MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Luksusowa rezydencja dla seniorów powstanie w Poznaniu. Mamy wizualizacje!

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Tak ma wyglądać nowoczesne centrum senioralne przy ul. Szkolnej w Poznaniu.
Tak ma wyglądać nowoczesne centrum senioralne przy ul. Szkolnej w Poznaniu. Materiały prasowe Orpea Polska
W styczniu rusza budowa nowoczesnego centrum senioralnego przy ul. Szkolnej w Poznaniu. W środku mają się znaleźć m.in. apartamenty dla seniorów, sale: rehabilitacyjna i terapii zajęciowej, a także restauracja i biblioteka. Otwarcie zaplanowano na przełom 2023 i 2024 roku.

W 2017 roku firma Orpea Polska wykupiła obszar, obejmujący budynki po byłym szpitalu miejskim, wille Hipolita Cegielskiego i skrzydło dawnego klasztoru Karmelitanek Bosych, za około 40 milionów złotych. W październiku 2019 roku wbudowano kamień węgielny pod inwestycję, ale już rok później wszystkie prace zostały wstrzymane.

Magdalena Michalska, dyrektorka marketingu, komunikacji i PR firmy Orpea Group, zaznaczała wówczas, że opóźnienia wynikają ze wciąż trwającego postępowania przetargowego. Kompleksowe centrum miało zacząć działać na przełomie 2021 i 2022 roku. Prace budowlane rozpoczną się jednak na samym początku 2022 roku.

Centrum senioralne w Poznaniu

Orpea Polska i Eiffage Polska Budownictwo SA podpisały umowę, a zaplanowana inwestycja ma rozpocząć swoją działalność na przełomie 2023 i 2024 roku. Rezydencja dla seniorów powstanie w wyniku przebudowy budynków poszpitalnych przy zbiegu ul. Szkolnej i Koziej w Poznaniu. Prace budowlane ruszają już 10 stycznia.

Lokalizacja w centrum miasta ma ogromne znaczenie dla osób starszych i rodzin, którym zależy na możliwości łatwego dotarcia do domu opieki, bliskości infrastruktury miejskiej, a przede wszystkim na pozostaniu w centrum życia lokalnej społeczności

– mówi Beata Leszczyńska, prezeska zarządu Orpea Polska.

Od kilku dni kierowcy mogą korzystać z nowego wiaduktu w Poznaniu na ulicy Kurlandzkiej, który przebiega nad trasą katowicką. Otwarte są także dwa nowe ronda po jego obu stronach. Stara konstrukcja została rozebrana ze względu na zły stan techniczny. Powstał nowy, czteroprzęsłowy wiadukt z chodnikiem i ścieżką rowerową, zainstalowano oświetlenie, a także posadzono nowe rośliny. Przebudowa wiaduktu i całego układu komunikacyjnego w tym miejscu kosztowała niecałe 20 milionów złotych. Zobacz, jak prezentuje się nowy wiadukt w Poznaniu --->

Tak wygląda nowy wiadukt w Poznaniu za 20 milionów złotych. ...

Luksusowa rezydencja dla seniorów

W skład centrum senioralnego wchodzi 209 miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych, w tym też centrum alzheimera. Na każdym piętrze będzie sala pobytu dziennego. Ponadto, w budynku funkcjonować będą sala rehabilitacyjna, sala terapii zajęciowej i hydroterapii, własna kuchnia z restauracją i biblioteka.

Projekt zakłada również stworzenie apartamentów, realizowanych w formule assisted living, tzn. będą to mieszkania dla seniorów, którzy mogą mieszkać samodzielnie, mając jednocześnie zapewnioną fachową opiekę medyczną, techniczną oraz usługi dodatkowe dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Powierzchnia użytkowa całego kompleksu wynosi ok. 12 700 m². W jej skład wejdą m.in. ogrody, ścieżki terapeutyczne i plenerowa siłownia. Na dziedzińcu zostanie za to utworzony duży teren zielony, jego część będzie otwarta dla wszystkich poznaniaków. Co więcej, wybudowana zostanie tam także dostosowana do potrzeb osób starszych kawiarnia.

W ramach inwestycji, powstającej na wpisanym do rejestru zabytków obszarze będącym częścią zespołu urbanistyczno-architektonicznego Starego Miasta, zostaną zrealizowane renowacje dawnego klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych oraz elewacji byłego szpitala przy ul. Szkolnej. Wyeksponowane zostaną też średniowieczne mury.

Dziadkowie Biznesu to kampania prowadzona w mediach społecznościowych, która promuje przedsiębiorstwa prowadzone przez seniorów z całej Polski. Dzięki ,,Dziadkom Biznesu" mamy szansę poznać miejsca, w których warto zrobić zakupy i skorzystać z usług. W ten sposób możemy pomóc starszym przedsiębiorcom w trudnym czasie, jakim jest pandemia. Także w Wielkopolsce są przedsiębiorcy, którym przyda się rozgłos. Poznajcie Dziadków Biznesu z województwa wielkopolskiego -->

Dziadkowie biznesu w Wielkopolsce. Poznaj przedsiębiorców, d...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski