Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Manipulowanie, jak w filmie bez happy endu

Magdalena Baranowska-Szczepańska
Magdalena Baranowska-Szczepańska
Magdalena Baranowska-Szczepańska Fot. Grzegorz Dembiński
Naukowcy dowodzą, że istnieje sposób, by bez większego wysiłku kreować „fałszywe wspomnienia”. Udowadnia to też po raz kolejny twierdzenie, że nasza pamięć nie jest doskonała.

Okazuje się, że wcale nie przechowujemy w mózgu gotowych wspomnień. Odtwarzamy zdarzenia z naszego życia za każdym razem, gdy je sobie przypominamy. I na pewno za każdym razem nieznacznie, ale różnią się one od siebie. Bo np. nasza pamięć zawodzi i zapominamy o szczegółach.

ZOBACZ:
Od dzisiaj będziesz lubił szpinak!

Psychologowie podkreślają także, że nie bez znaczenia jest nasza obecna sytuacja. Inaczej przecież wspominamy to, co działo się w dzieciństwie w okresie dojrzewania, a inaczej patrzymy na to będąc u schyłku życia.

To wszystko układa się w dość przerażającą całość. Pół biedy, jeśli ktoś za pomocą kilku psychologicznych sztuczek wmówi nam, że znienawidzony szpinak jest teraz naszym przysmakiem. To zupełnie niegroźne i przy okazji zdrowe.

O wiele niebezpieczniejsze jest to, gdy ktoś wmówi nam, że np. byliśmy świadkami czegoś, co się naprawdę nie wydarzyło albo znamy kogoś, kto nie istnieje.

Filmowcy stworzyli już wiele filmów, w których pojawiał się wątek związany z fałszywymi wspomnieniami i manipulacją drugiego człowieka.

I jakoś nigdy te filmy nie kończyły się happy endem...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski