Mamy 60 lat, atrakcje dla gości – i chcemy przebić miliardera!

Materiał promocyjny Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
Rozmowa z dr. Pawłem Siemińskim, zastępca dyrektora ds. muzealniczych Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Od 15 lutego szreniawskie muzeum jest w pełni otwarte i przyjmuje zwiedzających – czyli budzi się z zimowego snu?

Prawda jest taka, że nasze muzeum nigdy nie zapadło w zimowy sen! Wprawdzie w trakcie okresu zimowego nie było u nas tyle wydarzeń co zwykłą porą, stąd można mówić o chwilowym spowolnieniu naszej działalności w tamtym czasie, ale już od blisko miesiąca intensywnie wchodzimy w wir intensywnej pracy przygotowując i za chwilę prezentując wiele atrakcji dla naszych Gości.

Jakich atrakcji? Jak wygląda oferta programowa na 2024 rok?

Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że oferta jest programowo bogata i adresowana do różnych grup naszych odbiorców, a więc do młodzieży, dorosłych, seniorów, jak i do całych rodzin, szukających u nas nie tylko sympatycznej rozrywki, ale jednocześnie chcących zyskać wiedzę i zobaczyć z bliska sprzęt znany z książek i opowiadań dziadków. Musimy pamiętać, że przychodzi do nas młodzież młodsza, czyli głównie uczniowie nauczania początkowego, a więc uczniowie klas I-III szkoły podstawowej oraz młodzież starsza, czyli de facto uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej. Bywają także u nas uczniowie szkół średnich oraz studenci poznańskich uczelni, ale nie można też zapominać o odwiedzinach najmłodszych gości, czyli przedszkolaków.

Oferta programowa jest oczywiście dostosowana do grupy odbiorców. Tak więc wśród tej oferty mamy lekcje muzealne, warsztaty poznawczo-edukacyjne, warsztaty kulinarne, pokazy i warsztaty weekendowe oraz cały szereg wydarzeń okolicznościowych – imprez muzealnych głównie w ramach programu dla rodzin, dorosłych i seniorów.

Na jakie przyjemności mogą zatem liczyć przedszkolaki i najmłodsi uczniowie podstawówki?

Hitem dla dzieci są zajęcia edukacyjne jak: „Spacer z krówką”, „Spacer z pszczółką”, „Spacer z żabką” oraz lekcje tematyczne, np. „W wiejskiej zagrodzie”, tradycyjne gry i zabawy – „Ene, due, rabe”, „Dzieciaki lepią zwierzaki”… To tylko wybrane spośród wielu atrakcji.

A co czeka na starszych uczniów?

Oczywiście atrakcje adekwatne dla tej grupy. A wśród tych mogą być zajęcia: „Od ziarenka do bochenka”, „Z wiejskiego stołu – masło i ser”, „Zwierzęta gospodarskie”, „Gęsim piórem pisane”, „Świat wycinanek”. Mamy też lekcje z zakresu tradycyjnego rzemiosła wiejskiego oraz ludowej sztuki tworzenia biżuterii, jak również używania ziół kulinarnych w kuchni. Jako że nasze muzeum jest „żywym muzeum” to mamy u siebie zwierzęta inwentarskie, które budzą u wielu wielki aplauz. Nie mniejszym uznaniem cieszą się posiadane przez nas machiny Hipolita Cegielskiego oraz statki powietrzne – tak, jako jedyne muzeum w kraju, mamy wiele samolotów używanych niegdyś w rolnictwie, których nie ma nigdzie indziej w kraju i nigdzie już nie można ich zobaczyć, poza Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Czy z tej oferty mogą także skorzystać dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami?

Oczywiście, że tak! Wprawdzie nie wszystkie lekcje, nie cała oferta muzealna, ale znaczna jej część jest jednocześnie adresowana do odbiorców z niepełnosprawnością wzroku czy intelektualną. Jednocześnie mogę powiedzieć, że mamy już spore doświadczenia we współpracy z tą grupą odbiorców.

Czym muzeum może zainteresować starszą grupę odbiorców?

W grupie odbiorców dojrzałych, największym zainteresowaniem cieszą się warsztaty kulinarne i spożywcze. Kwestia sprowadza się przede wszystkim do pokazów wyrobu, niejednokrotnie w połączeniu z degustacją, wielu wiktuałów chłopskiej i dworskiej kuchni, w tym kiełbasy białej, masła, serów, twarogów, słodyczy – lizaków i szreniawskiej krówki, soków i przetworów owocowo-warzywnych oraz innych tradycyjnych wyrobów.

Jako jedyne muzeum w kraju funkcjonujemy również na terenie byłego folwarku, później zarazem państwowego gospodarstwa rolnego, a to niegdyś bardzo często implikowało występowanie na terenie takich podmiotów gorzelni rolniczych. Gorzelni aktualnie oczywiście już nie ma, ale w to miejsce w ramach kultywowania tradycji gospodarczych obecnie funkcjonuje manufaktura piwna. Pośród wielu naszych Gości, możliwość zwiedzania mieszkania gorzelanego cieszy się dużym zainteresowaniem, bowiem wówczas jest możliwość poznania organizacyjnego kunsztu zakładu przetwórczego, jak również poznania ówczesnego statusu społecznego tej grupy pracowników.

Plener Wikliniarski 2023 w oddziale w Muzeum Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu
Plener Wikliniarski 2023 w oddziale w Muzeum Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu

Panie Dyrektorze, Muzeum w Szreniawie jest też gospodarzem cyklicznych imprez regionalnych...

Tak, ekspozycje to tylko część naszych atrakcji dla Gości. Zapraszamy także na imprezy okolicznościowe, których w tym roku, wzorem lat ubiegłych mamy sporo. Wśród bardziej znaczących wymienię Jarmark Wielkanocny, Poznańską Pyrę i Jarmark Bożonarodzeniowy. Jarmark Wielkanocny odbędzie się już niebawem, bo w dniach 23-24 marca. Mamy potwierdzony udział licznej grupy twórców ludowych, rękodzielników, producentów wyrobów tradycyjnych i regionalnych, wielu handlowców, tak więc można rzec, że wkrótce przed nami przedświąteczny weekend już w pełni ze świąteczną atmosferą okraszaną regionalnymi specjałami oraz występami artystycznymi trochę młodszych i trochę starszych artystów.

Zobaczymy m. in. ludowe zespoły taneczne, będą też zespoły muzyczne – z całą pewnością spodziewajmy się wielu atrakcji dla widza młodego i dorosłego, pogoda zaś będzie murowana! Tak więc zapraszam do Muzeum w Szreniawie, mieszkańców gminy Komorniki, miasta Poznania, powiatu poznańskiego, ale także mieszkańców z innych zakątków całej Wielkopolski czy też kraju. Bądźmy tu razem, bawmy się razem, świętujmy razem, miło spędzajmy czas w pięknych okolicznościach szreniawskiej przyrody.

Wiem, że lubi Pan niespodzianki...

… I o jednej właśnie chciałem wspomnieć! Otóż nasze Muzeum w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia swojego funkcjonowania. Wielkie świętowanie będzie miało miejsce we wrześniu! Nie tak dawno słyszałem, że w Indiach tamtejszy miliarder organizował wielkie przyjęcie weselne na cześć córki dla VIP-ów na ponad 1500 gości, także z bogatą oprawą artystyczną i znacznym budżetem, bo wszak to miliarder. Otóż zdradzę tylko, że mamy ambicję „przebić wyniki miliardera” w warunkach dużo skromniejszego budżetu z zachowaniem jednak równie bogatej albo nawet bogatszej oprawy artystycznej oraz znacznie bardziej licznego grona Gości.

Liczę na to, że z Państwa pomocą, obecnością naszych Gości, nasze efekty będą w stanie przyćmić rozmach imprezy miliardera! Tego sobie i Państwu życzę, a że sam jubileusz 60-lecia jest już intrygujący, to mam nadzieję, że kolejne szczegóły będę mógł podać już wkrótce. Zapraszam więc do Szreniawy, szczególnie na Jarmark Wielkanocny, w dniach 23 i 24 marca!

https://muzeum-szreniawa.pl/muzeum-w-nowym-tomyslu/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski