Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

L4 na wypalenie zawodowe od 2022 roku? Nie wiadomo czy prawnie będzie to możliwe

MIKO
Wątpliwości ekspertów budzi fakt, że WHO zdefiniowało wypalenie zawodowe nie jako chorobę czy stan chorobowy, a jedynie jako czynnik wpływający negatywnie na stan naszego zdrowia, a to może nie dać podstaw prawnych do wystawienia zwolnienia lekarskiego
Wątpliwości ekspertów budzi fakt, że WHO zdefiniowało wypalenie zawodowe nie jako chorobę czy stan chorobowy, a jedynie jako czynnik wpływający negatywnie na stan naszego zdrowia, a to może nie dać podstaw prawnych do wystawienia zwolnienia lekarskiego Pixabay
W 2022 roku mieliśmy mieć możliwość wzięcia zwolnienia lekarskiego z powodu wypalenia zawodowego. Czy faktycznie tak będzie, nie wiadomo. Bo choć Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała wypalenie zawodowe na listę chorób, to z punktu widzenia polskiego prawa budzi to wątpliwości. Czy rzeczywiście to choroba, czy jedynie czynnik mogący negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia?

Wypalenie zawodowe zostało wpisane przez WHO na międzynarodową listę chorób i problemów zdrowotnych. I niewątpliwie można je uznać za chorobę cywilizacyjną.

WHO wpisując wypalenie zawodowe do uaktualnionej wersji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. kierowało się z pewnością też tym, że pandemia dodatkowo pogorszyła stan psychiczny wielu osób, wywołując skutki poważniejsze niż tylko spadek wydajności i motywacji do pracy.

Czytaj również: Profilaktyka 40 PLUS. Już możesz skorzystać z bezpłatnych badań dla osób 40+. Jak się zarejestrować? Sprawdź!

Eksperci twierdzą jednak, że gdyby wypalenie zawodowe miało być uznane za podstawę do wystawienia zwolnienia lekarskiego, trzeba by wprowadzić konieczne zmiany w prawie pracy.

L4 na wypalenie zawodowe: dlaczego ZUS może mieć wątpliwości?

Jak informuje Business Insider, zdaniem specjalistów sam wpis WHO może nie wystarczyć, by ZUS uznał zwolnienie wystawione w oparciu o objawy wypalenia zawodowego (np. chroniczne zmęczenie, bezsenność, stany depresyjne).

– WHO zdefiniowało wypalenie zawodowe nie jako chorobę ani stan chorobowy, a jedynie jako czynnik wpływający negatywnie na stan zdrowia – mówi na portalu BI Anna Kulińska, prawniczka z firmy Orlik&Partners.

W przepisach polskiego prawa pracy funkcjonuje zaś termin "choroba", a nie np. "negatywny czynnik". Oznacza to, że obecnie wystawienie zwolnienia lekarskiego z powodu wypalenia zawodowego prawdopodobnie nie pociągałoby za sobą skutków w postaci usprawiedliwionej nieobecności w pracy oraz przysługującego za jej okres wynagrodzenia.

Zobacz też: W których województwach żyje się najdłużej

L4 na wypalenie zawodowe: konieczne zmiany w prawie

– Niepewności interpretacyjne, związane z formą zdefiniowania wypalenia zawodowego przez WHO, prowadzić mogą do wniosku, że koniecznością będą zmiany w brzmieniu obowiązujących przepisów prawa krajowego w zakresie wystawiania zwolnień chorobowych – zauważa na portalu BI Szymon Suchcicki, adwokat w firmie Orlik&Partners.

Dodaje też, że taki stan rzeczy bez wątpienia powinien zaalarmować ustawodawcę i skłonić go do refleksji nad zmianą obowiązujących przepisów.

– W przeciwnym razie, lekarze niepewni skutków wystawienia zwolnienia w oparciu o objawy typowe dla wypalenia zawodowego, będą powstrzymywać się przed niejednokrotnie koniecznym dla poprawy zdrowia pracownika skierowaniem go na zwolnienie lekarskie – informuje prawnik.

Sprawdź koniecznie: Na jakie choroby najczęściej umierają Wielkopolanie?

Jak na razie, nikt na temat zmiany przepisów się jednak nie wypowiada. Być może jakieś stanowisko i zasady postępowania zostaną wypracowane w praktyce przez lekarzy, ZUS i pracodawców.

L4 na wypalenie zawodowe: Prawa pracownika na zwolnieniu lekarskim

  • otrzymywanie 80 proc. wynagrodzenia za pracę, za cały okres przebywania na zwolnieniu (max. do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego), a w przypadku niezdolności do pracy wywołanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży – 100 proc. wynagrodzenia
  • niemożność zwolnienia z pracy – podczas L4 stosunek pracy nie może zostać z pracownikiem rozwiązany (wyjątkiem jest ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy albo niezdolność pracownika do świadczenia pracy z powodu choroby przez okres dłuższy niż 3 miesiące, w przypadku kiedy zatrudniony jest u danego pracodawcy przez okres nieprzekraczający pół roku).

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski