ME w boksie: Kontuzja łokcia wyeliminowała koninianina z walki o złoto, ale srebro i tak cieszy!

Radosław Patroniak, Krzysztof Maciejewski
Igor Jakubowski na ME w Samokowie pokazał, że ma "papiery" na to, by zrobić karierę nie tylko w amatorskim ringu Fot. Archiwum Głosu Wlkp.
Z dwoma srebrnymi medalami wrócą z mistrzostw Europy w bułgarskim Samokowie polscy pięściarze. Jeden z nich zdobył Igor Jakubowski z Konina.

Wicemistrzami Europy zostali kapitan naszej reprezentacji, Tomasz Jabłoński (Sako Gdańsk, 77 kg, waga średnia) oraz zawodnik Zagłębia Konin, Igor Jakubowski (81 kg, waga ciężka).

Koninianin może mówić o sporym pechu. W drodze do finału prezentował się bardzo dobrze. Pojedynki w 1/8 finału oraz w ćwierćfinale i półfinale wygrał zdecydowanie jednogłośnie na punkty. Niestety w półfinałowym pojedynku z Nikolajsem Grisuninsem z Łotwy,Jakubowskiemu odnowiła się kontuzja łokcia i nie mógł stanąć do finałowej potyczki z wicemistrzem świata z 2013 r. Rosjaninem Jewgienijem Tiszczenko, który w tej sytuacji po tytuł sięgnął walkowerem. Wielka szkoda, że Jakubowski musiał zrezygnować z finałowej walki, bo nie byłby bez szans na złoto,a tym samym na największy sukce w karierze.

– Zdrowie jest najważniejsze. Przede mną jesienne mistrzostwa świata w Doha i nie chciałem ryzykować pogłębienia się kontuzji - mówił Jakubowski.

O złoto walczył natomiast w sobotę Tomasz Jabłoński, ale jednogłośnie na punkty przegrał 0:3 z reprezentantem Rosji Piotrem Chamukowem. Wszyscy sędziowie byli jednomyślni - punktowali walkę 30:27 na korzyść Rosjanina.

W mistrzostwach Europy w Samokowie cztery tytuły zdobyli reprezentanci Rosji, dwa Irlandczycy, oraz po jednym pięściarze z Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Litwy oraz Chorwacji. Dwa srebrne medale ME to i tak najlepszy od lat występ polskich bokserów w ME seniorów. Pamiętać przecież trzeba, że ostatni medal mistrzostw kontynentu polski pięściarz zdobył w roku 2008, kiedy w Liverpoolu po brąz sięgnął Marcin Łęgowski, zaś na występ Polaka w finale mistrzostw Europy czakać musieliśmy jeszcze dłużej, bo aż 22 lata. Wtedy, w roku 1993, w tureckiej Bursie mistrzem Europy został Jacek Bielski (60 kg), a wicemistrzem zawodnik Olimpii, Poznań Robert Ciba (54 kg).

Dodać jeszcze należy, że Jakubowski oraz wyeliminowany w ćwierćfinale, przez zdobywcę srebrnego medalu Brytyjczyka Harvey’a Horna, Tomasz Jagodziński (Astoria Bydgoszcz, 49, kg, waga papierowa) i Tomasz Jabłoński zapewnili sobie w Samokowie prawo występu w jesiennych MŚ w Doha. Przed tą trójką zawodników otwiera się więc duża szansa wywalczenia kwalifikacji na igrzyska w Rio de Janerio w 2016 r. Do Brazylii pojedzie po kilku najlepszych zawodników imprezy w stolicy Kataru.