Lewiatan w Kiekrzu na podium rankingu Eko Lider Rodzinna firma z Kiekrza pod Poznaniem udowodniła, że sklep spożywczy być ekologiczny.

Materiał informacyjny PSH Lewiatan
Na całym świecie coraz częściej i coraz głośniej mówi się o tym, by żyć w zgodzie ze środowiskiem. Jako społeczeństwa zmieniamy nasze codzienne nawyki, np. odpowiednio segregując odpady. Na nowo uczymy się też naprawiania rzeczy, tak by wydłużyć ich użyteczność. Powstają sklepy, w których można kupić odzież z drugiego obiegu czy marki specjalizujące się w upcyklingu – czyli wtórnym przetwarzaniu odpadów, tak by powstały z nich nowe, wartościowsze rzeczy. Wszystko to zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej. Proekologiczne działania w praktyce mogą obserwować też mieszkańcy podpoznańskiego Kiekrza kupujący w lokalnym markecie Lewiatan.

Zastosowanie energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań w sklepach spożywczych nie tylko wpływa pozytywnie na środowisko naturalne, ale pozwala również zmniejszyć koszty prowadzenia działalności. Przekonał się o tym właściciel sklepu Lewiatan położonego w Kiekrzu pod Poznaniem, który zajął II miejsce w rankingu Eko Lider. Jest to ranking promujący zastosowanie energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań w sklepach sieci Lewiatan. Do ścisłego finału weszło dziesięć podmiotów, które w sumie wyemitowały rocznie do atmosfery o 560 ton CO2 mniej. To wartość równoznaczna z ilością CO2 pochłanianą przez las o powierzchni 110 ha.

Jak oszczędza się w Poznaniu?

Sklepy spożywcze z uwagi na specyfikę swojej działalności mają wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jednak ekonomia i stan środowiska naturalnego zmuszają je do poszukiwania rozwiązań ograniczających konsumpcję energii. Przykładem zastosowania takich urządzeń jest sklep Lewiatan w podpoznańskim Kiekrzu. Położony tuż nad jeziorem Kierskim, w pięknej okolicy domów jednorodzinnych, od trzech pokoleń prowadzony jest przez rodzinę Państwa Michalaków. Na powierzchni 800 mkw. sklepu działa już kilka ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań wdrażanych stopniowo na przestrzeni lat. W sklepie najwięcej, bo aż 70% energii pobierają urządzenia chłodnicze. Eksponowanie produktów w otwartych lodówkach zachęca do zakupu, jednak równocześnie generuje wysokie koszty. Lodówki wyposażone w zamykane drzwi potrafią zredukować zużycie energii o ok. 30%. W lodówkach zastosowano jeszcze jeden patent na zmniejszenie zużycia energii – oświetlenie LED. Ponadto sklep wyposażony jest w agregat inwerterowy, wytwarzający energię elektryczną w najbardziej zaawansowany technicznie sposób - odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych. W obiekcie zastosowano również wentylacja mechaniczną z rekuperacją oraz rekuperację ciepła z urządzeń chłodniczych, gdzie energia cieplna przez nie emitowana jest wykorzystywana do ogrzewania wody w obiekcie, a monitoring chłodniczy pozwala na bieżąco śledzić temperatury i zużycie energii agregatów. Wdrożone rozwiązania pozwoliły na redukcję kosztów energii elektrycznej na poczet chłodnictwa o 32 % rocznie! Dodatkowo na dachu jednego z budynków należących do firmy działa instalacja fotowoltaiczna o mocy 13 kW.

Lewiatan w Kiekrzu na podium rankingu Eko Lider Rodzinna firma z Kiekrza pod Poznaniem udowodniła, że sklep spożywczy być ekologiczny.

Klienci wyznaczają kierunek rozwoju

Prowadzenie firmy zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju to nie tylko odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych czy korzyści płynące z oszczędności, ale również kwestia wizerunku przedsiębiorstwa, zarówno wśród klientów firmy, jak i dostawców.

To nie koniec narzędzi wspierających ekologię. Dla wygody klientów podpoznański sklep wprowadził kasy samoobsługowe i wykorzystuje narzędzia cyfrowe do komunikacji z klientami. Na hali sprzedaży zamontowano cyfrowe ekrany pokazujące aktualności i promocje prowadzone w sklepie. Klienci mogą również korzystać z aplikacji mobilnej. Ostatnią nowością są nowe wózki sklepowe dla klientów – wykonane w całości z plastiku odzyskanego z oceanów.

Produkty z najbliższej okolicy

Zrównoważony rozwój to również kupowanie produktów pochodzących z najbliższej okolicy. Lokalność ma dziś coraz większe znaczenie. Coraz więcej osób angażuje się w lokalne inicjatywy wiedząc, że krótki ślad węglowy to korzyść nie tylko dla planety, ale i dla nich samych. Świeżość to największy atut regionalnych produktów. Decyduje o niej przede wszystkim krótki czas między wytworzeniem, a dostawą do sklepu. Taki produkt nie przechodzi przez centra logistyczne, hurtownie, nie leżakuje w magazynach czy na tirach, tylko trafia bezpośrednio od lokalnych dostawców do sklepu. W całej sieci Lewiatan średnia odległość od producenta do sklepu to ok. 20-50 km. Często to mniej niż 10 km. W sklepie Lewiatan w Kiekrzu jabłko zerwane w niedziele, w poniedziałek jest na półce albo w koszyku klienta. Wyroby mleczarskie od lokalnego dostawcy, który w nocy robi twaróg czy masło, o 8:00 rano są dostępne w sklepie. Około 20% produktów na półkach tego sklepu produkowanych jest w najbliższej okolicy.

Odpowiedzialny Lewiatan

Klienci i przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi tego, że trzeba chronić planetę redukując zanieczyszczenia zarówno te związane z emisją spalin jak i te generowane przez produkcję odpadów. Przykładem świadomego działania w tym obszarze jest inicjatywa PSH Lewiatan - ranking Eko Lider promujący zastosowanie energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań w sklepach tej sieci. Dziesięć podmiotów wyróżnionych w tegorocznej edycji konkursu, wyemitowało do atmosfery o 560 ton CO2 mniej. Wszyscy uczestniczy rankingu łącznie ograniczyli emisję o 5000 ton CO2.

Lewiatan w Kiekrzu na podium rankingu Eko Lider Rodzinna firma z Kiekrza pod Poznaniem udowodniła, że sklep spożywczy być ekologiczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski