Koszykówka kobiet: Inea AZS Poznań pokonała Lotos Gdynia

Tego się raczej nikt nie spodziewał. Ostatnia drużyna tabeli ekstraklasy koszykarek - Inea AZS Poznań - okazała się lepsza od czołowej polskiej drużyny - Lotosu Gdynia. W ostatniej kolejce rundy zasadniczej akademiczki pokazały ogromną ambicje i wolę walki, co przyniosło im zasłużony sukces 63:59 nad gdyniankami. Co prawda poznanianki nadal pozostały na ostatniej pozycji, ale z pewnością te dwa punkty sprawią, że w fazie play-out podopieczne trenera Ryszarda Barańskiego spróbują jeszcze powalczyć o pozostanie w krajowej elicie.

Już pierwsza kwarta spotkania pokazała, że akademiczki nie zamierzają oddawać pola przeciwniczkom, które sobotniego popołudnia nie miały dobrego dnia. Po dziesięciu minutach poznanianki wygrywały 13:11, a w drugiej kwarcie nadal toczyły wyrównany bój z Lotosem. Po dwudziestu minutach był remis 25:25. W trzeciej kwarcie wydawało się, że gdynianki wreszcie złapały odpowiedni rytm, bo wypracowały sobie siedmiopunktową przewagę (wygrywały 46:39). Tymczasem w ostatniej kwarcie ambitne akademiczki odrobiły straty i w końcówce spotkania przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę.

W ekipie gości na dobrym poziomie zagrała jedynie Amerykanka Geraldine Robert, która zdobyła dla swojej drużyny 26 punktów. Nie miała jednak wsparcia w swoich koleżankach. Gdynianki w ogóle nie trafiły do kosza za trzy punkty (choć próbowały siedmiokrotnie). Słabo też rzucały za dwa punkty (tylko 21 celnych na 59 rzutów!). Znacznie lepiej pod tym względem spisały się poznanianki, które siedem razy trafiły za trzy punkty. Były też lepsze w rzutach za dwa punkty (37 procent) i lepiej wykonywały rzuty wolne (75 procent wobec 60 procent rywalek). Analizując te statystyki, nie dziwi więc ta wygrana akademiczek. A już w środę 21 marca poznanianki czeka pierwszy mecz w fazie play-out w Bydgoszczy z Artego.

Inea AZS Poznań - Lotos Gdynia 63:59
(13:11, 12:14, 14:21, 24:13)
Inea AZS: Kotnis 15 (1x3), Drzewińska 12 (2x3), Gawrońska 4 (1x3), Pettilon 9, Horodeńska 11 (3x3) oraz Woźniak 4, Kędzia 8, Adamowicz.
Lotos: Bandyk 8, Knezevic 3, Robert 26, Anderson 4, Jinks 4 oraz Henry 4, Marciniak 4, Plumbi 4, Kaczmarska 2.