Koronawirus: W środę, 24 sierpnia podsumowano okres od 18 sierpnia: odnotowano 26969 zakażeń w kraju i 1882 w Wielkopolsce. Zmarło 138 osób

RED
Co dzień Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane na temat zakażeń i zmarłych z powodu COVID-19
Co dzień Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane na temat zakażeń i zmarłych z powodu COVID-19 Archiwum
W środę, 24 sierpnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych i ponownych przypadkach zakażeń koronawirusem za okres 18-24 sierpnia - w Polsce odnotowano ich 26 969. W województwie wielkopolskim - 1882. Zmarło 138 osób.

Nowe przypadki koronawirusa

Za okres od 18 do 24 sierpnia mamy 26 969 (w tym 4 663 ponowne zakażenia) potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (4258), śląskiego (3275), małopolskiego (2302), wielkopolskiego (1882), dolnośląskiego (1864), lubelskiego (1769), łódzkiego (1690), kujawsko-pomorskiego (1343), podkarpackiego (1315), podlaskiego (1315), pomorskiego (1284), zachodniopomorskiego (1156), warmińsko-mazurskiego (1025), świętokrzyskiego (948), opolskiego (630), lubuskiego (579) - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

81 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

334 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID19 zmarło 26 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 112 osób.

Liczba zakażeń koronawirusem 6 154 969 / 116 936 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Tak działa test z Biedronki, który wykrywa przeciwciała:

Koronawirus w Wielkopolsce

W województwie wielkopolskim odnotowano 1882 nowych i ponownych zakażeń koronawirusem.

ZOBACZ TEŻ:

Koronawirusa można przechorować w warunkach domowych. Dotyczy to pacjentów bezobjawowych i skąpoobjawowych, u których wykryto COVID-19. O ile w przypadku tych pierwszych przyjmowanie leków nie jest konieczne, to pacjenci, którzy wykazują objawy, otrzymują od lekarzy rodzinnych wskazania, jak się leczyć. Rozmawiamy o tym z dr Violettą Fiedler-Łopusiewicz, lekarzem POZ. Zwraca ona uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii, m.in. by nie stawiać znaku równości między lekami z paracetamolem a np. ibuprofenem. To leki o kompletnie różnym zastosowaniu!Przejdź do następnego slajdu ------->

Sprawdź metody lekarzy rodzinnych na koronawirusa. Te leki i...

Lekarze każdego dnia dowiadują się więcej o koronawirusie. Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zakażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.Jak sprawdzić, czy przeszło się zarażenie koronawirusem w bezobjawowy sposób? Przedstawiamy TOP 7 najczęstszych fizycznych objawów, które mogą wskazywać, że właśnie miałeś koronawirusa.Sprawdź, czy je masz >>>

Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...

Sprawdź też:

FAQ - gdzie dzwonić w sprawie COVID-19

Gdzie szukać pomocy, opieki, zgłosić kwarantannę lub uzyskać informację o niej? Przydatne kontakty

Jak umówić się na szczepienie przeciw COVID-19?

Szczepienia na COVID-19 zostały podzielone na cztery etapy. Zapisy na nie są rozłożone w czasie, w zależności od tego, do której grupy należymy. Żeby zapisać się na szczepienie, w pierwszej kolejności należy uzyskać e-skierowanie. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • dzwoniąc na specjalną infolinię pod numer 989 lub 22 62 62 989,
 • korzystając z Internetowego Konta Pacjenta,
 • zapisując się u swojego lekarza.

Kiedy otrzymamy e-skierowanie, należy umówić się na termin szczepienia (od razu na dwie daty - dla przyjęcia dwóch dawek szczepionki). Można to zrobić korzystając z:

 • tej samej infolinii (989 lub 22 62 62 989), co przy e-skierowaniu,
 • Internetowego Konta Pacjenta,
 • dzwoniąc bezpośrednio do punktu szczepień lub przychodni, z której otrzymaliśmy skierowanie. Listę punktów szczepień, wraz adresem i numerem telefonu, znajdziemy tutaj.

Infolinia dotyczącza zdrowia

Informacje dotyczące zdrowia i koronawirusa można uzyskać dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta pod numer 800 190 590. Jest ona bezpłatna, czynna całą dobę i przez 7 dni w tygodniu.
Osoby przebywające zagranicą powinny wybrać numer +48 22 125 66 00.

Telefon alarmowy na pogotowie ratunkowe

Cały czas działa telefon na pogotowie ratunkowe999 oraz ogólny telefon alarmowy112. Należy z nich skorzystać, jeśli stan naszego zdrowia (lub domownika) gwałtownie się pogarsza.
UWAGA: jeżeli podejrzewamy lub wiemy, że jesteśmy chorzy na COVID-19 koniecznie poinformujmy o tym dyspozytora.

Telefon do lekarza POZ

Ważne jest także skontaktowanie się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Od niego możemy dostać skierowanie na test na COVID-19. Jeśli nie mamy telefonu do swojej przychodni, możemy skorzystać z wyszukiwarki na stronie NFZ. Ponadto (od 20.11.2020 r.) skierowanie na test RT-PCR może wystawić lekarz, który udziela świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, opieki hospicyjnej i paliatywnej, a także długoterminowej. Kontakt możemy znaleźć w w wyszukiwarce NFZ.

Bardzo pomocna jest także inna zakładka na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Znajdziemy tu informacje o tym, które przychodnie i inne placówki medyczne rzeczywiście są czynne w czasie pandemii w danym regionie. Te dane, zebrane pod hasłem „Gdzie się leczyć w czasie COVID-19”, aktualizują wojewódzkie oddziały NFZ (linki na stronie Funduszu przekierowują właśnie do nich).

Gdzie szukać opieki medycznej online?

Wiele spraw dotyczących zdrowia (niekoniecznie związanych bezpośrednio z koronawirusem), możemy załatwić zakładając Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Żeby to zrobić, trzeba mieć profil zaufany albo e-dowód (dowód osobisty z warstwą elektroniczną); można także zalogować się przez konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP lub przez bank spółdzielczy. Mając takie konto można m.in. sprawdzić wynik testu na koronawirusa oraz uzyskać informacje o kwarantannie lub izolacji. Ale można także np. przedłużyć receptę, mieć dostęp do historii swojego leczenia w ramach NFZ itp.

Nawet nie mając IKP można umówić się na e-wizytę, która odbędzie się przez telefon lub online. Należy wypełnić formularz w tej zakładce. Jest to zalecane, jeśli nie możemy skontaktować się z lekarzem POZ, a potrzebujemy porady medycznej, wypisania recepty itp.
Uwaga: przez tę usługę NIE otrzymamy skierowania na test na koronawirusa.

Telefon do sanepidu

Jeśli chcemy skontaktować się ze Państwową Inspekcją Sanitarną (sanepidem), należy zadzwonić na specjalną infolinię pod numer +48 22 25 00 115 (należy wybrać 1, a następnie 2). Jest to Centrum kontaktu COVID-19. Infolinia jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, w sprawach dotyczących zdrowia. Tu również uzyskamy informacje na temat statusu kwarantanny, a także zgłosimy pozytywny wynik testu lub to, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną.

Na jakie numery telefonów trzeba uważać?

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na numer, z którego wysyłane jest automatyczne powiadomienie o nałożeniu kwarantanny na osoby, które znajdują się w bazie EWP. Od 10.11.2020 r. GIS wprowadził nowy numer +48 22 25 71 145. Wcześniej te informacje były przekazywane z numeru 221 043 705. Takie połączenie należy odebrać i odsłuchać komunikat o nałożeniu kwarantanny oraz możliwości odebrania świadczenia. Najlepiej wpisać je do pamięci telefonu (niestety nie jest jasne, czy obowiązuje tylko nowy numer, czy również stary). Nieodebranie telefonu nie zwalnia nas z kwarantanny!

Kontakt do ZUS

Z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych możemy skontaktować się na kilka sposobów:

 • telefonując do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numer +48 22 560 16 00 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-18.00)
 • umawiając e-wizytę w swoim oddziale ZUS (właściwym ze względu zamieszkania) - można to zrobić tutaj (będzie ona możliwa od poniedziałku do piątku od 9.00 do 14.30).

Jednak najwięcej informacji uzyskamy korzystając z Platformy Usług Elektronicznych – PUE ZUS. Po zalogowaniu się na stronie znajdziemy m.in. wszystkie informacje dotyczące kwarantanny lub izolacji domowej
Uwaga: zakładka „Kwarantanna, izolacja domowa” wyświetla się tylko osobom, które są nią objęte.

Aplikacja Kwarantanna Domowa

Informacje o kwarantannie znajdziemy też w aplikacji Kwarantanna domowa. Po jej zainstalowaniu i wpisaniu kodu otrzymanego SMS-em uzyskamy odpowiednie informacje (niestety dane nie zawsze są aktualizowane w czasie rzeczywistym).

Gdzie szukać pomocy psychologicznej?

W czasach pandemii koronawirusa jesteśmy bardziej niż zwykle narażeni na stres. Obawy związane z samym koronawirusem, skutkami choroby, a także utratą pracy, niepewnością, izolacją domową itd. powodują, że nasza psychika przestaje sobie radzić. O zdrowie i dobry stan psychiczny trzeba zadbać tak samo, jak o zdrowie fizyczne. Oto, gdzie można szukać pomocy psychologicznej:

 • 800 70 22 22 – infolinia dla osób szukających wsparcia psychicznego. Telefon jest bezpłatny, czynny 7 dni w tygodniu, przez całą dobę. Dodatkowo na stronie Centrum Wsparcia można skorzystać z czatu lub znaleźć adres placówki udzielającej pomocy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania;
 • +48 22 230 22 07 – linia wsparcia psychologicznego prowadzona przez Polski Czerwony Krzyż; telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00-20.00;
 • 800 220 280 – telefon zaufania prowadzony przez fundację Znajdź Pomoc, oferujący pomoc psychologiczną; telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00-20.00.

Bezpłatną pomoc psychologiczną świadczą też Psychologowie dla Społeczeństwa. W wybraną sobotę miesiąca można zadzwonić po poradę do specjalistów. Numery telefonów są podawane w dniu udzielania porad. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj - klikając w opcję „skorzystaj”.

Gdzie szukać pomocy praktycznej?

Zachorowanie na COVID-19, kwarantanna i izolacja często oznacza, że potrzebujemy pomocy w sprawach dnia codziennego, takich jak zrobienie zakupów, wykupienie leków itp. O pomoc powinniśmy się zwrócić do miejscowego ośrodka pomocy społecznej. Ich listę, wraz z danymi kontaktowymi znajdziemy tutaj.

Gdzie uzyskać po pomoc dla seniora

Osoby powyżej 70 roku życia mogą uzyskać pomoc w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Jest to pomoc nie tylko dla osób chorych lub objętych kwarantanną, ale także tych, którzy zdecydowali się pozostać w domu. Pomoc można uzyskać telefonując pod numer 22 505 11 11. Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje je do odpowiedniego ośrodka pomocy społecznej (w danej gminie), a pracownik ośrodka kontaktuje się z seniorem.

Telefon dla seniorów DOBRE SŁOWA prowadzi także Szlachetna Paczka. Telefonując pod numer 12 333 7088 senior może porozmawiać ze specjalistą – psychologiem lub terapeutą. Poza rozmową i wsparciem emocjonalnym dla seniora, może też być zorganizowana pomoc lokalnego wolontariusza, obejmująca również zrobienie zakupów itp. i załatwienie innych bieżących spraw.

Pomoc dla seniorów, często na poziomie regionalnym, świadczą również fundacje, np. Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM, która obecnie prowadzi pomoc dla seniorów (osób powyżej 55 roku życia) z województwa mazowieckiego. Dzwoniąc pod numer 733 563 311 można umówić się na rozmowę dotyczącą wsparcia psychologicznego, a także pomocy w życiu codziennym.

Pomoc seniorom oferują również diecezjalne oddziały Caritas. Kontakty do nich można znaleźć tutaj.

Dla całej Polski liczby przedstawiają się następująco:

wielkopolskie
 • Zakażonych440 669
  + 2 424
 • Zmarło9 589
  + 1

6. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Witold Gedymin

Dlaczego ograniczenia dotyczą akurat województw? Czy Poznań z powiatem nie mają wyższego wskaźnika zakażeń niż województwo warmińsko-mazurskie?

A
Alis321

Statystyki zakażeń są przecież absolutnie niewiarygodne. Nawet statystyki zgonów są niewiarygodne, bo przecież dziwnym trafem znacznie mnie j ludzi umiera w soboty i niedziele, nie testuje się zmarłych itd. To jest klasyczny przykład powiedzenia , że są kłamstwa, wielkie kłamstwa i statystyka...

Ż
Żonglerka à la rząd

Nikt rozsądny już nie wierzy w statystyki opracowywane przez PiS. Manipulacja to norma, a brak wykonywanych testów to standard.

W
Witold Gedymin

Kolejny katolicko-pisowski cud.

G
Gość

Nie wiadomo ilu jest zakażonych, wiadomo tylko ile było pozytywnych wynioków testów. A to jest bardzo coś innego.

G
Gość

Możemy podziękować PiS-owi za: sianie paniki, za manipulowanie informacją o stanie epidemiologicznym, niedoinwestowanie służby zdrowia, szukanie tematów zastępczych (aborcja).

G
Gość
Staranne podtrzymywanie paniki jest podstawą. Najlepszym dowodem na to, że coś jest fałszem jest penalizacja "nieposłusznych". A to już ma miejsce. Zachód szykuje dla takich obozy ("Głos" wam nie napisał, co?). Polska, po wymianie premiera na bankstera, też nie będzie miała litości nad nami.
D
Doktor Wilczur

Zakładać maseczki, myć ręce, unikać tłumu. W ten sposób można uniknąć nie tylko Covid-19, ale też grypy czy przeziębienia. Jeśli rząd będzie stanowczy i zmusi policję do egzekwowania ww. zasad, to zanosi się na najzdrowszy sezon zimowy w historii Polski.

W
Witold Gedymin

Temu DPS przy Lechickiej powinny przyjrzeć się odpowiednie służby. Także tym, którzy są odpowiedzialni za zezwolenia. W areszcie jest przynajmniej spacerniak, a tam?

p
poppers
29 sierpnia, 13:11, Gość:

poppers chłopcze, z powodu grypy nikt nie zamyka całych państw i terroryzuje ludności co nie znaczy, że grypa nie ma śmiertelnych powikłań. Twój argument jest obliczony na głupotę czytających i wygenerowany na podstawie podobnej "logiki". Siedź w piwnicy i nie wychodź, ale nie masz prawa nakazywać tego innym.

Gościu - Synku lub Córeczko ( niepotrzebne skreślić),

W przypadku wirusa grypy, masz substancje czynne zarówno w formie wziewnej jak i w postaci szczepionki. Na Covid19 masz jedynie dobre samopoczucie, że nie załapiesz czegoś, co w najlepszym przypadku może pozostawić trwały ślad w Twoich płucach. Gdzie lekarze są zgodni - nie ma obecnie wiedzy, czy zmiany te nie spowodują multiplikacji komórek ( wygogluj sobie co to oznacza) za lat 5,15,20.

Zatem, NIE MASZ OBECNIE NAWET CIENIA SZANSY , że możesz zawalczyć w przypadku zarażenia ze wsparciem jakiegokolwiek antidotum.

Mało tego, nie nosząc maski i jednocześnie bezobjawowo siejąc to paskudztwo, narażasz inne osoby gdyż mogą nie mieć tego szczęścia aby przechodzić temat również bezobjawowo.

Twoja postawa przypomina mi grupę zaangażowaną w jednej z polskich gmin, która uznała nadgryzanie kory brzozy przy pobliskiej parafii za doskonałą alternatywę stomatologiczną.

Nie lekceważ pandemii, do momentu gdy nie będzie na nią szczepionki. Wtedy ludzie zagrożeni będą mieli wybór i będziesz mógł latać nawet bez majtasów.

I na koniec, mam prawo do swojego stanowiska, bo wychodzę z założenia, że nawet, jak czegoś nie widzisz to nie oznacza to, że tego niema.

Naucz się tej cechy - przydatną jest.

G
Gość

poppers chłopcze, z powodu grypy nikt nie zamyka całych państw i terroryzuje ludności co nie znaczy, że grypa nie ma śmiertelnych powikłań. Twój argument jest obliczony na głupotę czytających i wygenerowany na podstawie podobnej "logiki". Siedź w piwnicy i nie wychodź, ale nie masz prawa nakazywać tego innym.

p
poppers

Doceniam dowcip osób komentujących obecną sytuację, w odniesieniu do braku pandemii, sensacyjnej nagonki medialnej, braku wiary w wolumen zakażeń a nawet faktu, czym jest zakażenie Covid19 I czy to jest zakażenie.

Mam propozycję dla wszystkich sceptyków. I tych łagodnych w sądach i tych hardcorowych : polecam zlokalizować w swoim regionie najbliższy szpital jednoimienny.

Potem, polecam udać się na oddział zakaźny dla osób z diagnozą Covid 19. Wejść do sali chorych i przeprowadzić pogadankę na temat swoich instagramowych tez.

Oczywiście, bez maski, bez przyłbicy, bez rękawic.

Na koniec, polecam przekonać osoby leżące pod respiratorami ( o ile będą świadome), że to nie żaden wirus Ich zaatakował, jeno trochę bardziej upierdliwe przeziębienie.

A jako wisienkę na torcie, polecam wycałować wszystkich leżących na głębokim wdechu, potrzeć dla pewności swoje oczka, pogmerać przy ustach, zadrzeć kiecę i polecieć zdać nam pierwszy raport na forum. Na drugi raporcik poczekamy od naszych facebookowych profesorów medycyny za 14 dni.

CZEKAMY !!!! :):)

G
Gość

"zawsze aktualne wykresy dla Wielkopolski" Też ciągle je oglądam.

Z tych wykresów wynika że wynaleziono jakieś cudowne lekarstwo na koronawirusa bo 21.05 ozdrowiało nagle aż 159 chorych. Podali je widocznie wieczorem bo sprawdzałem wykresy już w nocy i nic nowego nie zauważyłem. Za chwilę wszyscy będą zdrowi. Co ja zrobię z zapasem płynu do odkażania? Jestem niepijący.

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie