Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koziegłowy: Ścieki z oczyszczalni ponownie wyciekły do Warty. Co na to Aquanet? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
We wtorek i środę z głównego kolektora Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach do Warty popłynęły ścieki. Zdarzenie zarejestrował pan Sławomir, który powiadomił Zarząd Okręgowy Ligi Ochrony Przyrody w Poznaniu. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
We wtorek i środę z głównego kolektora Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach do Warty popłynęły ścieki. Zdarzenie zarejestrował pan Sławomir, który powiadomił Zarząd Okręgowy Ligi Ochrony Przyrody w Poznaniu. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Czytelnik
We wtorek i środę z głównego kolektora Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach do Warty popłynęły ścieki. Zdarzenie zarejestrował pan Sławomir, który powiadomił Zarząd Okręgowy Ligi Ochrony Przyrody w Poznaniu.

Po raz pierwszy wyciek nastąpił po południu we wtorek. Z informacji uzyskanych przez straż LOP wynikało, że w środę około godziny 11 nic tutaj się nie działo, ale już o godzinie 14.40 odebrano ponowne zgłoszenie świadka, że do rzeki przedostaje się duża ilość brunatnej i cuchnącej substancji.

Ścieki z oczyszczalni ponownie wyciekły do Warty:

O tej sytuacji została powiadomiona Straż Gminna z Czerwonaka. – Zabezpieczyliśmy miejsce i skontaktowaliśmy się z Aquanetem. Okazało się, że już pracowali nad usunięciem awarii – mówi Andrzej Cierzyński, komendant Straży Gminnej w Czerwonaku. – Powiadomiliśmy również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Czytaj też: Szukają sprawcy wycieku ścieków w Koziegłowach

Dorota Wiśniewska, rzecznik Aquanetu twierdzi, że wyciek trwał 24 godziny, od wtorkowego popołudnia do środy.

– Prawdopodobnie temperatury wiosenne spowodowały, że osad czynny czyli bakterie, które oczyszczają ścieki wraz z oczyszczonymi w pełni ściekami wydostały się do Warty. Ścieki były nieszkodliwe - uspokaja Wiśniewska.

Wiśniewska zapewnia, że podjęto działania, których celem jest „posadzenie” osadu na dnie zbiornika. – Już jest lepiej – twierdzi. I dodaje: - O tej porze roku, przy ociepleniu nawet w jeziorach zdarza się, że jest podrywany osad z dna zbiornika. To jest proces biologiczny.

Zobacz też:

Jakie śmieci są podrzucane?To przede wszystkim odpady wielkogabarytowe, zużyta chemia, odpady budowlane. Tych, jak mówią strażnicy, jest najwięcej i to głównie na obrzeżach miasta i w lasach. Są takie wysypiska, które powstają tygodniami, ale też takie, które wyrastają jak grzyby po deszczu.

Jak poznaniacy niszczą środowisko? Tysiące interwencji straż...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski