MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kobieta Przedsiębiorcza 2012: Kobiety kształtują życie literackie Wielkopolski

Paulina Jęczmionka, Mateusz Pilarczyk
Piszą o literackiej twórczości kobiet. Przypominają wybitne powieści, które wyszły spod damskiej ręki. Podążają ścieżką pisarek związanych z Wielkopolską. A przy okazji same budują lokalną społeczność kobiet.

- Kiedy ponad 20 lat temu zaczynałam zajmować się literaturą kobiecą, polskie literaturoznawstwo opierało się głównie na opracowaniach i syntezach historyczno-literackich - mówi prof. Ewa Kraskowska z Instytutu Filologii Polskiej UAM, pomysłodawczyni tworzonego w internecie Wielkopolskiego Słownika Pisarek. - A książek o literaturze kobiecej nie było wcale. Chciałam stworzyć coś, co z jednej strony miałoby mniej formalny charakter niż syntezy, a z drugiej, byłoby projektem otwartym, rozwojowym.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Przyłączyło się do niego kilkanaście osób, które wspólnie opracowały już kilkaset słownikowych haseł. Wśród nich pojawiają się zarówno nazwiska pisarek z "kanonu", jak i tych mniej znanych. Są tu twórczynie z XIX w., ale też współczesne blogerki czy publicystki.

- Chciałyśmy pokazać, jak kobiety budują literackie środowisko Wielkopolski oraz jak kobiecość wpływa na rozwój regionu - tłumaczy dr Lucyna Marzec, współautorka Słownika.

A że wpływa, literaturo-znawczynie związane z poznańskim UAM nie mają wątpliwości. Bo w swoim projekcie badawczym udowadniają, że to kobiety były fundamentem życia literackiego w Poznaniu i okolicach. To one bowiem zakładały salony literackie, biblioteki czy redakcje pism. Kraskowska i Marzec przyznają też, że na własnym przykładzie przekonały się o sile kobiecej jedności. Bo wokół Wielkopolskiego Słownika Pisarek powstała już cała kobieca społeczność. Skupiły się w niej poznanianki działające w przeróżnych dziedzinach.

- Promujemy nasz projekt w kluboksięgarni Głośna, którą prowadzą kobiety. Odbywa się to w ramach spotkań "Regał feministyczny", które są inicjatywą Oli Sołtysiak-Łuczak, prezeski Stowarzyszenia Kobiet Konsola. A patronat nad publikacją ma festiwal No Women No Art - dziecko szefowej ośrodka Babiląd - wymienia Marzec. I podkreśla, że tajemnicą sukcesu kobiet są wspólne działania.

Sukcesu bez wątpienia, bo internetowy Słownik został już wydany w postaci książki - Wielkopolski Alfabet Pisarek. I to m.in. za ten sukces Ewa Kraskowska i Lucyna Marzec są nominowane do tytułu Kobiety Przedsiębiorczej 2012.

JAK ODDAĆ GŁOS W PLEBISCYCIE ?

Aby zagłosować na wybranego kandydatkę do tytułu "Kobieta Przedsiębiorcza 2012", należy wysłać SMS pod numer 72355 o treści: SUPER.X, gdzie X oznacza numer faworytki. Każdy czytelnik i internauta, może oddać dowolną ilość głosów jeśli uważa, że nominowana na takie poparcie zasłużyła. Wygra ta kandydatka, która uzyska największą liczbę głosów.

KOBIETA PRZEDSIĘBIORCZA 2012 - ZOBACZ WSZYSTKIE KANDYDATKI

Jednocześnie oddając głos w Plebiscycie "Kobieta Przedsiębiorcza 2012", oddajesz swój głos na popieraną przez Ciebie kandydatkę w klasyfikacji województwa Wielkopolskiego. Pani, która uzyska największą ilość głosów, w kategorii wojewódzkiej, zasłuży na prestiżowy tytuł "Kobiety Przedsiębiorczej Wielkopolski 2012".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski