Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karol Marcinkowski to lekarz, społecznik, inicjator budowy hotelu Bazar

Krystian Lurka
Karol Marcinkowski to lekarz, społecznik, inicjator budowy hotelu Bazar
Karol Marcinkowski to lekarz, społecznik, inicjator budowy hotelu Bazar Wikipedia.org
Karol Marcinkowski. Jego imię nosi m.in. Uniwersytet Medyczny i liceum w Poznaniu oraz aleje w centrum miasta. Kim był znany lekarz, społecznik, inicjator budowy hotelu Bazar?

Każdy poznaniak - ale też Wielkopolanin - niemal codziennie ma do czynienia z Karolem Marcinkowskim albo o nim słyszy. W jaki sposób i jak jest to możliwe? W stolicy Wielkopolski i w województwie jest mnóstwo szkół, parków, ulic, alei czy instytucji nazwanych imieniem jednej z najwybitniejszych osobowości Poznania. To między innymi: Pierwsze Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum Dwujęzyczne, aleje w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny czy zabytkowy park zlokalizowany przy alei Niepodległości i ul. Towarowej. Ale też instytucje spoza Poznania oddają hołd Marcinkowskiemu. To: Zespół Szkół Medycznych w Koninie, Zespół Szkół w Ludomach, szpital w Gostyniu i park w Ostrowie czy plac w Rogoźnie.

"Marcinek" i uniwersytet - młodość i edukacja Karola z Poznania
Karol Marcinkowski urodził się 20 czerwca 1800 roku w Poznaniu. Kiedy skończył 17 lat, zdał maturę w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Potem wyjechał do Berlina, żeby studiować medycynę. W okresie studiów należał do tajnej organizacji "Polonia". Kiedy organizacja została wykryta, młodzieńca aresztowano i skazano na karę więzienia. Odbył ją w latach od 1822 do 1823 roku w twierdzy Wisłoujście. Po zwolnieniu zakończył studia z doktoratem medycyny.

Szpital i szkoła medyczna - Karol Marcinkowski staje się lekarzem i pomaga
Dwudziestoparoletni Marcinkowski powrócił do Poznania, gdzie pracował jednocześnie w szpitalu miejskim i prowadził prywatną praktykę jako chirurg i ginekolog.

Karol Marcinkiewicz w okresie studiów należał do tajnej organizacji "Polonia"

Był grudzień 1830 roku, kiedy udał się do Warszawy, żeby walczyć w powstaniu listopadowym. Najpierw służył w kawalerii, ale po krótkim czasie został lekarzem sztabowym. Potem trafił do oddziału dowodzonego przez gen. Dezyderego Chłapow-skiego, który został wysłany na Litwę. Za udział w walkach został odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Po kapitulacji został internowany w Prusach Wschodnich, gdzie jego wiedza medyczna przydała się do zwalczania epidemii cholery w Kłajpedzie. Stamtąd Marcinkowski uciekł na zachód, najpierw do Wielkiej Brytanii, a później do Francji.

Podczas tego pobytu spotykał się zarówno z popowstańczą emigracją, jak i tamtejszymi środowiskami medycznymi, dzięki którym pogłębił wiedzę, a jednocześnie zbudował swój autorytet w dziedzinie walki z cholerą. Czego dowodem był przyznany mu złoty medal za rozprawę o cholerze. Nagroda pochodziła od Francuskiej Akademii Nauk.

Aleje Marcinkowskiego, park i plac - Karol Marcinkowski bohaterem
Marcinkowski w 1834 roku zdecydował się wrócić do kraju, ale po przekroczeniu granicy Prus został aresztowany i skazany na pobyt w twierdzy w Świdnicy za udział w powstaniu.

Zwolniono go dopiero w 1837 w wyniku starań mieszkańców i władz Poznania, w którym wybuchła wówczas epidemia cholery. Od tego momentu, oprócz praktyki lekarskiej i działalności filantropijnej (ubogich leczył bezpłatnie, często sam kupując im leki), zaangażował się w pracę na rzecz społeczeństwa. Do najbardziej znanych jego działań należy inicjatywa powołania Spółki Akcyjnej Bazar w 1838 czy założenie Poznańskiego Towarzystwa Pomocy Naukowej w 1841 roku.

Zmarł 6 listopada 1846 w Dąbrówce Ludomskiej. Pochowano go na nieistniejącym już cmentarzu świętomarcińskim, skąd po likwidacji nekropolii jego doczesne szczątki trafiły do kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

Karol Marcinkowski to lekarz, społecznik, inicjator budowy hotelu Bazar

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski