Marcin Kęsy i Malwina Dymek najszybsi na trasie ostatniego biegu z cyklu City Trail nad Rusałką

870 zawodników ukończyło przynajmniej cztery biegi w ostatniej edycji City Trail Fot. Tomasz Szwajkowski
Od października do marca, raz w miesiącu, nad Jeziorem Rusałka odbywały się biegi przełajowe City Trail na dystansie 5 km. W sześciu leśnych imprezach wzięło udział ponad 6900 zawodników, w tym 1648 dzieci.

Wspomniane liczby oznaczają, że co miesiąc w zawodach City Trail biegało średnio 1152 uczestników – 877 dorosłych i 275 dzieci. Najwyższą frekwencję odnotowano w październiku – 1051 dorosłych oraz 380 dzieci.

Zawody odbywają się w formule Grand Prix – aby zostać sklasyfikowanym w cyklu należy pobiec co najmniej 4 razy. Ta sztuka udała się 870 dorosłym biegaczom. Wśród nich najlepszy okazał się Szymon Belgrau, drugie miejsce wywalczył zwycięzca ostatniego biegu – Marcin Kęsy, a trzecie Roch Goszczyński. W rywalizacji kobiet triumfowała Malwina Dymek (najlepsza także na ostatniej imprezie), drugą lokatę zajęła Agnieszka Stachowiak, a trzecią – Patrycja Talar.
Kęsy startuje w cyklu od czasów Grand Prix Poznania, czyli od 2011 r.

– Zawsze moim marzeniem było zwycięstwo w cyklu. Dzisiaj wygrałem pojedyncze zawody i mam z tego satysfakcję, mimo, że był to wolny bieg – podkreślił 33-letni zawodnik.

– W przełajach trzeba łączyć wytrzymałość i szybkość. W biegach ulicznych siła nie ma takiego znaczenia, dlatego starty w City Trail uważam za bardzo dobry trening – dodał Kęsy, który intensywnie przygotowuje się do startu w poznańskim półmaratonie (15 kwietnia).

Malwina Dymek – w przeciwieństwie do zwycięzcy – biega w City Trail dopiero od ubiegłego roku, a kończąca się edycja jest pierwszą, którą ukończyła.

– Stając na starcie biegu wiedziałam, że jeśli wygram zapewnię sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Jestem bardzo zadowolona ze wszystkich swoich startów, a najbardziej z biegu styczniowego, kiedy po raz pierwszy uzyskałam czas poniżej 18 minut – mówiła po zawodach 21-letnia zawodniczka.

Uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań odbędzie się 10 kwietnia w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego. Tego dnia zawodnicy odbiorą pamiątkowe medale, a najszybsi biegacze – zasłużone nagrody. Poznań jest jedną z dziesięciu lokalizacji, w których odbywają się biegi City Trail. Od lat jest w czołówce, jeśli chodzi o frekwencję.