Konferencja ONZ od A do Z

  Konferencja ONZ od A do Z

  Andrzej Rembowski Paweł Mikos

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Od poniedziałku do 12 grudnia na Poznań będą zwrócone oczy całego świata. W stolicy Wielkopolski odbędzie się bowiem XIV Konferencja Klimatyczna ONZ. Poniżej przedstawiamy w pigułce to wszystko, co powinniśmy wiedzieć o tym wydarzeniu
  ALTERGLOBALIŚCI - promują budowanie globalnego społeczeństwa obywatelskiego. Uważają, że ekologiczne obrady polityków nie mają sensu, ponieważ dają jedynie pozory walki ze zmianami klimatycznymi. Dlatego często przy okazji takich konferencji dochodzi do starć między nimi a policją.

  BEZPIECZEŃSTWO - o zabezpieczenie konferencji zadba kilkudziesięciu oficerów ONZ oraz policjanci z Poznania wsparci funkcjonariuszami z całej Polski oraz BOR-u. Ich liczba, ze względów bezpieczeństwa, jest nieznana.

  COP 14 - czyli 14. Konferencja Klimatyczna ONZ w Poznaniu. Przywódcy państw i specjaliści mają podczas poznańskiej debaty znaleźć sposób na walkę ze skutkami globalnego ocieplania.

  DELEGACJE - do Poznania na COP 14 przyjadą przedstawiciele 192 państw, które podpisały Konwencję o Zmianach Klimatycznych. Będzie też ok. 150 ministrów środowiska, szefowie rządów oraz znani eksperci.

  EMISJA CO2 - według raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych z 90-proc. prawdopodobieństwem można uznać nadmierną emisję dwutlenku węgla za jedną z głównych przyczyn ocieplania klimatu.

  FINANSE - poznańskie obrady będą kosztować co najmniej 90 mln zł. Pieniądze wyłoży ONZ oraz Polska.

  GREENPEACE - jedna z największych organizacji ekologicznych na świecie różnymi metodami walczy o ochronę środowiska naturalnego. Jej członkowie wysypali ostatnio w Warszawie 4 tony węgla przed jednym z hoteli, co miało zwrócić uwagę na problem emisji CO2 do atmosfery. Mają być także w Poznaniu.

  HOTELE - w bazie noclegowej przeznaczonej dla gości konferencji dostępna jest jeszcze 1/3 z 9 tysięcy miejsc. Większość z nich znajduje się w okolicach Poznania, gdyż miejsca w hotelach w stolicy Wielkopolski są już dawno zajęte.

  IMPREZY TOWARZYSZĄCE - zaplanowano 37 wydarzeń związanych z COP 14. 2 grudnia w poznańskiej Arenie wystąpi legendarny jazzman Herbie Hancock. 9 grudnia odbędzie się recital znakomitego pianisty amerykańskiego Mei-Ting Suna. Występ artysty uświetni uroczystość wręczenia byłemu wiceprezydentowi USA Arnoldowi Albertowi Gore tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  JEDZENIE - uczestnicy obrad będą mieli do dyspozycji 7 restauracji i 8 tzw. "coffee shopów". Jednocześnie jeść będzie mogło 1200 osób. Menu składać się będzie z kuchni międzynarodowej i polskiej, na co nalegała ONZ. Przykładowe potrawy to m.in.: łosoś grillowany w sosie koperkowym lub cytrynowym, polędwiczki wieprzowe w sosie śmietanowym, pierś kurczaka nadziewana szpinakiem i suszonymi pomidorami, bigos, schabowy oraz pierogi z grzybami.

  KLIMAT - naukowcy od wielu lat spierają się, czy obecnie zmieniający się klimat, a dokładniej mówiąc globalne ocieplenie, jest naturalnym kaprysem Ziemi, czy zgubnym skutkiem działalności człowieka. Uczestnicy konferencji klimatycznej optują raczej za tym drugim.

  LUDZIE - organizatorzy spodziewali się w Poznaniu od 6 do 10 tys. uczestników. Zarejestrowanych jest już jednak ponad 9 tys. osób. Łącznie z dziennikarzami i turystami liczba gości znacznie przekroczy 10 tys.

  ŁAWICA - poznańskie lotnisko specjalnie przygotowało się na przyjęcie uczestników szczytu z całego świata. Wnętrze terminala pasażerskiego zostało ozdobione licznymi motywami związanymi z ochroną środowiska naturalnego. Na lotnisku wylądują dodatkowe samoloty m.in. Lufthansy i SAS. Pierwsi goście przybędą już dziś.

  MTP - obrady odbywać się będą na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na potrzeby szczytu przygotowano 42 tys. mkw. powierzchni w tym: 34 sale konferencyjne, biura dla 300 osób z sekretariatu UNFCCC, infrastrukturę informatyczną zapewniającą pracę 2500 komputerom. Gotowe jest już także nowoczesne centrum dla tysiąca dziennikarzy z całego świata.

  NGO - czyli organizacje pozarządowe. Są to instytucje niezależne od władzy, które starają się wpływać na otaczający nas świat. Będą uczestniczyć w konferencji, np. Koalicja Klimatyczna zrzeszająca 22 organizacje pozarządowe.

  ONZ - Organizacja Narodów Zjednoczonych - gospodarz szczytu. ONZ powstała w 1945 roku. Stawia sobie za cel zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego oraz przestrzegania praw człowieka. Do ONZ należą 192 państwa.

  PROTOKÓŁ Z KIOTO - został podpisany w 1997 r. Jego postanowienia respektują 174 kraje. Wśród państw, które tego nie robią, jest USA. Na jego mocy rządy zobowiązały się ograniczyć do 2012 roku emisję gazów cieplarnianych co najmniej o 5 proc.

  RUCH W MIEŚCIE - MTP zyskały status strefy eksterytorialnej, czego efektem są zmiany w organizacji ruchu drogowego wokół poznańskich targów.

  SCHWARZENEGGER - Arnold Alois. 61-letni kulturysta, a także aktor i polityk. Obecny gubernator stanu Kalifornia będzie gościem szczytu. Sławę zyskał rolami w kasowych hitach, m.in.: Commando i Terminator. W 2003 r. z ramienia Partii Republikańskiej został gubernatorem Kalifornii. Na szczyt przyjedzie też były wiceprezydent USA Al Gore oraz najprawdopodobniej kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Konferencję otworzy zaś premier Donald Tusk, a 11 grudnia pojawi się prezydent Lech Kaczyński. Tego dnia przemówienie ma wygłosić również Ban Ki - Moon, sekretarz generalny ONZ.

  TUVALU - jedno z najmniejszych państw świata, które znajduje się na Pacyfiku i zajmuje obszar 26 km2. Przez globalne ocieplenie i podnoszenie poziomu wody, Tuvalu grozi pochłonięcie przez ocean. Na COP 14 będzie reprezentowane przez premiera - Apisai Ielemia.

  UZGODNIENIA - te najważniejsze, które zapadną na poznańskiej konferencji, zostaną podpisane 12 grudnia. Z kolei umowy, zwłaszcza ta zmieniająca Protokół z Kioto, zostanie podpisana na szczycie w Kopenhadze w 2009 r.

  VOLKSWAGENY - właśnie auta tej marki, produkowane w poznańskiej fabryce, będą wozić gości szczytu. Te samochody zasilane są ekologicznym gazem CNG.

  WOLONTARIUSZE - ponad 500 osób będzie pomagać przy obsłudze konferencji. Wśród wolontariuszy dominują studenci poznańskich uczelni. Będą odpowiadać m.in. za obsługę stoisk informacyjnych i parkingów oraz pomoc gościom w poruszaniu się po mieście i korzystaniu z atrakcji kulturalnych.

  ZIELONE DOTACJE - niektórzy eksperci uważają, że należy ostrożniej udzielać dotacji rządowych na inwestycje ekologiczne. Na szczycie będą dyskusje o mądrym wykorzystywaniu tego rodzaju pomocy.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo