Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół modli się za ofiary pedofilii. Pod katedrą protesty [ZDJĘCIA, WIDEO]

Karolina Koziolek
Kościół modli się za ofiary pedofilii [ZDJĘCIA, WIDEO]
Kościół modli się za ofiary pedofilii [ZDJĘCIA, WIDEO] Waldemar Wylegalski
Metropolita poznański modlił się za ofiary pedofilii. - Nie tylko tej, której dopuścili się duchowni, ale też świeccy - podkreślił.

Polski Kościół po raz pierwszy obchodził Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych. W poznańskiej katedrze abp Stanisław Gądecki odprawił mszę św. oraz nabożeństwo pokutne. To wytyczne papieża Franciszka.

- Modlimy się dziś za wszystkie ofiary pedofilii w Kościele, a Kościół stanowią księża, zakonnicy, osoby konsekrowane, jak i świeckie. Nie modlimy się dziś wyłącznie za ofiary księży, jakoby oni byli jedynymi sprawcami - zaczął piątkowe modlitwy metropolita poznański. Nawiązał w ten sposób do krytycznych głosów pod adresem Kościoła, mówiących, że diecezje ukrywają fakt, że dzisiejsze nabożeństwa są związane bezpośrednio z przypadkami pedofilii w samym Kościele.

Podczas rozważań w trakcie nabożeństwa pokutnego Drogi Krzyżowej odniesień do pedofilii było wiele. Mowa była o upokorzeniu, bezsilności wspólnoty Kościoła oraz o współczuciu.

Obecni byli głównie klerycy z seminarium arcybiskupiego. Wiernych była garstka.

Ofiary mówią o PR-rze
Ofiary pedofilii uważają taki sposób reagowania instytucji za niewystarczający. Nazywają działania Kościoła zabiegiem pijarowskim. Fundacja „Nie lękajcie się”, zrzeszająca ofiary pedofilii duchownych, również zwraca uwagę na fakt, że niektóre z diecezji zapowiadając „dzień pokuty” przemilczały fakt, że chodzi o ofiary duchownych pedofili, mowa była o ofiarach ogólnie.

- Nie traktuje się nas poważnie. Kościół mówi o tym, że „ubolewa”, „łączy się z nami w bólu”, ale my nie chcemy frazesów. Z naszym bólem i traumą i tak jesteśmy sami. To czego oczekujemy, to głośnego „przepraszam” i prośby o wybaczenie - mówi Marek Lisiński, współzałożyciel Fundacji „Nie lękajcie się” pomagającej ofiarom pedofilii. Dodaje także, że wymowę Dnia Modlitwy i Pokuty, rozmywa fakt, że Kościół nie mówi jednym głosem.
- Fakt, że niektóre diecezje ukrywają powód, dla którego Kościół modli się tego dnia, pokazuje, że instytucja jest skłócona. Są biskupi, którzy widzą problem, są tacy, którzy mają nas za nic, umniejszają tym samym naszemu cierpieniu - uważa.

Przypomina, że jakiś czas temu diecezja krakowska ogłosiła lokalnie dzień modlitw za ofiary księży pedofili, mimo głośnego przyznania się do odpowiedzialności, wiele się nie zmieniło.

- Nabożeństwa nic nie dały. Wciąż czujemy się opuszczeni. Jesteśmy dla Kościoła niewygodni - opowiada Lisiński.

Bez odszkodowania
W Polsce dotychczas nie zapadł żaden wyrok w sprawie pedofilii w Kościele. W dużej mierze odpowiedzialne za to są przepisy. Zgodnie z nimi o ewentualnej odpowiedzialności Kościoła można mówić wtedy, gdy ksiądz pedofil dopuścił się molestowania podczas wykonywania obowiązków związanych z posługą kapłańską. Dodatkowo jego przełożonym należy udowodnić, że wiedzieli o tym i ukrywali ten fakt.

W wielu przypadkach jednak księża działali w tzw. czasie prywatnym. Tak było m.in. w sprawie księdza pedofila z Puszczykowa. - Rozumiem, że dla społeczeństwa mniej liczą się tu przepisy prawa, a bardziej odpowiedzialność moralna. Jednak sąd bierze pod uwagę przepisy. Można mówić tu o luce w prawie - mówi mec. Krzysztof Wyrwa, reprezentujący Kościół w sprawach dotyczących pedofilii. - Instytucjonalna pomoc Kościoła powinna być doprecyzowana także w obrębie przepisów kościelnych. Teraz diecezje reagują według uznania - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski