Koszykówka: PBG Basket pokonał w Arenie Polpharmę

Marek Lubawiński
Thomas Mobley dobrze zagrał w drugiej połowie wczorajszego meczu. Dwa jego wsady wywołały wielki aplauz Marek Zakrzewski
Koszykarzom PBG Basket Poznań nie udało się zająć miejsca w pierwszej ósemce po zakończeniu sezonu zasadniczego Polskiej Ligi Koszykówki. Drużyna prowadzona przez Dejana Mijatovicia wygrała wczoraj z faworyzowaną Polpharmą Starogard Gdański 82:78, ale to nie wystarczyło, by poznaniacy przesunęli się w tabeli.

W tej sytuacji PBG Basket w pre play-off zagra z Energą Czarnymi Słupsk. Pierwszy mecz już w najbliższą sobotę w Słupsku. Kolejny termin tej fazy rozgrywek to 13 kwietnia, ale wszystko wskazuje na to, że poznański zespół z Czarnymi zmierzy się dzień później w Arenie. Wstępnie ustalono, że ewentualne trzecie spotkanie odbędzie się w sobotę 17 kwietnia, oczywiście w Słupsku. Przypomnijmy, że na tym etapie rozgrywek gra się do dwóch zwycięstw. Wygrani awansują do play-off, gdzie rywalizować będą z drużynami, które zajęły w lidze miejsca od pierwszego do czwartego.

W ramce podajemy zestaw par pre play-off.
Przed wczorajszym meczem w Arenie wiadomo było, że Polpharma Starogard Gdański zajmie trzecie miejsce po rundzie zasadniczej, bez względu na wynik spotkania z PBG Basket. Spodziewano się więc zwycięstwa gospodarzy, choć nikt nie zakładał, że rywale oddadzą pojedynek bez walki.

Pierwsze minuty, a właściwie cała pierwsza kwarta była ospała z obu stron. Po trzech minutach gry było 2:2, po pięciu 6:6, a kwarta zakończyła się prowadzeniem gości 13:11. W drugiej odsłonie koszykarze ze Starogardu Gdańskiego pokazali, że wspomniana trzecia lokata nie jest dziełem przypadku. Bardzo skuteczny był Tony Weeden, któremu dzielnie sekundował Damian Kulig.

Trzecia kwarta zaczęła się od mocnego uderzenia graczy PBG Basket, a konkretnie Zbigniewa Białka, który do tej pory spisywał się bardzo słabo. Zresztą i pozostali jego koledzy grali bardzo nierówno, prezentowali taką formę raczej poświąteczną. Wyjątkiem był Sasza Ocokoljić, który grał bardzo dobrze, a przede wszystkim skutecznie. Po przerwie znacznie lepiej spisywali się Robert Tomaszek, a także Thomas Mobley. Dzięki temu PBG Basket po zaciętej końcówce, ale bez obrony z obu stron, wygrał z Polpharm ą 82:78.

PBG Basket Poznań - Polpharma Starogard Gdański 82:78 (11:13, 17:23, 29:20, 25:22)
PBG Basket: Ocokoljić 24 (3x3), Cirić 12 (1x3), Tomaszek 12, Białek 9 (2x3), Mobley 8, Waczyński 8 (2x3), Duvnjak 4, Radke 3, Szawarski 2.
Polpharma: Weeden 19 (2x3), Kulig 16, Okafor 12, Majewski 9, Wiśniewski 6 (2x3), Ochońko 5 (1x3), Mirković 4 (1x3), Angley 4, Michałek 3, Dąbrowski 0.

Zestaw par pre play-off
PGE/Turów Zgorzelec (piąte miejsce po rundzie zasadniczej) - Kotwica Kołobrzeg (12) AZS Koszalin (6); - Stal Stalowa Wola (11); Polonia/Azbud Warszawa (7) - Znicz Jarosław (10); Energa/Czarni Słupsk (8) - PBG Basket Poznań (9).