadania powoływania do życia nowych pokoleń w polskim narodzie. To prawda, że czeka was niełatwy trud, że często niemal trzeba się spalać na ołtarzu rodzinnych potrzeb. Pamiętajmy jednak, że bez ofiarnej miłości rodziców nie da się wychować prawdziwych wyznawców Chrystusa, wzorowych obywateli ojczyzny.


  Biskup Edward Janiak

  Biskup Edward Janiak ma 60 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1979. Pracował jako wikariusz w Oleśnicy, przez pewien czas prowadził działalność duszpasterską w Dortmundzie. W archidiecezji wrocławskiej był kapelanem kardynała Henryka Gulbinowicza, dyrektorem diecezjalnego Caritasu. Jest doktorem teologii moralnej. 26 października 1996 został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej ze stolicą tytularną Scilio. Jest członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, a w Konferencji Episkopatu Polski przewodniczącym Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz członkiem Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  spektaKULarna i psychoPATyczna WŁADZA: cz. 1:

  KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 35

  K* **** ************* *********** prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY oraz faKULtetem Axcelencja Pedoł czyli JAK MOŻNA...rozwiń całość

  K* **** ************* *********** prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY oraz faKULtetem Axcelencja Pedoł czyli JAK MOŻNA (z)BAWIĆ LUDZI nigdy nie pozostawał obojętnym na sprawy kościelne wyglądające w świetle wia(g)ry niczym parowóz w zestawieniu z najnowszą generacją KUL-ei sterowanych cyfrowo!

  W owym czasie prasa donosiła (teraz też informuje na bieżąco) o ŚW.(irniętych) Pomysłach księŻULKÓW i na podstawie "Głosu Wielkopolskiego" powstał Dowcip o Lekcji Religii:

  Podekscytowany ksieŻULEK zagalopował się nieco i szybko dyktował Główne Prawdy Wia(g)ryŚW.(irniętej). Część uczniów olała pomysłowego księŻULKA i nie notowała, ale część zachowywała się jak Pan Bóg Przykazał i jedna z uczennic nie nadążając mówiła co chwilę "WOLNEJ"! Po którymś razie wKULwiony księŻULEK Pouczył ją niczym na Spowiedzi ŚW.(irniętej):
  - WOLNIEJ TO POWIESZ MĘŻOWI W NOC POŚLUBNĄ!

  Jak widać nawet w szkołach księŻULKI zapewniają wszystkim (z)BAWIENIE...

  W świetle nagłośnionej wizyty Cerkiewnego Patriarchy wygląda na to, że Państwo Polskie się kompromituje. Jakoś Radio MARYJA zamknęło ryja na ten temat i trwa w milczeniu niczym TV TRWAM!
  Zacofanie widać na każdym kroku każdej DROGI(z)BAWIENIA. Z czym Cerkiewny Przebieraniec skacze znając np. ino 3 języki? POLSCY EUROPOSŁOWIE mogą z powodzeniem obcymi językami ZALIZAĆ PATRIARCHĘ na śmierć, bo 1 osoba zna nawet 5 lub więcej języków! (prof. Iwiński...).
  Samym Patriarchom i Axcelencjomcoś się po pier...niczyłow ŚW.(irniętych) Główkach i chcą JEDNAĆ NARODY! Przecież X – lat temupożarły się ze sobą księŻULKIróznej maści doprowadzajac do wielu kościołów JEDNEGO B(L)OGA!

  Od dawna K* **** ************* *********** i ASC pokazywał poziom intelektualny Boskich Aktorów wyszKULonych ino do JEDNEJ psychoPATycznej roli:

  1) mgr – to BARANEK - skrót BARAN.
  2) dr - to BARANEK BOŻY - skrót BARAN. B.
  3) hab. - to HABITOWY - skrót HABIT.
  4) prof. - to OSIOŁEK - skrót OSIOŁ.
  Oceny zaś mogą być wyrażane w KUL-ach w pełni odzwierciedlającePoziom Pożal Się Boże...

  Co to będzie jak księŻULEotworzą na Uniwersytecie Medycznym faKULtet gineKULogii Kościelnej? - będą pier... jeszcze gorzej niż na Teologii i Filozofii.

  Za Wiedzę Potrzebną DO (z)BGAWIENIA płacą chyba BONAMI o nazwie ZABO i dzięki takim ZABO – BONOM nie każdy prezentuje spektaKULarnbie psychoPATyczny poziom intelektualny!

  Jak jeszcze dojdzie do PRZEBACZENIA WIN powstaną wówczas nowe KUL-u ary – Cerkiewne... i znów po latach okaże się, iż nie tylko pierd...yknęły księŻULKI Cudowną IKONĘ, ale ziemię też... U Aminencji nycz za DARMO NIE MA.
  Jednym słowem -WSZYSTKO JEST JAK W RODZINIE w spektaKULarny sposób pokazanej przez kabaret POD WYRWIGROSZEM:

  http://www.tvp.pl/ro...rodzina/1221332

  Wśród wielu zawodów funkcje publiczne pełnią księŻULKI z Aminencjami – wszędzie Ich pełno choć jeszcze nie jeżdżą taxi i nie sprzątają ulic, ale nycz nie wiadomo.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  spektaKULarna i psychoPATyczna WŁADZA: cz. 2:

  KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 21

  Prasa donosiła:

  1) „NEWSWEEK” z dn. 9.VIII.2012 r. w artyKULe „"Ja też miałam romans z księdzem" - piszą kobiety do Newsweeka” pokazuje ŚW.(irniętą) psychoPATologię....rozwiń całość

  Prasa donosiła:

  1) „NEWSWEEK” z dn. 9.VIII.2012 r. w artyKULe „"Ja też miałam romans z księdzem" - piszą kobiety do Newsweeka” pokazuje ŚW.(irniętą) psychoPATologię.

  2)"NEWSWEEK" z dn. 31.VIII.2012 r. w artyKULe "Ile powinien zarabiać ksiądz? Episkopat: Poniżej 3,7 tys. zł. brutto" pokazuje za ile można się (z)BAWIĆ, a za niskie kwoty (z)BAWENIEsię nie opłaca! księŻULKOM i AMINENCJOM bezrobocie nie grozi. POLSKA TO KATOLICKI KRAJ i ODPRAWIANIA CI U NAS DOSTATEK, a księŻULKI, Axcelencje i Zakonnice zawsze mogą ODPRAWIAĆ na Przejściach Granicznych TIR-y, podróżnych; Na Lotniskach pasażerów. Stanowisk do Odprawiania przybywa jak grzybów po deszczu: nie tak dawno otworzono Modlinie, a niebawem w Świdniku..

  3)„DZIENNIK WSCHODNI” z dn. 31.VIII.2012 r. w artyKULKe „Ksiądz złamał bratu szczękę za to, że pojechał na Przystanek Woodstock” . KsięŻULEK zapomniał, że na WOODSTOK jeździł za życia Abp. Józef Życiński i należy pilnować sarkofagu, bo wKULwiony Duchowny może uszkodzić zgryz Abp-owi! Najlepiej zrobi to Kuriewna Firma Ochroniarska .

  Widać z tego, żew Kościele nie tylko można Łamać Się Opłatkiem, ale np. szczęką też... Rady Parafialne na samym początku mogą wstawić się u Najświętszej Panienki aby MARYJA zobaczyła jakiego chłopak MA RYJA!

  4) „DZIENNIK WSCHODNI” z dn. 4.IX.2012 r. w artyKULe „Jak to kiedyś było w szkole? (zdjęcia)”pokazał jak w owym czasie „błyszczał” księŻULEK na tyle CIEMNNOTY, a teraz ino BŁYSZCZY CIEMNOTA księŻULKA i AMINENCJI na tle Inteligencji.
  I po co było się pchać do szkoły? - Takiego argumentu używały księŻULKI w stosunku do członków K* **** ************* *********** uczących w szkołach, a to był Świ.(irnięty) pretekst do zwolnienia! Uzupełnieniem spektaKULartnej sztukijest „AVE MARIA” lubelskich Pallotynów z A. Warszawskiej od X – lat serwowane każdej niedzieli w południe – nycz ino półgłówki!, a już w latach 1980-tych KULawy księŻULEKmgr-ant uczyłLUD BOŻY z błędami, których nie widział psychoPATyczny i spektaKULarny półŚWIAT(ek) NAUKOWY!

  5)"GŁOS KOSZALIŃSKI" z dn. 4.IX2012 r. w artyKULe "Dwa lata więzienia dla księdza oskarżanego o molestowanie nieletnich" opisuje Nauczycielską Rolę Kocioła i Jej konsekwencje... pokazuje też DROGĘ (z)BAWIENIA...

  6)"NEWSWEEK" z dn. 12.IX..2012 r. w artyKULe "Watykan chce walczyć z praniem brudnych pieniędzy"pokazuje jak można się (z)BAWIĆ – za niskie kwoty (z)BAWIENIE LUDZI się nie opłaca! Oprócz przekrętów finansowych w stylu "Bóg Zapłać" Niebieska Firma Vaticano słynie z PRZEKRĘTÓW INTELEKUALNYCH wciskając kit jak MAŃKA (g)RUCHAŁA Z GOŁĘBIEM i (z)BAWIŁA ŚWIAT oraz wielu, wielu innych...

  Wystarczy przeleć po sklepach w szale szKULnych zakupów i... zeszyty do Religii znikły – chyba je wycofali bo nikt nie kupował. Na poczcie pełno Medali, Monet, Kartek i innych pier...dół z JP 2, w księgarniach „DZIEŁ JP 2” niczym w PRLU-u „DZIEŁ LENINA” - leży to wszystko, boteż nikt tego nie chce kupić!

  Na trzeźwo trudno to pojąć, a Aminencjom, księŻULKOM i Katechetom idzie jak z płatka...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo