Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kobiety na krańcu świata. Największe podróżniczki, które wymazywały białe plamy z mapy

Julia Karasiewicz
Julia Karasiewicz
Felicity Astonur. 7 października 1977Brytyjska podróżniczka i badaczka klimatu, pierwsza kobieta, która samotnie przemierzyła Antarktydę.Brytyjska badaczka klimatu postanowiła skupić się na polarnictwie, wyruszając w niezwykłą wyprawę. 25 listopada 2011 roku rozpoczęła samotną podróż na nartach przez Antarktydę. Jej trasa, obejmująca ponad 1700 km, wiodła od lodowca szelfowego Rossa przez Góry Transantarktyczne, Biegun Południowy, Płaskowyż Polarny, aż do lodowca szelfowego Ronne-Filchnera.Felicity, choć przez 59 dni zmagała się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, dopięła swego. Badaczka ustanowiła nowy rekord świata, stając się pierwszym człowiekiem, który samotnie przemierzył Antarktydę, wykorzystując wyłącznie siłę własnych mięśni.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl
Felicity Astonur. 7 października 1977Brytyjska podróżniczka i badaczka klimatu, pierwsza kobieta, która samotnie przemierzyła Antarktydę.Brytyjska badaczka klimatu postanowiła skupić się na polarnictwie, wyruszając w niezwykłą wyprawę. 25 listopada 2011 roku rozpoczęła samotną podróż na nartach przez Antarktydę. Jej trasa, obejmująca ponad 1700 km, wiodła od lodowca szelfowego Rossa przez Góry Transantarktyczne, Biegun Południowy, Płaskowyż Polarny, aż do lodowca szelfowego Ronne-Filchnera.Felicity, choć przez 59 dni zmagała się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, dopięła swego. Badaczka ustanowiła nowy rekord świata, stając się pierwszym człowiekiem, który samotnie przemierzył Antarktydę, wykorzystując wyłącznie siłę własnych mięśni.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Przez stulecia pozycja społeczna kobiet ograniczała się do ról żon i matek. Dziedziny takie jak nauka, polityka czy podróże na przestrzeni wieków były domeną mężczyzn. Kobiety, które decydowały się sprzeciwić stereotypom, nierzadko spotykały się z drwiną lub ostracyzmem. Te z nich, które miały odwagę realizować marzenia, do dziś inspirują. Oto niezwykłe podróżniczki, które wyruszając w świat niesprzyjający indywidualistkom, zasłużyły na miejsce obok Magellana, Kolumba i da Gamy. Poznaj ich sylwetki w galerii.

Kobiety, które płynęły pod prąd

Myśląc o podróżach i wielkich odkryciach, przeważnie przywołujemy mężczyzn. Magellan, Kolumb czy Cook to tylko niektóre nazwiska pojawiające się na szkolnych lekcjach historii. Zadziwiająco rzadko mówi się o podróżniczkach – kobietach, które nie tylko dorównywały odkrywcom i słynnym żeglarzom, ale i niejednokrotnie ich przebijały. Któż by pamiętał, że jedną z pierwszych wypraw do wybrzeży Ameryki Północnej poprowadziła kobieta?

Gudridur Thorbjarnardottirur. ok. 980Znana odkrywczyni z X wieku, urodzona na Islandii.Postać Gudridur nie bez powodu pojawia się w islandzkich sagach.
Gudridur Thorbjarnardottir
ur. ok. 980

Znana odkrywczyni z X wieku, urodzona na Islandii.

Postać Gudridur nie bez powodu pojawia się w islandzkich sagach. Kobieta jest być może jedną z pierwszych odnotowanych podróżniczek na świecie. Wraz ze swym mężem poprowadziła ekspedycję do tzw. Winlandii (wybrzeże Ameryki Północnej), gdzie urodziła syna Snorriego. Wydarzenie to jest uznawane za pierwszy europejski poród w Ameryce. Po powrocie na Islandię przyjęła chrześcijaństwo, a po śmierci męża wyruszyła w podróż do Rzymu, aby spotkać się z papieżem. Kiedy powróciła, została mniszką i zamieszkała przy kościele jako eremitka.

domena publiczna

Pisząc o podróżach kobiet, nie można zapominać o jednej kwestii. Nowożytne odkrywanie świata było uznawane za domenę mężczyzn, każda kobieta zaś, która przełamywała „męski monopol”, narażała się na kpiny lub wręcz społeczny ostracyzm. Wyruszenie w nieznane zawsze wiązało się z ogromną odwagą, tym większą zaś w przypadku płci żeńskiej. Te z kobiet, które podejmowały ryzyko odrzucenia, nie dając się zamknąć w czterech ścianach, podróżom potrafiły poświęcić całe swoje życie. Zdarzało się, że dla podróży zmieniały nawet swoją tożsamość.

Hester Stanhopeur. 12 marca 1776, zm. 23 czerwca 1839Brytyjska podróżniczka, jedna z najbardziej ekscentrycznych osobowości swojej epoki.Hester od początku
Hester Stanhope
ur. 12 marca 1776, zm. 23 czerwca 1839

Brytyjska podróżniczka, jedna z najbardziej ekscentrycznych osobowości swojej epoki.

Hester od początku zdawała się nie przystawać do swoich czasów, wykazując wysoce rozwinięty indywidualizm. Gdy zmarł jej wuj, ówczesny premier Królestwa Wielkej Brytanii, Hester otrzymała w spadku sporą pensję państwową. Gdy zmarł jej brat oraz ukochany, postanowiła ruszyć w podróż, zabierając ze sobą lekarza oraz pokojówkę. Pechowo, w trakcie rejsu z Turcji do Egiptu, jej statek rozbił się i zatonął, wraz z całym jej dobytkiem. Ocaleli musieli nosić tureckie ubrania, jednak Hester odmówiła noszenia hidżabu, zakładając męskie szaty. Następnie zakupiła konia, haftowane złotem siodło, strój sułtański i w męskim przebraniu ruszyła przez pustynię. Choć w Anglii jej postać wywołała skandal, wśród Beduinów Hester budziła podziw. Napotykani przez nią ludzie uznawali ją za nieziemską istotę. W ciągu dwóch lat zwiedziła Gibraltar, Maltę, Wyspy Jońskie, Peloponez, Ateny, Konstantynopol, Rodos, Egipt, Palestynę, Liban i Syrię.

domena publiczna

Wśród wielkich podróżniczek, o których nie możemy zapominać, znajduje się wiele Polek. Żeglarki, antropolożki i himalaistki, dowodząc wielkiej siły, odwagi i determinacji, do dziś mogą nas z powodzeniem inspirować.

Maria Antonina Czaplickaur. 1886, zm. 26 maja 1921Polska etnografka, podróżniczka i geografka, autorka książek, pierwsza kobieta w Europie, która uzyskała
Maria Antonina Czaplicka
ur. 1886, zm. 26 maja 1921

Polska etnografka, podróżniczka i geografka, autorka książek, pierwsza kobieta w Europie, która uzyskała doktorat z antropologii.

Urodzona w biednej rodzinie, nie byłaby w stanie ukończyć studiów, gdyby nie otrzymane stypendium. To dzięki niemu wyjechała do Londynu, gdzie olśniła swoich wykładowców i otrzymała propozycję kontynuacji nauki na Oxfordzie. Później było już tylko z górki. Maria otrzymała fundusze na badania antropologiczne na Syberii, spisując się znacznie lepiej, niż jej brytyjscy koledzy, którzy nie znali rosyjskiego. W 1914 roku wydała książkę „Aboriginal Siberia”, napisaną w sposób, który czynił ją przystępną także dla osób spoza środowiska naukowego. Jako jedna z niewielu kobiet została członkinią Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, była także pierwszą stypendystką Polskiej Akademii Umiejętności.

domena publiczna

Dowiedz się więcej na temat wielkich podróżniczek w galerii.

Czytaj także:

Przygotuj się na wyprawę w góry

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Miss Polonia - Chicago

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kobiety na krańcu świata. Największe podróżniczki, które wymazywały białe plamy z mapy - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski