Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców powraca na początek roku szkolnego. Ile wynosi? Kto może z niego skorzystać?

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany od września. Sprawdź, kto może go dostać i w jakich przypadkach.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany od września. Sprawdź, kto może go dostać i w jakich przypadkach. Lukasz Gdak
Zdecydowana większość uczniów wróci do nauki w szkolnych ławkach. Co w sytuacji, gdy z powodu zagrożenia koronawirusem placówka zostanie zamknięta? W takim przypadku od 1 września rodzicom i opiekunom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Takie wsparcie finansowe mają rodzice dzieci, które chodzą nie tylko szkół, ale też przedszkoli czy żłobków. Sprawdź, na jaki okres i kiedy możesz dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Tłumaczymy, kto może liczyć na prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Od 1 września rodzicom i opiekunom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia placówek zapewniających opiekę oraz niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Wyniesie on 80 procent wynagrodzenia. - Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał do 20 września, jednak w razie konieczności ten okres może zostać wydłużony – informuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany w dwóch przypadkach:

  • w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały,
  • w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego od 1 września rodzicom i opiekunom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia czy niemożności zapewnienia opieki przez szkołę, przedszkole czy żłobek.

Dla kogo dodatkowy zasiłek na dziecko od września 2020

Na prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego może liczyć rodzic dzieci w wieku do lat 8. Dodatkowo, o zasiłek ubiegać się mogą ubezpieczeni rodzice dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zasiłek z tego tytułu przysługiwać będzie też ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Zobacz również: Powrót uczniów do szkół w reżimie sanitarnym i brak zgody na naukę hybrydową w Poznaniu - rok szkolny 2020/2021 w cieniu koronawirusa

Jak dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko w przypadku zamknięcia szkoły?

Rodzic powinien złożyć oświadczenie o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do pracodawcy czy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej).

Co ważne, dodatkowy zasiłek nie wlicza się do limitu przyznawanego na ogólnych zasadach, czyli 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

W jakich przypadkach szkoły mogą być zamknięte?

Ministerstwo Edukacji Narodowej na początku sierpnia zapowiedziało również, że być może to dyrektorzy szkół będą decydowali o zamknięciu placówek po wykryciu koronawirusa wśród uczniów lub nauczycieli.

Zobacz też: Powrót uczniów do szkół nastąpi 1 września - zapowiada minister Piontkowski. Czy w szkołach będą obowiązywały maseczki? Wytyczne GIS - lista

W przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem w szkole dyrektor szkoły powinien złożyć wniosek do Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego o wydanie opinii w sprawie zmiany trybu nauczania. Sanepid przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne po czym wydaje opinie w sprawie zmiany trybu nauczania. Podane są też kilka schematów postępowania w przypadku wystąpienia zakażenia w szkole. Jeżeli potwierdzi się jeden lub kilka przypadków zakażenia koronawirusem w szkole, zajęcia stacjonarne mogą być wtedy zawieszone częściowo (dla niektórych klas czy pięter) lub w całości. W drugim przypadku obowiązywać będzie nauka zdalna.

1 września w polskich szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek, a po wielu miesiącach nieobecności w szkolne mury powrócą uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracyjni. Jak powinna wyglądać nauka w czasie pandemii koronawirusa? Naukowcy Polskiej Akademii Nauk opracowali zestaw dobrych praktyk, dzięki czemu ryzyko rozprzestrzeniania się i zakażenia chorobą COVID-19 będzie mniejsze. Sprawdź, co radzą specjaliści ---->

Jak szkoły powinny być przygotowane 1 września na naukę w cz...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski