Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs "Lady D.": "Zwykłe" bohaterki walczą i pomagają innym

Joanna Labuda
Konkurs "Lady D.": "Zwykłe" bohaterki walczą i pomagają innym
Konkurs "Lady D.": "Zwykłe" bohaterki walczą i pomagają innym Joanna Labuda
Wielkopolanki, które pokonały choroby, rozwijają się i pomagają innym. Zostały za to nagrodzone

Piętnaście wyjątkowych, pełnych energii i pasji kobiet. Wojowniczek, które mimo chorób i niepełnosprawności codziennie pomagają i wspierają innych. Takie są uczestniczki lokalnej edycji konkursu "Lady D." im. Krystyny Bochenek, którego celem jest wyróżnienie niepełnosprawnych, ale odnoszących sukcesy w pracy społecznej i artystycznej kobiet z całej Polski.

Konkurs organizowany jest od 2002 r. przez posłanki skupione w Parlamentarnej Grupie Kobiet przy współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a skrót "Lady D." pochodzi od angielskiego wyrażenia Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna.

- Są to bez wątpienia bohaterki dnia codziennego. Walczą z różnymi dolegliwościami, a mimo to znajdują w sobie siłę, by wspierać rozwój innych - mówi posłanka Bożena Szydłowska, przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet. Jak mówi, choć korzenie konkursu tkwią na Śląsku, kobiety z Wielkopolski zasługują na wyróżnienie ich działalności.

- Uczestniczki konkursu przekazują nam wspaniałe wartości. Pokazują, że mimo wszelkich słabości można działać i rozwijać się - dodaje posłanka.

Wielkopolanki zostały wyróżnione w trzech kategoriach. W dziedzinie kultura i sztuka zwyciężyła Justyna Matysiak, od wielu lat związana z warsztatem terapii zajęciowej "Krzemień". Autorka rysunków wykonywanych ołówkiem, które pojawiają się na wystawach w Polsce oraz na świecie.
W kategorii życie zawodowe uhonorowano Katarzynę Bartoszewicz, sekretarz redakcji portalu internetowego przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych i specjalistkę do spraw informacji w Poznańskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu Centrum Bukowska.

Kolejną laureatką konkursu w kategorii życie społeczne została Katarzyna Wojtczak - prezes Stowarzyszenia Pomocy "SOS", które niesie pomoc osobom i rodzinom niezdolnym do rozwiązywania swoich życiowych problemów, pracownica zakładu terapii zajęciowej.
Honorowe wyróżnienie od marszałek sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej otrzymała Krystyna Wechmann, prezes federacji stowarzyszeń amazonki. Bohaterka konkursu pokonała nowotwór i wspiera teraz osoby dotknięte tą chorobą.

- Robimy wiele dużych i dobrych rzeczy. Szczególnie dla osób chorych i niepełnosprawnych mają one wyjątkowe znaczenie. Życzę nam wszystkim jeszcze więcej siły i wytrwałości w działaniu - mówi jedna z laureatek Katarzyna Wojtczak.

Uczestniczki konkurs wkrótce spotkają się ponownie - tym razem na uroczystej gali w Warszawie. - Osoby niepełnosprawne są w głównym nurcie naszego życia i to już nikogo nie powinno dziwić. Patrzmy sercem, choroby i słabości człowieka są niczym, jeśli chcemy pomagać innym - apeluje prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Teresa Hernik, współorganizatorka konkursu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski