Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne zatrzymania w sprawie prania brudnych pieniędzy i fałszywych dotacji unijnych

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Ze sprawą związanych jest już 54 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 231 zarzutów. Zabezpieczono majątek wart około 18 mln złotych.
Ze sprawą związanych jest już 54 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 231 zarzutów. Zabezpieczono majątek wart około 18 mln złotych. archiwum NAM
Dziesięć osób z terenu województw wielkopolskiego, mazowieckiego i lubuskiego zostało zatrzymanych przez Mazowiecką Krajową Administrację Skarbową i Centralne Biuro Śledcze Policji na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie. To efekt międzynarodowej sprawy związanej z praniem pieniędzy - zatrzymani są bowiem podejrzani o wystawienie nierzetelnych faktur oraz wyłudzenie dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Zatrzymani mieli wyłudzać pieniądze z dotacji budżetu państwa i budżetu Unii Europejskiej, rzekomo służące realizacji projektów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. PAP cytuje podinsp. Iwonę Jurkiewicz, rzeczniczkę Centralnego Biura Śledczego Policji, która mówi, że "zawyżano koszty inwestycji, poprzez wystawianie nierzetelnej dokumentacji o istotnym znaczeniu dla uzyskania dotacji, której treść nie odpowiadała rzeczywistym kosztom ponoszonym w ramach realizowanych inwestycji"

- Osoby prowadzące działalność rolniczą z terenu woj. wielkopolskiego i lubuskiego posłużyły się nierzetelnymi fakturami wystawionymi przez "spółki słupy" przy składaniu wniosków do Biura Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 o przyznanie pomocy finansowej na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji - informuje PAP. - Według śledczych podejrzani mogli doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem powyżej 2 mln zł.

To nie wszystko: zatrzymanym zarzuca się też pranie pieniędzy i w tym celu mieli oni korzystać z rachunków bankowych do płatności walutowych za towary z Chin. Izba Administracji Skarbowej szacuje, że nawet kilkaset milionów złotych, mogło być w ten sposób "wypranych".

- Prokuratora przedstawiła zatrzymanym łącznie 65 zarzutów - podaje PAP.

Jak mówi rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie, Aleksandra Skrzyniarz - dotyczą one m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posługiwania się poświadczającymi nieprawdę fakturami, a także prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Wobec jednej osoby prokurator skierował wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, który został uwzględniony przez sąd. Pozostali podejrzani objęci zostali wolnościowymi środkami zapobiegawczymi.

Ze sprawą związanych jest już 54 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 231 zarzutów. Zabezpieczono majątek wart około 18 mln złotych.

Zobacz też: Najnowsze czołgi Abrams są już w Poznaniu. "Amerykanie ufają naszemu profesjonalizmowi"

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Bezterminowe prawa jazdy w Polsce nie są wydawane od 10 lat. Nadal jednak wielu kierowców takie posiada. Niestety, nie będą mogli się nimi cieszyć już zbyt długo, ponieważ wkrótce takie dokumenty, trzeba będzie wymienić na nowo. Data jest już wyznaczona.Więcej informacji --->

Bezterminowe prawo jazdy już nieaktualne. Niedługo trzeba bę...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski