18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuria Poznańska: Kto jest kim? Co będzie robił najmłodszy biskup?

Karolina Koziolek
Bp Grzegorz Balcerek, Wydział Duszpasterski
Bp Grzegorz Balcerek, Wydział Duszpasterski Waldemar Wylegalski
W ubiegłą sobotę dowiedzieliśmy się, że archidiecezja poznańska zyskała nowego biskupa pomocniczego. Został nim ks. Damian Bryl, ojciec duchowny seminarium w Poznaniu, a wcześniej wieloletni redaktor naczelny miesięcznika "Katecheta". Liczba biskupów w diecezji wróciła do swojego stanu sprzed roku kiedy to odchodził abp Marek Jędraszewski (obecnie metropolita łódzki).

Nowy biskup ma zaledwie 44 lata. Nie jest to duchowny, który szczególnie udzielał się medialnie, dlatego dla niektórych jego kandydatura może być zaskoczeniem. Jednak w środowisku kościelnym jest dobrze znany.

ZOBACZ:
KSIĄDZ DAMIAN BRYL BISKUPEM POMOCNICZYM ARCHIDIECEZJI POZNAŃSKIEJ

Słynie z pracowitości i otwartości.
- To człowiek, który nie stroni od ludzi. Jest bardzo serdeczny i kontaktowy. Wiążę z nim nadzieje, że jako biskup będzie posługiwał właśnie w tym duchu - mówi o nim ks. Maciej Kubiak, redaktor naczelny Radia Emaus, który biskupa nominata zna jeszcze z seminarium. Potem obaj spotkali się ponownie w pracy redakcyjnej. - Pracowaliśmy "przez ścianę" przez ładnych parę lat. Wspominam go jako bardzo pogodnego i mądrego człowieka. Powiedziałbym o nim, że to człowiek głębokiej duszy - mówi ks. Maciej Kubiak.

21 łącznie tylu biskupów mają diecezje, które znajdują się na terenie Wielkopolski

Ks. Damian Bryl od czasów swoich studiów zajmował się duchowością osób świeckich. Pracę doktorską na Universidad de Navarra w Pamplonie (należącym do Opus Dei) pisał z tematu duchowości świeckich w nauczaniu Jana Pawła II.

Od kilku lat działa w powołanej przez poznańskich biskupów archidiecezjalnej radzie zajmującej się katechizacją dorosłych. - Ks. Bryl od lat ma bardzo spójną wizję tego jak powinno się traktować świeckich w kościele - mówi ks. Artur Filipiak, redaktor naczelny "Katechety", który także działa w radzie. - Uważa, że dorosłych powinno się traktować jak dorosłych. Ich katechizacja nie powinna odbywać się niejako przy okazji chrztu dzieci czy I Komunii św. Zawsze mówi, że takie momenty, to okazja do poruszenia wiary u rodziców - mówi i dodaje zaraz, że na spotkaniach rady zawsze było widać, że abp Gądecki liczy się ze zdaniem ks. Bryla.

Naczelny "Katechety" zwraca także uwagę, że jako ojciec duchowny ks. Bryl poznał dobrze pokolenie młodych księży. - To na pewno bardzo pomoże mu w posłudze biskupiej - uważa.

Jedną z osób, która dobrze zna nowego biskupa pomocniczego jest ks. Jarosław Kaczmarek, proboszcz parafii p.w. Św. Trójcy w Noskowie. Przebywał on razem ks. Damianem Brylem razem na kursie w Seminarium. - Damian był otwarty i koleżeński. Na studiach był on prymusem - podkreśla ks. Jarosław Kaczmarek. Dodaje, że zawsze wiedział czego chce i był zdecydowany we wszystkim co robił. Podkreśla, że można było na niego liczyć.

Jeszcze nie wiadomo do jakich zadań zostanie oddelegowany nowy biskup. Obecnie wszystkie cztery wydziały, które funkcjonują w ramach kurii są obsadzone.

Przewodniczącym najważniejszego Wydziału Przekazu Wiary Nauczania i Wychowania Katolickiego jest abp Stanisław Gądecki. Zajmuje się on m. in. kwestiami doktryny wiary (przewodniczącym referatu jest abp. St. Gądecki), kwestiami katechetycznymi (przewodniczący bp Zdzisław Fortuniak), sprawami nauki i kultury (przewodniczący referatu bp Grzegorz Balcerek).

Drugim z kolei, Wydziałem Duszpasterskim kieruje bp Grzegorz Balcerek. Działają tu m. in. referat prawny, liturgiczny, powołaniowy.

Bp Zdzisław Fortuniak ma pod sobą dwa wydziały: Personalno - Administracyjny oraz Ekonomiczno - Gospodarczy. Pierwszy z nich zajmuje się kwestią formacji kapłanów (odpowiedzialny bp Grzegorz Balcerek). Działa tam również komisji ds. wizytacji kanonicznych ( również odpowiedzialny bp Grzegorz Balcerek).

Biskupem wciąż należącym do archidiecezji jest abp Juliusz Paetz. Nie pełni on jednak żadnych funkcji, funkcjonuje na zasadach abp. seniora.

Najbliższy dotychczasowym zadaniom biskupa nominata ks. Damina Bryla byłby referat katechetyczny. Stanowisko przewodniczącego jest jednak obsadzone, (jest nim. Z Fortuniak).

Na szczegóły przyjdzie zatem poczekać do jesieni, kiedy ks. Bryl przyjmie sakrę biskupią z rąk abp St. Gądeckiego. Stanie się to w katedrze na Ostrowie Tumskim 8 września o godz. 16.

Biskupi pozostałych diecezji leżących w granicach Wielkopolski

Diecezja gnieźnieńska:
arcybiskup metropolita Prymas Polski Józef Kowalczyk.
bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski
bp Krzystof Wętkowski
abp senior Henryk Muszyński
abp senior Szczepan Wesoły
bp senior Bogdan Wojtuś

Diecezja kaliska
bp Edward Janiak
bp senior Stanisąłw Napiera
bp senior Teofil Wilski

Diecezja włocławska
bp Wiesław Mering
bp Stanisław Głębicki
bp senior Bronisław Dembowski

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska
bp Edward Dajczak
bp Paweł Cieślik
bp Krzysztof Zadarko
bp senior Tadeusz Werno

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski