Kodeks drogowy. Czy kierowca może stracić prawo jazdy za...

  Kodeks drogowy. Czy kierowca może stracić prawo jazdy za przewożenie zbyt wielu osób w aucie?

  (mm)

  Aktualizacja:

  Kodeks drogowy. Czy kierowca może stracić prawo jazdy za przewożenie zbyt wielu osób w aucie?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Za przewożenie zbyt wielu pasażerów w aucie grozi nie tylko mandat. Kierowcę może czekać również utrata prawa jazdy na okres trzech miesięcy.
  Kierowca straci prawo jazdy w przypadku kiedy będzie przewoził co najmniej trzech dodatkowych pasażerów w samochodzie osobowym, ciężarówce lub na przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy lub pojazd wielobieżny.

  Utrata prawa jazdy nastąpi również kiedy w autobusie kierowca będzie przewoził co najmniej sześciu dodatkowych pasażerów. Nie dotyczy to kierowców autobusów jeżdżących w publicznym transporcie zbiorowym w gminnych, powiatowych i wojewódzkich przewozach pasażerskich o ile w pojazdach są przewidziane miejsca stojące.


  Ile wynosi mandat w przypadku przewożenia zbyt dużej ilości osób? Kara to 100 zł za osobę przewożoną w niewłaściwy sposób. Warto jednak zaznaczyć, że kara nie może przekroczyć 500 zł. W zależności od ilości przewożonych osób kierowca otrzyma także od 1 do 10 punktów karnych.

  Podstawa prawna:

  Art. 63. ust 1, art. 135 ust. 1 pkt 1a lit. b ustawy 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.)

  Art.. 102 ust. 1 pkt 5 i ust. 1a ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2015 r. poz 155. z późn. zm.)

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobrze że pomysleli

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  za wczasu o MPK, jak by skontrolowali autobusy w szczycie to za dodatkowe 100-150 osób wszyscy kierowcy potracili by prawka.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY