Dlaczego potrzebne nam są konflikty i w czym pomoże nam mediator, wyjaśnia Anna Warlich, prezeska Zarządu Polskiego Centrum Mediacji, oddział Poznań.

Wielu z nas uważa, że można wieść życie bezkonfliktowe, a ci, którzy w konflikty popadają mają być może trudny charakter.
Nie jest to prawdą. Pierwsze różnice zdań mogą wystąpić już w przedszkolu, potem w szkołach, w domu rodzinnym i własnej rodzinie, w firmie i biznesie własnym, między pracownikami czy kontrahentami... Nasze życie pełne jest konfliktów – nie obawiam się użyć takiego właśnie określenia. I nie ma w tym nic złego. Konfliktów nie należy unikać, ale raczej uczyć się prawidłowo je rozwiązywać.

Możemy to zrobić sami?
W pewnym sensie tak. W konflikty dzieci nie powinniśmy zbyt szybko ingerować, bo gdy to robimy, ten mały człowiek nigdy nie nabędzie umiejętności rozwiązywania problemów. Radziłabym przyglądać się z boku i wkraczać w momencie, kiedy już nie da się tego uniknąć.

Są jednak takie sytuacje, w których nawet jako dorośli ludzie nie potrafimy sobie z rozwiązaniem problemów poradzić. Zwłaszcza wtedy, gdy dochodzą do głosu emocje.
Chirurg, mimo, że wie jak, nie przeprowadzi na sobie operacji, psycholog sam nie będzie w stanie wyjść z dużego kryzysu, mimo że pomaga w tym innym. By natomiast skutecznie rozwiązać konflikt, warto udać się do mediatora. Taka osoba nie osądza żadnej ze stron, ani nie wskazuje winnego, po prostu pomaga rozwiązać konflikt, patrząc przede wszystkim na teraźniejszość i przyszłość, a nie roztrząsając przeszłości. Nie bójmy się korzystać z pomocy takiego eksperta, a zobaczymy, jak bardzo ułatwi nam życie.

Przyszły tydzień to Międzynarodowy Tydzień Mediacji, który rozpocznie się w Poznaniu poniedziałkową konferencją organizowaną przez PCM.
Program całego tygodnia jest bogaty, bo chcemy, by jak najwięcej osób dowiedziało się, na czym mediacja polega i jak jest potrzebna na co dzień. Na konferencję zapraszamy szczególnie: prawników, studentów prawa, sędziów wielkopolskich sądów, mediatorów, organizacje społeczne, prorodzinne i biznesowe oraz osoby prywatne zainteresowane propagowaniem idei mediacji. Będą prelekcje, warsztaty i panele dyskusyjne. A w środę w Galerii Miejskiej Arsenał – "Sztuka mediacji" i dwie symulacje: mediacji rodzinnej i w sprawie gospodarczej, podczas których komentator objaśniał nam będzie tę sztukę. Wydarzenie przygotowało wielu organizatorów, którzy w tym celu stworzyli grupę pod nazwą "Mediatorzy dla Poznania".

UWAGA! Zainteresowani wzięciem udziału w konferencji mogą zgłaszać swój udział przez stronę www.konferencjapcm.pl