Nasza Loteria

Koronawirus jest groźniejszy dla mniejszości rasowych i etnicznych? Tak pokazują dane z USA i Wielkiej Brytanii

D
Koronawirus groźniejszy dla mniejszości rasowych i etnicznych
Koronawirus groźniejszy dla mniejszości rasowych i etnicznych Pixabay
Koronawirus może być groźniejszy dla przedstawicieli mniejszości rasowych i etnicznych. Tak wynika z analizy badań przeprowadzonych przez niezależne podmioty w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. BBC podaje, że w Chicago siedmiu na dziesięciu zarażonych SARS-CoV-2 to ludność czarnoskóra. Z kolei w Zjednoczonym Królestwie 35 proc. krytycznych przypadków zakażenia koronawirusem stanowią osoby z mniejszości etniczych i rasowych.

Koronawirus w USA

Autorzy analizy danych przedstawionej na stronie internetowej brytyjskiego nadawcy BBC podkreślają, że koronawirusem może zarazić się każdy, ale istnieją przesłanki, które pokazują, że bardziej narażone na COVID-19 są osoby z mniejszości rasowych i etnicznych. W Chicago 70 proc. potwierdzonych przypadków dotyczy Afroamerykanów, choć stanowią oni zaledwie jedną trzecią populacji miasta w stanie Illinois. Podobne statystyki napływają z Nowego Jorku, Detroit i Nowego Orleanu.

Dane Uniwersytetu Johna Hopkinsa wskazują, że w Stanach Zjednoczonych:

  • z powodu koronawirusa w ciągu ostatniej doby zmarło co najmniej 1783 osób
  • łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 16478
  • łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła 468 tys.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

Na Wyspach nie widać zależności pomiędzy mniejszością rasową lub etniczną a liczbą przypadków zakażenia koronawirusem i śmiertelnością spowodowaną COVID-19. Jednak liczby pokazują, że wirus może wywoływać znacznie poważniejsze skutki u osób należących do mniejszości etnicznych. Intensive Care National Audit And Research Centre sugeruje, że wśród pacjentów znajdujących się w stanie krytycznym z powodu koronawirusa aż 35 proc. stanowi ludność czarnoskóra i należąca do mniejszości etnicznych. Statystyka została opracowana na podstawie dwóch tysięcy przypadków w Walii, Irlandii Północnej i Anglii.

- Dane sygnalizują, że wśród pacjentów znajdujących się na oddziałach intensywnej terapii większość stanowi populacja pochodzenia afrykańskiego i przynależąca do mniejszości etnicznych - potwierdza prof. Kamlesh Khunti z University of Leicester, cytowany przez BBC.

Przykłady:

  • Ludność o pochodzeniu azjatyckim stanowi 7,5 proc. populacji w Walii, Irlandii Północnej i Anglii. Wśród pacjentów w stanie krytycznym w tych krajach 13,8 proc. to osoby z mniejszości azjatyckich.
  • Ludność o pochodzeniu afrykańskim stanowi 3,3 proc. populacji w Walii, Irlandii Północnej i Anglii. Wśród pacjentów w stanie krytycznym w tych krajach 13,6 proc. to osoby z mniejszości afrykańskich.

Według ekspertów nie ma przypadku w tym, że Londyn jest jednym z tych brytyjskich miast, w których codziennie znacznie przybywa pacjentów zakażonych koronawirusem. 40 proc. populacji angielskiej stolicy stanowią osoby pochodzące z mniejszości etnicznych.

Socjoekonomia odgrywa dużą rolę

Do problemów mniejszości etnicznych i rasowych z pewnością przyczyniają się aspekty socjoekonomiczne. Przedstawiciele tych grup często wykonują zawody szczególnie narażone na zakażenie koronawirusem, wykonywane w przestrzeni publicznej. Dodatkowo są one bardziej narażone na choroby szczególnie niebezpieczne podczas pandemii: cukrzycę i przewlekłe choroby serca. Utrzymanie odpowiedniej higieny i stosowanie środków bezpieczeństwa utrudniają im także praktyki religijne oraz gospodarstwa domowe.

  • Z danych wynika, że co trzecie gospodarstwo pochodzącej z Bangladeszu rodziny, która zamieszkuje Wielką Brytanię, jest zatłoczone.
  • Rządowe statystyki wskazują, że z podobnym problemem boryka się 15 na 100 gospodarstw domowych ludności czarnoskórej.
  • Tylko 2 proc. domostw białoskórych Brytyjczyków jest przepełnione.
od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski