Gmina Wieleń leży w północno-zachodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Gmina ma rolniczo-turystyczny charakter. Tworzy ją miasto i 19 wsi sołeckich. Obszar obejmuje 428,32 kilometry kwadratowe, z czego 67 procent stanowią lasy z chronionym krajobrazem Natura 2000. Liczba mieszkańców - ponad 12 tysięcy, w tym połowa to mieszkańcy miasta Wieleń.
Bogata historia średniowiecznego grodu granicznego była tematem kronik Jana Długosza. Rok 1108 i rok 1348 stanowią o obchodzonych jubileuszach.
Misją gminy jest zrównoważony rozwój z zachowaniem specyfiki, w szczególności uwzględniający walory krajobrazowe i kulturowe, tworzenie więzi mieszkańców z gminą, komfortowych warunków życia do rozwoju przedsiębiorczości i powstawania nowych miejsc pracy oraz świadczenie wysokiej jakości usług publicznych. Misję wyraża logo gminy „Miasto i Gmina Wieleń - z natury najlepsze”.
Sztandarową imprezą cykliczną, ukazującą bardzo dobrą współpracę lokalnych liderów oraz potencjał miasta i gminy Wieleń są Targi Produktu Lokalnego.
Targi eksponują między innymi walory rzeki Noteć przepływającej przez centrum miasta, Doliny Noteci oraz Puszczy Noteckiej, a także produkty i usługi. Więcej na www.wielen.pl
Burmistrz zaprasza
"Elementy dziedzictwa niematerialnego, zwłaszcza obrzędy, zwyczaje, tańce ludowe, przyśpiewki, rękodzieło, legendy i gwara w szczególny sposób pielęgnują i kultywują tradycje, budząc podziw i szacunek. To dziedzictwo trzeba i warto promować, aby zachować autentyczność przy budowaniu własnej marki. Hasło promocyjne „Miasto i Gmina Wieleń - z natury najlepsze” zostało opatentowane. Podkreśla ono charakter jednego z najpiękniejszych zakątków Wielkopolski.
Dostrzegając te walory, samorząd gminy Wieleń promuje lokalne dziedzictwo, które jest przedmiotem dumy, a także troski mieszkańców. Promując bogactwo folkloru na swoim terenie, piękno sztuki ludowej i gwary, nadnoteckie smaki tradycyjnych potraw, targi produktów lokalnych, ale także cykl obrzędowości dorocznej, gmina wykorzystuje dziedzictwo przeszłości w rozwoju lokalnym.
Gmina jest silna aktywnością swoich mieszkańców - to hasło promocyjne, w które doskonale wpisuje się działalność społeczną zespołu obrzędowego „Rożanie” z Roska, który działa nieprzerwanie od 1983 roku.
Korzenie zespołu sięgają okresu przedwojennego. Swoją działalność opiera na rodzimym folklorze związanym z osadnikami Puszczy Noteckiej. Repertuar zespołu inspirowany jest wielopokoleniowymi przekazami oraz zapisami literackimi."
Elżbieta Rybarczyk
burmistrz Wielenia
Najsłodsze muzeum w Warszawie czyli projekt, który działa na zmysły
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?