Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiekrz przygotowany na zmiany klimatu. Miasto Poznań zbudowało tam zbiornik retencyjny. Zapowiada kolejne

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Zbiornik powstał w miejscu torfowiska. Ma wyłapywać nadmiar wody. Podobne instalacje są planowane w całym mieście
Zbiornik powstał w miejscu torfowiska. Ma wyłapywać nadmiar wody. Podobne instalacje są planowane w całym mieście Waldemar Wylegalski
W ramach walki ze zmianami klimatu miasto Poznań wybudowało, z udziałem pieniędzy z Unii Europejskiej, zbiornik retencyjny na terenie poznańskiej części Kiekrza. Ma on zapobiegać lokalnym podtopieniom, zatrzymując i gromadząc wodę. Latem będzie on stanowił magazyn wody, przyczyniający się do obniżenia temperatury w okolicy.

Zbiornikiem w zmiany klimatu

Zbudowany za kwotę około 5 mln zł zbiornik retencyjny ma zabezpieczać mieszkańców przed zmianami klimatu. Podczas nawalnych deszczy będzie on gromadził nadmiar deszczówki, dzięki czemu nie będzie w tym rejonie dochodzić do zalewania piwnic w budynkach. Będzie także odbierał nadmiar wody z pobliskiej rzeki Samicy Kierskiej.

- Budowa tego zbiornika ma łagodzić negatywne skutki zmian klimatu. Gromadzona woda będzie wykorzystywana w okresach, gdy będzie jej brakowało. Jest to jedna z wielu inicjatyw adaptujących miasto do zmian klimatu - wskazywał Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Inwestycja w 60 proc. została sfinansowana z pieniędzy Unii Europejskiej przeznaczonych na adaptację do zmian klimatu i zabezpieczeniem przed klęskami żywiołowymi. Zbiornik, wraz z infrastrukturą towarzyszącą taką jak asfaltowa ścieżka spacerowa wzdłuż jego brzegu, ławki i oświetlenie wykonała firma WUPRINŹ.

Kolejne zbiorniki i odbruki w Poznaniu

Budowa zbiornika w poznańskiej części Kiekrza jest częścią miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu. W jego ramach podobne zbiorniki zostaną zbudowane w innych częściach miasta. Planowane jest także odbrukowanie tych miejsc w mieście, z których nie korzystają kierowcy, rowerzyści czy piesi.

- Chcemy budowy zbiorników retencyjnych i kolektorów deszczowych dla ulicy Nad Wierzbakiem, dla rzeki Bogdanka, czy przy Obrzycy. To są także te obszary, gdzie przykładowo nie możemy budować dróg lokalnych, bo są podtapiane - wyjaśnia Wiśniewski.

W ramach tej strategii zapowiada on między innymi odsłanianie cieków wodnych, które zostały zabudowane zamkniętymi kanałami jeszcze w czasach zaboru pruskiego.

- Być może część z tych cieków warto odsłonić dla aspektu przyrodniczego i stworzenia ciekawego miejsca spędzania wolnego czasu przez mieszkańców - podsumował Wiśniewski.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Tak wyglądały kolejki do lokali wyborczych w Poznaniu. Na zdjęciach OKW nr 217, 223 i 224 w Poznaniu podczas wyborów 15 października

Tak głosowałaś Wielkopolsko. Młodzi zaskoczyli, wieś zawiodła

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski