Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mikro i małe firmy mają się coraz lepiej

Monika Kaczyńska
Mikro i małe firmy mają się coraz lepiej
Mikro i małe firmy mają się coraz lepiej
Sytuacja mikro i małych firm w całym kraju się poprawia. Te działające w Wielkopolsce mają się lepiej niż w innych regionach kraju - wynika z ostatniego raportu banku Pekao S.A. na temat sytuacji mikro i małych firm w Polsce w 2014 roku. Wielkopolanie częściej eksportują, więcej inwestują i zarabiają. Pozostają jednak nieco w tyle, jeśli chodzi o innowacje.

Mikro (zatrudniające do 9 osób) i małe firmy (zatrudniające do 49 osób) wytwarzają 35 proc. PKB. Przeciętnie w kraju na 1000 osób przypada 121 pracujących w mikro i małych firmach. W Wielkopolsce ten odsetek jest wyższy i wynosi 143,9 osób. To daje naszemu regionowi drugie po Mazowszu miejsce w kraju.

W Wielkopolsce możemy także pochwalić się wyższym niż przeciętnie w kraju odsetkiem aktywnych mikro i małych firm. Powodem do radości są także ich przychody. O ile polska mikrofirma uzyskiwała przeciętnie przychód roczny na poziomie 443 tysięcy złotych, o tyle w Wielkopolsce średnia ta wyniosła o 10 tys. więcej w skali roku, sytuując nasze województwo na trzecim miejscu w kraju po mazowieckim i kujawsko-pomorskim.

Małe firmy z naszego regionu zdystansowały jedynie te z Mazowsza. Uzyskiwały one przeciętnie 16,5 mln zł rocznego przychodu. Firmy z Wielkopolski rocznie uzyskiwały przeciętnie 10 mln zł przychodu - o 300 tys. więcej, niż wynosiła średnia krajowa.
Nic dziwnego zatem, że wielkopolscy przedsiębiorcy lepiej oceniają zarówno sytuację w branży, jak i swoją własną lepiej niż właściciele mikro i małych firm w innych częściach kraju. Również z większym optymizmem niż inni patrzą w przyszłość.

- Wskaźnik koniunktury ma związek z odsetkiem eksporterów wśród mikro i małych firm - zwraca uwagę Jakub Fulara z banku Pekao S.A.  - Eksporterzy są na ogół bardziej zadowoleni z sytuacji gospodarczej i bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość. A wśród wielkopolskich małych i mikro firm jest ich 12 proc. To na tle kraju sporo.

Najwyższy odsetek eksporterów jest wśród firm działających w Poznaniu, regionie konińskim i pilskim.  Firmy działające w powiecie poznańskim wysyłają swoje towary  na rynki zagraniczne stosunkowo rzadko.

Oceniając koniunkturę, przedsiębiorcy wypowiadali się zarówno o sytuacji gospodarczej kraju, branży, jak i swojej firmy.
- Charakterystyczne było to, że im bliżej własnej sytuacji, tym ocena była wyższa - zwraca uwagę Jakub Fulara. - Najgorzej oceniano sytuację gospodarczą kraju, najwyższe noty uzyskiwała ocena sytuacji własnej firmy.

Trudno się temu dziwić, bo blisko połowa (48 proc.) właścicieli mikro i małych firm w Wielkopolsce w minionym roku inwestowała. 36 proc. planuje inwestycje w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W kraju ten odsetek jest niższy. Inwestowało 40 proc. właścicieli firm, 36 proc. inwestycje planuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski