Michał Probierz już zdeklasował Fernando Santosa w reprezentacji Polski. Czterech debiutantów, u Portugalczyka ani jednego w sześciu meczach

Jacek Czaplewski
Michał Probierz i Fernando Santos
Michał Probierz i Fernando Santos Sylwia Dąbrowa
Jest za wcześnie, by wyrokować czy kadencja Michała Probierza będzie lepsza, gorsza czy tak samo zła jak Fernando Santosa. Następca Portugalczyka w reprezentacji Polski już w pierwszym meczu zdążył się jednak wyróżnić pod jednym szczególnym względem. W przeciwieństwie do poprzednika dał zadebiutować aż czterem piłkarzom.

Reprezentacja Polski: Debiuty Pedy, Dziczka, Marchwińskiego i Piotrowskiego

Probierz jako pierwszy selekcjoner od 1997 roku wygrał w debiucie. Co więcej, awansował z czwartego miejsca na drugie w grupie el. do Euro 2024 (przeskakując Czechów i Mołdawię), poprawił atmosferę w drużynie, a także wyznał kierunek jej rozwoju. Z Wyspami Owczymi (2:0) wystąpiło aż czterech debiutantów, podczas gdy za całej kadencji Fernando Santosa (sześć spotkań) nie zobaczyliśmy ani jednej nowej twarzy!

W przeciwieństwie do Santosa Probierz nie bał się podjąć odważnych decyzji. Od pierwszej minuty na środku obrony zagrał 21-letni Patryk Peda. To pierwszy reprezentant Polski z trzeciego szczebla - wystąpił bowiem jako stoper SPAL, czyli włoskiego trzecioligowca. Zdaniem fachowców był jednym z najlepszych na boisku. Zbigniew Boniek tak scharakteryzował jego mecz: - Inteligentny, umie grać w piłkę, dobra technika, asekuracja na dużym poziomie.

Peda został na murawie do ostatniego gwizdka. Raz świetnie zaasekurował Wojciecha Szczęsnego. Pod koniec spotkania zszedł natomiast drugi debiutant, czyli 25-letni Patryk Dziczek z Piasta Gliwice. On także zebrał pochlebne recenzje.

W drugiej połowie zadebiutowali jeszcze 26-letni środkowy pomocnik Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) oraz 21-letni ofensywny pomocnik Filip Marchwiński (Lech Poznań). Czysto teoretycznie można założyć, że w niedzielę z Mołdawią i przede wszystkim w listopadzie z Łotwą (mecz towarzyski) dojdzie do kolejnych debiutów. Na nie czekają m.in. boczny obrońca Bartłomiej Wdowik (Jagiellonia Białystok) oraz bramkarz Marcin Bułka (OGC Nice).

REPREZENTACJA w GOL24

Oto najlepsze MEMY o meczu Wyspy Owcze - Polska. Zadebiutował w nim selekcjoner Michał Probierz, któremu nerwów oszczędził Sebastian Szymański, zdobywając bramkę na 1:0 już w 4 minucie. W drugiej połowie wynik ustalił Adam Buksa.