Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczba bezdomnych w Poznaniu rośnie. Na ulicach jest więcej seniorów, młodych ludzi i kobiet

Alicja Durka
Alicja Durka
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu przez cały rok regularnie monitorują miejsca, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Za każdym razem informują o formach pomocy z jakich mogą skorzystać osoby w kryzysie bezdomności. Zostawiają im też ulotki z adresami, pod którymi mogą uzyskać np. pomoc medyczną, ciepły posiłek itp.
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu przez cały rok regularnie monitorują miejsca, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Za każdym razem informują o formach pomocy z jakich mogą skorzystać osoby w kryzysie bezdomności. Zostawiają im też ulotki z adresami, pod którymi mogą uzyskać np. pomoc medyczną, ciepły posiłek itp. Robert Woźniak
Ostatnie ogólnopolskie badanie liczby osób w kryzysie bezdomności zostało przeprowadzone w 2019 r. Wynika z nich, że wtedy na terenie Poznania przebywało 1030 osób w kryzysie bezdomności. Szacuje się, że ta liczba mogła wzrosnąć nawet więcej niż dwukrotnie.

Osoby w kryzysie bezdomności w Poznaniu

Jak przekazuje nam rzeczniczka prasowa MOPR Bogna Kisiel, dane dotyczące liczby osób w kryzysie bezdomności należy traktować szacunkowo, ponieważ część z tych osób przemieszcza się pomiędzy miejscowościami, zmienia miejsce pobytu. Pewien pogląd na tę kwestię, daje liczba osób w kryzysie bezdomności, które korzystają z różnego rodzaju form wsparcia, oferowanego przez MOPR Poznań. Od stycznia 2023 r. do 20 lipca z pomocy skorzystało 1097 osób, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego było ich 959.

Osoby w kryzysie bezdomności nogą liczyć na wsparcie dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, pomoc dzienną, nocną i całodobową, świadczenia pieniężne i niepieniężne (odzież, posiłek, leki), prawo do świadczenia opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Poznań dysponuje ponad 300 miejscami w schroniskach, w tym 30 z usługami opiekuńczymi i kilkudziesięcioma w ogrzewalni przy ul. Krańcowej oraz noclegowni przy ul. Borówki. Placówka przy Krańcowej jesienią i zimą pełni funkcję ogrzewalni, natomiast wiosną i latem świetlicy dla osób w kryzysie bezdomności.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu przez cały rok regularnie monitorują miejsca, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Za każdym razem informują o formach pomocy z jakich mogą skorzystać osoby w kryzysie bezdomności. Zostawiają im też ulotki z adresami, pod którymi mogą uzyskać np. pomoc medyczną, ciepły posiłek itp.

Czytaj też: Czasem kromka chleba może odmienić życie. W Poznaniu powstanie okno życia i centrum pomocy osobom ubogim

Coraz więcej ludzi ląduje na ulicy, a to dopiero początek

Mamy lato, wydaje się, że temat bezdomnych nieco ucichł, a temat nie jest palący. Nic bardziej mylnego. Liczba osób w kryzysie bezdomności przybywa.

- Schroniska są prawie pełne, gdzie w poprzednich latach obłożenie wynosiło w tym czasie ok. 60 proc. To pewnie jest pokłosie tego, że przez dwa lata pandemii nie było eksmisji

– mówi Wioletta Bogusz, przewodniczącą Stowarzyszenia „Zupa na Głównym”, która podkreśla także, że obecna sytuacja jest naprawdę trudna.

W poprzednich latach, w analogicznym czasie, na wydawanie jedzenia przychodziło około 100 osób. Teraz rzadko się zdarza, by było mniej niż 150 osób. To nie tylko osoby bezdomne, ale także ubogie, którym nie wystarcza pieniędzy na utrzymanie.

- w tym momencie, w okresie letnim mamy 50-60 proc. więcej ludzi niż w analogicznych okresach w poprzednich latach. To ogromny skok. Trudno oszacować, ile to osoby w kryzysie a ile osoby ubogie. Jednym z powodów jest to, że brakuje pracy w budowlance. W sezonie letnim prace budowalne ruszały i mężczyźni tak pracowali. Tych prac w tym momencie nie ma. Słyszymy to też od osób, które prowadzą schroniska, a tym osobom często trudno się przekwalifikować

- tłumaczy Wioletta Bogusz.

Więcej kobiet wśród bezdomnych

Coraz częściej pojawiają się ludzie z różnych grup społecznych, są także to osoby młode, wychodzące z placówek wychowawczych. Do nich najtrudniej dotrzeć, bo się wstydzą, chcą pozostać poza systemem i strzegą swojej prywatności. Zwiększyła się także liczebność kobiet wśród bezdomnych. Kiedyś stanowiły one ok. 5 proc. Teraz ta wartość podwoiła się. Seniorzy również tracą swoje mieszkania. Nie stać ich często ani na jedzenie, ani tym bardziej na rosnące ceny za mieszkania.

- Jeśli mówimy o kobietach, to często trzeba wspomnieć o parach, bo jak dochodzi do eksmisji, to często ludzie mieszkają wspólnie. Młodzi ludzie zaś pomieszkują u znajomych, system ich nie wyłapuje, a nie ma dobrych, systemowych rozwiązać, a te osoby nie uważają się za osoby bezdomne, dobrze się maskują

- podkreśla przewodniczącą Stowarzyszenia „Zupa na Głównym”.

Uchodźcy także trafią na ulice

Bogusz przewiduje, że niedługo wśród bezdomnych znajdą się także uchodźcy z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego. Już teraz widzi się Ukraińców, którzy mieszkali tu od lat. Ich nie obejmują systemy pomocowe i ulgi. Nie mają też przywilejów. Wcześniej często mieszkali w wieloosobowych mieszkaniach, a gdy część z nich wróciła walczyć w Ukrainie, wiec ci którzy zostali, nie mieli pieniędzy na opłacenie mieszkania, są rozdarci, bo nie mają wsparcia, nie ma też rozwiązań systemowych. Problemem są także ceny mieszkań oraz to, że wielu Polaków nie chce już wynajmować mieszkań osobom z Ukrainy.

- Z naszego doświadczenia wynika, że na miejsce każdej zabezpieczonej osoby bezdomnej przychodzą dwie kolejne. Musimy się poważnie zastanowić, co my zrobimy z tymi ludźmi w zimie. Jeśli w tym momencie jest sytuacja, że schroniska są przepełnione, to co będzie zimą? Może być tak, że ludzie zaczną zamarzać na ulicy

- podsumowuje Wioletta Bogusz.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News

Zamyka się kolejny lokal gastronomiczny w centrum Poznania. Czytaj więcej --->

Pizzeria Pezzi zamyka się w centrum Poznania. Działa w tym m...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski