Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Którzy uczniowie z Wielkopolski noszą najcięższe tornistry? Są najnowsze wyniki badań

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Badania wskazują, że dzieci ze szkół podstawowych noszą zbyt ciężkie tornistry.
Badania wskazują, że dzieci ze szkół podstawowych noszą zbyt ciężkie tornistry. Łukasz Kaczanowski/Zdjęcie ilustracyjne
Problemowi zbyt ciężkich tornistrów przyjrzała się Państwowa Inspekcja Sanitarna. Okazuje się, że nosi je 18 proc. uczniów szkół podstawowych. Najlepiej w badaniu wypadli uczniowie klas ósmych, wśród których tylko 7 proc. miało zbyt ciężkie tornistry.

Badaniem objęto 14 627 uczniów w 1017 oddziałach szkolnych. Prowadzone przez pracowników powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych badania obejmowały obciążenie uczniów ciężarem tornistrów w trzech zakresach:

  • waga tornistra szkolnego stanowiąca poniżej 10 proc. masy ciała,
  • waga tornistra szkolnego stanowiąca 10 proc. - 15 proc. masy ciała,
  • waga tornistra szkolnego stanowiąca powyżej 15 proc. masy ciała.

Okazuje się, że największą grupę wśród uczniów, u których ciężar tornistrów przekracza 15 proc. masy ciała stanowią czwartoklasiści - 29 proc. oraz uczniowie klas pierwszych - 26 proc. Najlepiej w tej kategorii wypadli uczniowie klas ósmych, wśród których tylko 7 proc. nosiło zbyt ciężkie tornistry. W grupie uczniów, u których waga tornistra nie przekraczała 10 proc. masy ciała stanowią ośmioklasiści - 58 proc.

Jaki plecak kupić?
Podczas zakupu plecaka warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany oraz ile waży. Aby zapewnić swobodę przy zakładaniu i zdejmowaniu, ważne są szerokie, regulowane szelki. Zalecane są także dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej i usztywniona ścianka, która powinna przylegać do pleców.

83. rocznica pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir. Uroczystości w Poznaniu:

od 16 lat

- Należy codziennie kontrolować zawartość tornistrów, aby zapobiec zabieraniu zbędnych przedmiotów, zwracać uwagę na symetryczne rozłożenie ciężaru, podczas pakowania sprawdzać, które podręczniki, zeszyty i przybory szkolne są potrzebne następnego dnia podczas zajęć, ustalać z nauczycielami ilość niezbędnych pomocy dydaktycznych, a także możliwości pozostawienia części przyborów lub podręczników w szkole, kupować zeszyty w miękkich okładkach, zwracać uwagę na noszenie tornistra/plecaka na obu ramionach - podkreśla Wiesława Kostuj, rzecznik prasowy WSSE w Poznaniu.

Zdjęcia, dołączone do części ofert publikowanych przez PKP, nie pozostawiają złudzeń. Stan wielu sprzedawanych przez spółkę mieszkań jest fatalny i wymagają one generalnego remontu. Ma to jednak znaczący wpływ na cenę. Takie lokale możemy bowiem kupić po cenie niższej niż rynkowa, czasami nawet o kilkadziesiąt procent. Jak wyglądają i ile kosztują mieszkania od PKP? Sprawdź ceny i zobacz zdjęcia --->Zobacz też: PKP sprzedaje mieszkania w Wielkopolsce. Ich wygląd często odstrasza. Zobacz, w jakim są stanie i ile kosztują

PKP oferuje mieszkania na sprzedaż. Większość odstrasza wygl...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski