Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Osoby, które przebywają na kwarantannie, mają prawo do zasiłku chorobowego. Muszą złożyć oświadczenie. Jest na stronie ZUS

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Osoby objęte obowiązkową kwarantanną mogą ubiegać się o świadczenie chorobowe. Aby je uzyskać, należy złożyć oświadczenie w ciągu trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny
Osoby objęte obowiązkową kwarantanną mogą ubiegać się o świadczenie chorobowe. Aby je uzyskać, należy złożyć oświadczenie w ciągu trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny Łukasz Gdak
Osoby przebywające na kwarantannie z powodu koronawirusa wiedzą, że muszą obserwować stan swojego zdrowia, mierzyć sobie temperaturę, nie mogą opuszczać domu. A jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Pani Monika urlop spędziła na Kubie. Do kraju wróciła, gdy jeszcze nie było obowiązkowej kwarantanny. – Mój szef zapowiedział, że przez dwa tygodnie nie chce mnie widzieć w pracy – mówi pani Monika. – Nie widziałam co zrobić, poszłam na zwolnienie lekarskie.

Pani Iwona przyleciała do Polski po 15 marca. – W samolocie otrzymałam do wypełnienia „Kartę lokacji pasażera” i ulotkę informującą, że od 15 marca każda osoba przybywająca do Polski jest zobowiązana do odbycia obowiązkowej kwarantanny oraz wytyczne, co mogę, a czego nie wolno mi robić – opowiada pani Iwona. I dodaje, że nikt jej nie powiedział, jak usprawiedliwić nieobecność w pracy.

Czytaj też: Koronawirus w Poznaniu: Studenci na kwarantannie w Polonezie. Zaproponowano im jedzenie za 43 zł dziennie. "Dla studenta to za dużo"

Świadczenie chorobowe

Co przysługuje tym, którzy po przekroczeniu granicy zostali objęci kwarantanną? – Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem ministra zdrowia taka osoba może ubiegać się o świadczenie z tytułu choroby – tłumaczy Marlena Nowicka, regionalna rzecznika ZUS w województwie wielkopolskim. – Aby je uzyskać, należy złożyć specjalne oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny w terminie trzech dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny.

Trzeba je dostarczyć do zakładu pracy (lub zleceniodawcy). Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie ZUS.

– Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek (pracodawca) w ciągu siedmiu dni przekazuje oświadczenie ubezpieczonego do ZUS-u – dodaje Nowicka.

Natomiast osoby prowadzące działalność pozarolniczą i z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Świadczenia chorobowe przysługują wyłącznie tym, którzy mają ubezpieczenie chorobowe. – Pracodawca lub ZUS może wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej celem weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu – przestrzega Nowicka. I dodaje, że jeśli inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu danej osoby z kwarantanny, to powinna ona o tym fakcie poinformować zakład pracy, zleceniodawcę lub ZUS.

Dziecko na kwarantannie

Kwarantannie lub izolacji mogą być podane nie tylko osoby powracające z zagranicy, ale również te, które miały kontakt z osobą zarażoną koronawirusem.

Jeżeli decyzją inspektora sanitarnego zostały skierowane na kwarantannę, to przysługuje im świadczenie z tytułu choroby. Po kwarantannie pracownik przekazuje taką decyzję pracodawcy, zleceniodawcy lub do ZUS-u (zależnie od formy zatrudnienia).
Jeżeli kwarantannie podlega niepełnoletnie dziecko, to jednemu z rodziców, który opiekuje się w tym czasie dzieckiem, przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Od kiedy liczyć kwarantannę?

Od 15 marca wszyscy, którzy przekraczają granicę Polski, muszą odbyć obowiązkową kwarantannę. Chcąc uniknąć kary, warto zwrócić uwagę, od kiedy należy liczyć przymusowy pobyt w domu.

– Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia kwarantannę trwającą 14 dni należy liczyć od dnia następującego po przekroczeniu granicy państwa – mówi Cyryla Staszewska, rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

ZOBACZ TEŻ:

Zmienią się godziny otwarcia sieci sklepów Biedronka. W sklepach będzie mogła też przebywać ograniczona liczba osób. To tylko część zmian, która zostanie wprowadzona do poniedziałku, 23 marca. Wszystko w trosce o pracowników i klientów w czasie, kiedy na całym świecie szaleje pandemia koronawirusa. Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->

Biedronka walczy z koronawirusem. Duże zmiany dla klientów i...

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Zobacz, jak przygotować się na wypadek wystąpienia epidemii choroby w Polsce. Jakie produkty medyczne i spożywcze warto kupić i przechowywać w domu? Jak się skutecznie zabezpieczyć na wypadek kwarantanny? Oto lista potrzebnych produktów. Przejdź do galerii ----->

Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...

Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

Sprawdź też:

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski