Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mierz siły na zamiary

Przemysław Walewski
Jesteś tak mocny jak twój najsłabszy punkt. Słabe ogniwo to z reguły górna połowa ciała. Dlatego biegacz, który dba o jej wzmocnienie będzie mniej narażony na zmęczenie i zesztywnienie mięśni ramion, barków i karku.

Mocna „góra” przydaje się też zawsze na finiszu, czy podbiegu, ponieważ nogi mogą biec tylko tak szybko, jak szybko ruszamy ramionami.
Trening siłowy nie jest zarezerwowany tylko dla kulturystów i zawodników sportów siłowych. Każdy biegajšcy amator czy zawodowiec może naprawdę sporo zyskać uzupełniajšc swój plan treningowy o treningi siłowe. Niestety wielu z biegaczy nie zdaje sobie sprawy z wartości takiego treningu, tracą w ten sposób okazję do wykorzystania w pełni swojego potencjału biegowego.

Wiele z metod treningowych dla biegaczy całkowicie pominęło zalety treningu siłowego. Spowodowane to jest błędnymi założeniami, że takie ćwiczenia znacznie zwiększą masę mięśniową zawodnika, co w rezultacie obniży jego wytrzymałość na trasie. Najczęściej teorie te pokutują w bieganiu amatorskim. W programie treningowym Poland Running Academy (www.polandrunning.com) opracowano regularny trening E.T.S. (Effective Trening System) odpowiednio zaadoptowany na potrzeby biegania. Taki trening zmniejsza ryzyko występowania kontuzji, zwiększa moc i szybkoœć, poprawia długoœć kroku i ekonomię biegania, stabilizuje i poprawia postawę ciała, eliminuje słabe punkty i jest doskonałym urozmaiceniem dla treningu biegowego zarówno, jeżeli chodzi o aspekt fizyczny jak i psychiczny.

Pamiętajmy, że podczas biegu nasze mięśnie, stawy, więzadła są poddawane przeciążeniom, które niejednokrotnie 2 a nawet 3-krotnie przekraczać wagę naszego ciała. Nic nie jest w stanie uchronić nas w 100 procent, jak podkreśla Mikołaj Plackowski, trener osobisty i biegacz, przed kontuzją, jednak odpowiedni trening siłowy zapobiega im w dużym stopniu.

Dzięki ćwiczeniom wzmacniającym nasze włókna mięśniowe stajš się mocniejsze, co zmniejsza ryzyko naciągnięcia czy naderwania mięśnia. Co więcej poprzez zwiększenie masy mięśniowej, nie mylić z wyglądem napakowanego kulturysty, nasze stawy są lepiej chronione i mniej narażone na przeciążenia wynikające z kręcenia kilometrów. Ćwiczenia siłowe wzmacniają naszą tkankę łączną sprawiając, że więzadła i ścięgna są mocniejsze, a ryzyko ich nadwerężenia, zapalenia czy skręcenia dużo mniejsze.

Moc, czyli połączenie szybkości i siły, wydawać by się mogło powinna być istotna dla sprintera, a nie maratończyka. Jednak długodystansowi biegacze mogą sporo skorzystać, rozwijając moc poprzez trening siły ogólnej i eksplozywnej, podkreśla dr Maciej Nowak z Centrum Medycznego "Dynasplint" w Poznaniu. Podczas stawiania każdego kolejnego kroku w biegu długodystansowym mamy bardzo mało czasu (0.3-0.5 sekundy), aby wygenerować odpowiedniš moc, która przesunie nas do przodu.

Nowatorski projekt E.T.S. ma za zadanie skorygować wszelkie ograniczenia motoryczne. Już wkrótce biegacze i triathloniści będą mieli do dyspozycji œwiadczenia w ramach Karty E.T.S. , która zagwarantuje nie tylko specjalistyczną opiekę, ale i też zapewni pakiet ubezpieczeniowy od ryzyka kontuzji.

Specjaliści E.T.S. podkreślają, że im większa będzie nasza siła wygenerowana w tym krótkim czasie, tym większa będzie szybkoœć naszego biegu, zarówno na krótszych jak i dłuższych odcinkach. Najważniejsze, aby przy utrzymaniu tej samej częstotliwości kroków zwiększać ich długoœć w naturalny sposób, nie wpływajšc na prawidłową technikę biegu. Jest o tym przekonany fizjoterapeuta z Rehasport Clinic mgr Rafał Hejna, który specjalizuje się we wszechstronnym rozwoju nie tylko biegaczy.

Mięœśie naszego ciała kształtujš sposób, w jaki siedzimy, stoimy czy poruszamy się, dlatego zwiększenie ich siły pomaga w utrzymaniu prawidłowej sylwetki. Dużą korzyścią dla biegacza z lepszej postawy ciała jest lepsza technika biegu, czyli efektywniejsze wykorzystanie swojego ciała. Siła mięśniowa to jeden z podstawowych elementów wpływajšcych na technikę biegu, jej brak od razu uwidacznia się poprzez problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy, co zaburza naturalny krok Pamiętajmy, że bieganie nie polega tylko na bieganiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski