Miasto ogranicza nabór w XX LO. A chętni są

Bogna Kisiel
XX Liceum Ogólnokształcące posiada dobre zaplecze. Nie może także narzekać na brak uczniów. Jest wielu chętnych
XX Liceum Ogólnokształcące posiada dobre zaplecze. Nie może także narzekać na brak uczniów. Jest wielu chętnych Paweł Miecznik
Gimnazjum nr 9 ma 311 uczniów. Wydział oświaty zgodził się na utworzenie w przyszłym roku pięciu klas pierwszych. XX Liceum Ogólnokształcące, do którego uczęszcza 520 uczniów, otrzymało zgodę na utworzenie zaledwie trzech klas w nowym roku szkolnym.

Miasto chce zlikwidować Gimnazjum nr 8, funkcjonujące wspólnie z XX LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 9. A w miejsce "ósemki" przenieść Gimnazjum nr 9. Społeczność "dziewiątki" na wieść o przeniesieniu stanowczo protestuje.

CZYTAJ TEŻ:
Do likwidacji szkół jednak nie dojdzie?
Protestujacy gotowi na wszystko
Likwidacja ZST bez opinii. Awantura na komisji
Prezydent strażakiem

Na winogradzkich, a nawet piątkowskich osiedlach pojawiają się ulotki ("Nie po to dzieci uciekały z tego środowiska, by teraz tam wrócić! Rodzice nie poślą tam dzieci" - to fragmenty treści na ulotkach). A w mediach rozpowszechniane są informacje, że "dziewiątka" to bezpieczne i dobre gimnazjum, a w liceum ciągle pojawia się policja.

W ubiegłym tygodniu rodzice spotykali się z prezydentem i udało się osiągnąć porozumienie. Na warunkach "dziewiątki": przeniosą się, ale miasto wyremontuje budynek po Gimnazjum nr 8 i co najważniejsze - dyrektor będzie ich.

XX LO jest szkołą wyremontowaną, zadbaną, dobrze wyposażoną. W salach są zestawy multimedialne, w każdej jest komputer z dostępem do internetu. Szkoła posiada multimedialną pracownię językową, dwie sale gimnastyczne, siłownię zewnętrzną, boisko "Orlik", stadion piłkarski. Całość monitorowana jest przez 16 kamer.

Czy ograniczenia w naborze do XX LO zmierzają do jego likwidacji? Bo prezydent mówi, że zmiany potrzebne są także w sieci szkół ponadgimnazjalnych.

- Były czasy, że w tym budynku uczyło się 800-900 uczniów - mówi Leszek Rybka, dyrektor ZSO nr 9. - Z małymi niedogodnościami jesteśmy w stanie pomieścić 800 dzieci.

Obecnie w liceum, na każdym poziomie jest po sześć klas. W tym roku szkolnym mogło być nawet siedem klas pierwszych, tylu zgłosiło się uczniów, ale wydział oświaty nie zgodził się.

- Już w pierwszym rozdaniu mieliśmy pełen nabór - twierdzi Leszek Rybka. - Społeczność szkoły jest zbulwersowana, że teraz mamy zgodę na utworzenie tylko trzech klas.

A chętnych nie brakuje. Bo choć szkoła nie należy do czołówki licealnej (jest w środku stawki), to ma wiele osiągnięć sportowych, teatralnych. Funkcjonują tutaj klasy: teatralne, filmowo-dziennikarskie, sportowe, lingwistyczno-turystyczne czy od dwóch lat policyjne.

- Stąd wizyty policjantów w szkole, którzy przychodzą na prelekcje - tłumaczą nauczyciele. - Przykro nam, że w przyszłym roku nie powstanie taka klasa. Mamy dzieci, które chcą do nie j przyjść.

I nauczyciele, i rodzice narzekają na brak informacji. Nadal twierdzą, że wierzą w uczciwą ocenę pracy szkoły.
- Szkoda rujnować to co udało się zbudować - twierdzi Marek Kowalczyk z Rady Rodziców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zasmucony
W poznańskiej oświacie mocno kiedyś promowano pomysł, by pieniądze szły za uczniem, czyli to on z rodzicami miał decydować, gdzie chce się uczyć. Z pomysłu, jak się okazuje, nie pozostało nic - tylko RĘCZNE STEROWANIE. Niż demograficzny, z którym nikt nie ma zamiaru dyskutować (to
"oczywista oczywistość") mógłby paradoksalnie stać się dla wielu szkół szansą na polepszenie wyników egzaminacyjnych. Wystarczyłoby zmniejszyć liczebność z realnych 32 uczniów do 22-24 w klasach, by poprawić kontakt z uczniem, zindywidualizować naukę. Na efekty nie trzeba by długo czekać - jak kiedyś zdawano język obcy na maturze? Dziś - gdy praca odbywa się w niewielkich grupach - zdają już prawie wszyscy. Ale oczywiście to tylko pobożne życzenia, bo trzeba opłacić czyszczenie stadionu, wymienić murawę, wybudować "strefę kibica", zapłacić kurii odsetki za bezprawne użytkowanie lokalu VIII LO, kupić kilka limuzyn do transportu śrub i codziennych zakupów a na koniec ogłosić SUKCES w sprawie przedszkoli!!! Jaka jest prawda wiedzą ci wszyscy, którzy mają dziecko w wieku przedszkolnym i próbują je zapisać do przedszkola w obrębie 5km od miejsca zamieszkania... Taki to sukces... Poznaniacy, obudźmy się i podziękujmy ekipie prezydenta Grobelnego za sukcesy ostatniej dekady. Tymczasem apeluję do wszystkich nauczycieli ze wszystkich poznańskich szkół- nie dajcie się się podzielić, nie pozwólcie napuszczać się nawzajem. Za rok możecie być w tej samej sytuacji, co likwidowane szkoły. Przypomnijcie sobie, czym była prawdziwa "Solidarność".
r
rodzic
Jestem rodzicem ucznia XX lo, uważam, że to dobra szkoła, rozwija zainteresowania uczniów, bogata baza dydaktyczna umożliwia naukę. Żałuję, że tak powoli i po cichu chce się zamknąć tą placówkę. Ciekawe kto ma przejąć szkołę czyżby znowu salezjanie? Rodzice stańmy w obronie XX!!!
o
ojciec
PRAWDA Was, drodzy radni, jeszcze zaboli.... My zapamietamy coście dzieciom Rataj zrobili. Wycofajcie się póki jeszcze jest czas na opamiętanie. Praca w Radzie Miasta to nie prywatny folwark. PO i PRO musi wreszcie zaskoczyć, że pracują dla MIESZKAŃCÓW , a nie odwrotnie... ZAPAMIETAMY każdą Waszą decyzję... Pan Sternalski, Tomczak i Wisniewski muszą zmienić myślenie, bo inaczej skończą na "politycznym wysypisku" - CZAS NA MLODYCH W PO.
K
King Henr Happy
Kupujecie limuzyny a na utrzymanie szkół i prowadzenie klas Was nie będzie stać. Gratuluję! Może kupcie więcej limuzyn i rozdajcie je uczniom? Wtedy nie będziecie musieli ich uczyć, sami się nauczą, że nie liczy się "edukacja" a kasa. Bo "głupim człowiekiem łatwiej jest kierować"
m
matka
Gimnazjum 24 na Bohaterów na Ratajach NIGDY nie miało problemów z naborem!!! Bez żadnych problemów co roku zbierało 5 nowych klas, a zebrałoby jeszcze po kilka. Razem ponad 400 uczniów!!! Niestety - Sternalski, Tomczak ("biznesmen"...) i paru innych oszołomów - gimnazjum rozwiązało... Dla salezjan!! Państwo radni-zaradni - rodzice dzieci Gimnazjum 24 będą o was pamiętać. Długo!
p
poznaniak
To chyba juz wiecie : XX do likwidacji ! Tak wydzial oswiaty i prezydent robi ze szkolami - ogranicza możliwość naboru i likwiduje. Współczuje uczniom i rodzicom. Nadzieja tylko w zmianie zarządzającego oświatą (nie mylić z dyrektorem wydzialu oświaty - ten winien polecieć za gimnazja). Walczcie o swoje !
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie