„Krzyż i korona”, czyli siedem chrztów Mieszka I

  „Krzyż i korona”, czyli siedem chrztów Mieszka I

  Grzegorz Okoński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  „Krzyż i korona”, czyli siedem chrztów Mieszka I
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Krzyż i korona

  Czy wiecie, że chrzest Mieszka I został sfilmowany? Że mimo braku dokumentów naukowcy wsparci przez komputery sprawnie rozświetlają mroki dziejów, a zaginiona korona Chrobrego ma swoją wierną kopię?
  Zdzisław Cozac podróżuje w czasie i zabiera na te wyprawy telewidzów - dziś w TV Historia, a w poniedziałek w TVP1 jego kamera pokaże, jak woda symbolicznie spływając po głowie Mieszka, zakończyła okres pogaństwa na ziemiach młodego państwa polskiego.

  Dobry film dokumentalny wymaga ciężkiej pracy dużego zespołu ludzi - filmowców, aktorów, ale też naukowców wszelkiej maści, z historykami i archeologami na czele.
  Nieraz nie tylko odtwarza ustaloną wiedzę, ale nawet wręcz ją odkrywa, a dzięki symulacjom i najnowszym technikom komputerowym pokazuje to, czego nie zawierają stare dokumenty i kroniki. Zdzisław Cozac od sześciu lat kręci filmy będące niesamowitymi podręcznikami do historii - każdy z nich może być stawiany na jednej szali z dokumentami światowych kanałów telewizyjnych, poświęconych największym odkryciom. A jednocześnie cykl „Tajemnice początków Polski” ma swój styl, efekt połączenia kadrów stylizowanych na stare, bogactwa postaci i niesamowitych technik komputerowych. Efekt - rosnące zainteresowanie akurat na rocznicowej fali obchodów chrztu Polski: osiemdziesiąt emisji filmów cyklu w telewizjach w ubiegłym roku, teraz około aż stu na miesiąc (!) i w ostatnich dniach - około dziesięciu na tydzień! A „Tajemnice…” wyświetlane są nie tylko w Polsce - także w USA, Grecji, Chorwacji czy we Włoszech.

  Gdy Poznań był potęgą
  - Są warte takiego zainteresowania - uważa reżyser. - Prezentują wyniki badań, w tym najnowszych ustaleń archeologów i historyków, pokazują bardzo sugestywnie wydarzenia, o których kroniki i później podręczniki zdawkowo wspominały, a które mają kapitalne znaczenie dla historii Polski, a widz dzięki kamerze na stanowiskach archeologicznych znajduje się o krok od autentycznych przedmiotów sprzed tysiąca lat - narzędzi, ozdób czy broni.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wspaniały film!

  Daisy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jestem pod wrażeniem! Jaka szkoda,że gdy ja chodziłam do szkoły nie było takich filmów. Dowiedziałam się więcej o tym etapie naszej historii niż przez 12 lat pobytu w szkole. Widocznie nigdy nie...rozwiń całość

  Jestem pod wrażeniem! Jaka szkoda,że gdy ja chodziłam do szkoły nie było takich filmów. Dowiedziałam się więcej o tym etapie naszej historii niż przez 12 lat pobytu w szkole. Widocznie nigdy nie jest za późno na naukę. Dzieci oglądały ten film z wielkim zainteresowaniem, a to rzadko się zdarza. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bzdury!

  andy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Bzdury wbijane do tępych głów Polaków przez pazernych klechów.... Byle przy korycie i młodych chłopcach...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  966 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  zesrałeś się już?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo