Koszykówka: Porażka Biofarmu, triumfy poznanianek

Radosław Patroniak, Krzysztof Maciejewski
Podopieczni Przemysława Szurka przegrali w środę ważny mecz z Rosą w Radomiu
Podopieczni Przemysława Szurka przegrali w środę ważny mecz z Rosą w Radomiu Fot. Adrian Wykrota
W środowych meczach I ligi nie było niespodzianek. Zgodnie z planem wygrały poznańskie koszykarki, a na tarczy wrócili z Radomia zawodnicy Biofarmu.

Koszykarze Biofarmu Basketu Poznań w meczu 24. kolejki pierwszej ligi przegrali niestety na wyjeździe z ACK UTH Rosa Radom 66:72. Środowe spotkanie było dla obu zespołów bardzo ważne, bo oba zajmują lokaty nie gwarantujące pozostania na bezpośrednim zapleczu Tauron Basket Ligi. To taki mecz z gatunku „o wszystko”. Wygrali radomianie i to oni są znacznie bliżej, jeśli nie udziału w play-off, to przynajmniej którejś z dwóch lokat bezpiecznych (9-10), gwarantujących utrzymanie w pierwszej lidze bez rozgrywania meczów play-out. Sytuacja Biofarmu Basketu nie jest, delikatnie mówiąc najlepsza.

Poznaniacy walczyli bardzo dzielnie i byli blisko cennego sukcesu. Mimo że pierwsze punkty w meczu zdobył Adam Metelski, nie da się zaprzeczyć, że zespół z Poznania „przespał” niestety pierwszą kwartę, przegraną 16 punktami. Poznaniacy walczyli jednak do końca. Już do przerwy podopieczni trenera Przemysława Szurka odrobili dziewięć punktów, w trzeciej kwarcie kolejne cztery i przed decydującą częścią meczu radomianie prowadzili tylko 56:53. W 33. minucie (58:57) oraz w 35. minucie (62:61) przewaga miejscowych zmalała nawet do jednego „oczka”, ale na więcej miejscowi nie pozwolili. Od wyniku 62:61 radomianie zdobyli siedem punktów z rzędu i tych strat nie dało się już odrobić.

Szkoda, bo drugi zespół występującej w TBL Rosy Radom, był w zasięgu koszykarzy Biofarmu Basketu. Poznaniacy mieli jednak zbyt wiele przestojów w grze.

Natomiast w I lidze koszykarek pewne zwycięstwo odniosły rezerwy MUKS w starciu z zawsze groźną Koroną Kraków. Warto jednak podkreślić, że podopieczne Iwony Jabłońskiej grały wzmocnione zawodniczkami z pierwszej drużyny, czyli Barbarą Skowronek, Żanetą Durak i Magdaleną Idziorek.

I liga koszykarzy:
ACK UTH Rosa Radom – Biofarm Basket Poznań 72:66 (28:12, 15:24, 13:17, 16:13)
Biofarm Basket: Fiszer 13, Wieloch 13, Metelski 12, Szydłowski 3, Bręk 5 oraz Smorawiński 8, Kurpisz 4, Pawlak 4, Stankowski 2, Szymczak 2.
Najwięcej dla ACK UTH : Schenk 18, Bonarek 16, Zezuła 11.
Inne wyniki I ligi: Sokół Łańcut – GKS Tychy 73:67, Noteć Inowrocław – AZSAWFKatowice 76:72, Spójnia Stargard – Exact Systems Śląsk
Wrocław 63:69 (po dogrywce).
I liga koszykarek:
MUKS II Poznań – Korona Kraków 62:42(16:4, 13:14, 17:11, 16:13)Najwięcej dla MUKS: Durak 13, Idziorek 12, Olczak 6, Skowronek 6.
Basket SMSAleksandrów Łódzki – Enea AZS Poznań 51:63 (15:22, 14:9, 6:22, 16:10)Najwięcej punktów dla Enei AZS: Płóciennik 17, Pietraszek 15, Marciniak 12.