Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto i gmina Wieleń. Każde miejsce opowiada swą historię

RED
Siłę gminy Wieleń stanowi aktywność mieszkańców, którzy pamiętają o swoich korzeniach i pielęgnują tradycje. W podejmowanych działaniach realizowana jest idea „ku przyszłości z własną historią”.

Gmina Wieleń leży w północno-zachodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Gmina ma rolniczo-turystyczny charakter. Tworzy ją miasto i 19 wsi sołeckich. Obszar obejmuje 428,32 kilometry kwadratowe, z czego 67 procent stanowią lasy z chronionym krajobrazem Natura 2000. Liczba mieszkańców - ponad 12 tysięcy, w tym połowa to mieszkańcy miasta Wieleń.

Bogata historia średniowiecznego grodu granicznego była tematem kronik Jana Długosza. Rok 1108 i rok 1348 stanowią o obchodzonych jubileuszach.

Misją gminy jest zrównoważony rozwój z zachowaniem specyfiki, w szczególności uwzględniający walory krajobrazowe i kulturowe, tworzenie więzi mieszkańców z gminą, komfortowych warunków życia do rozwoju przedsiębiorczości i powstawania nowych miejsc pracy oraz świadczenie wysokiej jakości usług publicznych. Misję wyraża logo gminy „Miasto i Gmina Wieleń - z natury najlepsze”.

Sztandarową imprezą cykliczną, ukazującą bardzo dobrą współpracę lokalnych liderów oraz potencjał miasta i gminy Wieleń są Targi Produktu Lokalnego.

Targi eksponują między innymi walory rzeki Noteć przepływającej przez centrum miasta, Doliny Noteci oraz Puszczy Noteckiej, a także produkty i usługi. Więcej na www.wielen.pl

Burmistrz zaprasza

Miasto i gmina Wieleń. Każde miejsce opowiada swą historię

"Elementy dziedzictwa niematerialnego, zwłaszcza obrzędy, zwyczaje, tańce ludowe, przyśpiewki, rękodzieło, legendy i gwara w szczególny sposób pielęgnują i kultywują tradycje, budząc podziw i szacunek. To dziedzictwo trzeba i warto promować, aby zachować autentyczność przy budowaniu własnej marki. Hasło promocyjne „Miasto i Gmina Wieleń - z natury najlepsze” zostało opatentowane. Podkreśla ono charakter jednego z najpiękniejszych zakątków Wielkopolski.

Dostrzegając te walory, samorząd gminy Wieleń promuje lokalne dziedzictwo, które jest przedmiotem dumy, a także troski mieszkańców. Promując bogactwo folkloru na swoim terenie, piękno sztuki ludowej i gwary, nadnoteckie smaki tradycyjnych potraw, targi produktów lokalnych, ale także cykl obrzędowości dorocznej, gmina wykorzystuje dziedzictwo przeszłości w rozwoju lokalnym.

Gmina jest silna aktywnością swoich mieszkańców - to hasło promocyjne, w które doskonale wpisuje się działalność społeczną zespołu obrzędowego „Rożanie” z Roska, który działa nieprzerwanie od 1983 roku.

Korzenie zespołu sięgają okresu przedwojennego. Swoją działalność opiera na rodzimym folklorze związanym z osadnikami Puszczy Noteckiej. Repertuar zespołu inspirowany jest wielopokoleniowymi przekazami oraz zapisami literackimi."

Elżbieta Rybarczyk
burmistrz Wielenia

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski