MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna 100. rocznica w Poznaniu. Tym razem 100 lat obrad Polskiego Sejmu Dzielnicowego

Nicole Młodziejewska
Polski Sejm Dzielnicowy obradował w dniach 3-5 grudnia 1918 r. w miejscu, gdzie dziś mieści się kino Apollo.
Polski Sejm Dzielnicowy obradował w dniach 3-5 grudnia 1918 r. w miejscu, gdzie dziś mieści się kino Apollo. Andrzej Szozda
Ten rok bez wątpienia jest szczególny dla Poznania. Przypada w nim 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. To również 100. rocznica Polskiego Sejmu Dzielnicowego. Jak będą wyglądały jej obchody?

Wojewoda wielkopolski oraz Fundacja Zakłady Kórnickie organizują obchody 100. rocznicy Polskiego Sejmu Dzielnicowego 1918 r. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń upamiętniających jego działalność.

Celem obchodów jest przypomnienie historycznego wydarzenia, jakim były obrady Polskiego Sejmu Dzielnicowego w 1918 r, a także propagowanie idei demokracji i parlamentaryzmu.

Wystawa

Wystawa poświęcona Polskiemu Sejmowi Dzielnicowemu zostanie otwarta 14 listopada. Ekspozycja stanie na Starym Rynku w pobliżu Odwachu. Następnie, w grudniu, będzie można podziwiać ją w gmachach Sejmu RP.

Inscenizacja historyczna

W takiej formie zostanie przedstawione obwieszczenie o zwołaniu Polskiego Sejmu Dzielnicowego. 14 listopada o godz. 12.10 uczestnicy tamtych wydarzeń ppor. Mieczysław Paluch i mec. Jarogniew Drwęski poinformują mieszkańców Poznania o przejęciu przez Polaków władzy w mieście i o wyborze nowego nadburmistrza Poznania. Uczestnicy wydarzeń w towarzystwie grupy rekonstruktorskiej udadzą się do Pałacu Działyńskich, gdzie z balkonu powitają ich członkowie Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej.

Produkcja filmu dokumentalny

Krótkometrażowy film dokumentalny, przedstawiający historię Polskiego Sejmu Dzielnicowego swoją premierę będzie miał 2 grudnia. Zostanie on umieszczony na stronie Urzędu Wojewódzkiego, jak również wykorzystywany w trakcie lokalnych wydarzeń.

Słownik biograficzny delegatów na Polski Sejm Dzielnicowy

Zostanie przygotowane wydawnictwo, które będzie zawierało życiorysy delegatów i delegowanych na Polski Sejm Dzielnicowy. W pierwszej kolejności będzie to baza danych, w której sukcesywnie będą umieszczane biogramy poszczególnych osób. Wydanie książkowe planowane jest na koniec 2019 roku.

Po wybuchu rewolucji w Niemczech i zawieszeniu broni, tymczasowy Komisariat Naczelnej Rady Ludowej wymógł na niemieckich władzach zgodę na zorganizowanie parlamentu składającego się z osób narodowości polskiej. Polski Sejm Dzielnicowy obradujący w Poznaniu w dniach 3-5 grudnia 1918 roku, w sali Apollo przy ul. Piekary 17 w Poznaniu, był manifestacją polityczną oraz wyrazem legalizmu i kultywowania demokracji. W czasie obrad uchwalono między innymi utworzenie w Poznaniu uniwersytetu. Po raz pierwszy w sejmie wzięły udział również kobiety.

POLECAMY:

Uczniowie piszą, a nauczyciele płaczą! HITY KLASÓWEK

Życzenia na Dzień Matki [ŚMIESZNE I POWAŻNE]

Najpopularniejsze nazwiska żeńskie w Wielkopolsce

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski