Memoriał Zenona Baranowskiego na Stadionie Miejskim w Swarzędzu. Świetne wyniki i doskonały sprawdzian formy lekkoatletycznej młodzieży

Organizatorzy Memoriału Zenona Baranowskiego złożyli też kwiaty na grobie olimpijczyka z Melbourne z 1956 r. Eugeniusz Dobiński
Koło Przyjaciół i Sympatyków klubu Unia Swarzędz – „Unia-100” po raz czwarty zorganizowało, przy pomocy Urzędu MiG Swarzędz oraz klubu Unia Swarzędz – Memoriał im. Zenona Baranowskiego dla dzieci i młodzieży w konkurencjach biegowych.

Zawody odbyły się na Stadionie Miejskim w Swarzędzu. Wiesław Zaporowski przywitał gości, wśród których był m.in. burmistrz Marian Szkudlarek, przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Czachura, sekretarz Agata Kubacka, syn patrona zawodów Mariusz Baranowski, olimpijczyk Ireneusz Golda, nestor swarzędzkiej lekkiej atletyki Henryk Kmieciak oraz goście z klubu „Olimp” Poznań (byli zawodnicy „Olimpii” Poznań), którzy startowali z Zenonem Baranowskim.

Następnie burmistrz przywitał zawodników i zawodniczki i w sposób uroczysty dokonał otwarcia zawodów. Tradycyjnie już same starty poprzedził wspaniały występ taneczny grup ze SP Nr 1 w Swarzędzu, a delegacja z wiązanką kwiatów udała się na grób Zenona Baranowskiego. Następnie 179 zawodniczek i zawodników przystąpiło do rywalizacji.

Na dystansie 60 m dziewczyn zwyciężyła Laura Chmielewska przed Matyldą Jęczmionką i Oliwią Fiszer.

Na tym samym dystansie wśród chłopców zwyciężył Szymon Raczyński przed Jakubem Zarembą i Oskarem Kaczmarkiem.

Na 100 m dziewczyn zwyciężyła Zuzanna Marciniak przed Klaudią Baumgart i Jagodą Arciszewską (ostatnie dwie dziewczynki osiągnęły ten sam czas i zajęły ex aequo drugie miejsce).

Wśród chłopców na tym dystansie zwyciężył Mateusz Stręk przed Jakubem Kochanowskim i Mateuszem Zającem.

Z kolei na 200 m wygrała Joanna Ziętkiewicz przed Zuzanną Wodą i Leą Różańską (wszystkie dziewczyny uczęszczają do SP w Paczkowie).

Wśród chłopców wygrał Mateusz Kopera przed Marcelem Jankowiakiem i Brayanem Owczarzem.

Na 300 m zwyciężyła Julia Grądziel przed Zofią Parysek i Julią Bohdan.

Spośród chłopców najszybciej ten dystans pokonał Dawid Dorosz przed Jakubem Tomelką i Jakubem Knoppem.

Rozegrano również bieg sztafetowy mieszany na dystansie 10 x 100 m. W tej konkurencji zwyciężyły młodzież ze SP Nr 3 ze Swarzędza, przed SP z Paczkowa oraz SP z Kobylnicy.

W punktacji ogólnej pierwsze miejsce przypadło SP Nr 3 w Swarzędzu przed SP z Paczkowa i SP Nr 4 w Swarzędzu.

Jak co roku organizatorzy przygotowali statuetkę za najwartościowszy wynik uzyskany w trakcie zawodów. Tym razem trofeum przyznano Joannie Ziętkiewicz z SP z Paczkowa, która w biegu na 200 m uzyskała doskonały wynik – 28,13 s.

Wydaje się, że impreza „wyszła na piątkę”, a uzyskane przez młodzież wyniki były „prawie zbliżone” do tych, które uzyskiwał uczestnik olimpiady z Melbourne w 1956 r., wielokrotny mistrz i rekordzista Polski, patron dzisiejszych zawodów Zenon Baranowski. Świecące słońce dało przedsmak zbliżających się wakacji i wszyscy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Organizatorzy zapewnili każdemu z uczestników zawodów poczęstunek.

Na zakończenie warto wspomnieć, że Koło „Unia-100” już myśli o kolejnej imprezie biegowej. Na 23 września 2022 r. zaplanowano III Integracyjny Bieg Sztafetowy im. Romana Firlika.