Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mikrobiolog: Nie udaje nam się na wczesnym etapie wykrywać sporadycznych zachorowań

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Liczba zakażeń koronawirusem z dnia na dzień rośnie. Nie pomagają też ogniska, które pojawiają się po uroczystościach weselnych, urodzinach i te, które wykrywa się w dużych zakładach pracy.
Liczba zakażeń koronawirusem z dnia na dzień rośnie. Nie pomagają też ogniska, które pojawiają się po uroczystościach weselnych, urodzinach i te, które wykrywa się w dużych zakładach pracy. Łukasz Gdak
Wtorek przyniósł Wielkopolsce kolejnych 95 zakażeń koronawirusem. To jedna z największych liczb chorych na terenie województwa od początku trwania epidemii. Świadczy to o tym, że koronawirus nie daje za wygraną, co chwilę pokazując nam, jak szybko potrafi się rozprzestrzeniać.

Patrząc na statystyki od początku lipca można zauważyć, że liczba zakażeń codziennie wzrasta. Jednak są dni, w których ten wzrost jest drastyczny. Na przykład: 10 lipca liczba nowych zakażeń w Wielkopolsce wynosiła 17, dzień później poinformowano już o 43 nowych przypadkach, a 12 lipca mówiono o 89 zakażeniach.

Tak drastyczny wzrost spowodowany był głównie zakażeniami w powiecie rawickim, gdzie 12 lipca odnotowano aż 78 chorych osób. W tym miejscu należy wspomnieć, że kilka dni wcześniej w powiecie rawickim odbyło się wesele, a statystyki w dużej mierze dotyczyły osób biorących w nim udział.

Czytaj też: Dr Tomasz Ozorowski: Większość zakażeń koronawirusem będzie przebiegać bezobjawowo. Śmiertelność może być o wiele niższa - mówi mikrobiolog

To nie jedyny przypadek, podobnie było 28 lipca, kiedy wykryto zakażenia u osób będących na uroczystości osiemnastych urodzin w powiecie tureckim.

Sierpień także wskazuje na wzrost zachorowań z powodu Covid-19. W poniedziałek w Wielkopolsce doszło aż 98 nowych zakażeń. Większość z nich spowodowana jest zakażeniami w jednym z zakładów drobiarskich w powiecie ostrzeszowskim.

– W całej Polsce widać, że utrzymuje się bardzo wyraźny trend wzrostowy. Co więcej, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni przyrost jest stały, to ta tendencja wzrostowa może być bardzo trudna do odwrócenia. To znaczy, że wirus wymyka się spod kontroli, a co więcej, musiało zaistnieć kilka poważnych bodźców do tego, żeby epidemia się rozprzestrzeniała

– tłumaczy dr Tomasz Ozorowski, były prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej i mikrobiolog.

Zdaniem doktora, nagłe wzrosty liczby zakażeń wynikają z tego, że ogniska epidemiczne są wykrywane “po fakcie”. – Nie udaje nam się na wczesnym etapie wykrywać sporadycznych zachorowań – zaznacza dr Ozorowski.

I dodaje: – Wykrywanie zakażeń na wczesnym etapie oznacza, że jeżeli ktoś z nas wrócił z wakacji i ma objawy, nawet nie bardzo nasilone, to wie, co z tymi objawami zrobić, jak się przetestować, a nie iść do zakładu pracy, w którym wywoła epidemię.

Dr Tomasz Ozorowski zwraca również uwagę na to, że ścieżka, jaką musi przejść pacjent, by zweryfikować swoje objawy z zakażeniem jest bardzo trudna.

– Osoby, u których pojawią się objawy, nie wiedzą, co z nimi zrobić. Zadzwonią do lekarza rodzinnego, ten z kolei wykona teleporadę i skieruje do szpitala jednoimiennego. Tam natomiast trzeba przejść przez bardzo trudną „sieć” szpitala. Większość, widząc tę drogę, po prostu odpuszcza

– podkreśla dr Tomasz Ozorowski.

Zobacz również: Koronawirus: Rośnie ognisko zakażenia COVID-19 w zakładzie drobiarskim w powiecie ostrzeszowskim. Już ponad 200 pracowników zakażonych

I dodaje: – Nie ma tego prostego mechanizmu zbadania się poprzez punkty drive-thru. One owszem, są, ale pojawiają się tylko w wyniku reakcji na zaistniały problem – czyli dopiero gdy powstają ogniska epidemiczne.

W Poznaniu funkcjonuje stały punkt drive-thru przy ul. Rokietnickiej, zorganizowany przez Uniwersytet Medyczny. Osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie, mogą umówić się na badanie pod numerem: 61 845-27-50.

– Obecnie mamy dwie najważniejsze kwestie, których należy pilnować. Pierwsza to absolutny priorytet dla dystansu, masek i dezynfekcji rąk. I to musi zadziałać, dlatego, że jest to najskuteczniejsza i najprostsza metoda. Oprócz tego warto jeszcze zrobić jeden ruch, czyli ograniczyć masowe imprezy, o których wiemy, że skutkują zakażeniami – mówi dr Ozorowski.

wielkopolskie
  • Zakażonych440 669
    + 2 424
  • Zmarło9 589
    + 1

6. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

ZOBACZ TEŻ:

Tak wygląda walka z epidemią koronawirusa z perspektywy członka personelu medycznego jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu. Przemysław Błaszkiewicz od kwietnia dokumentuje pracę załogi m.in. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Postanowił udostępnić nam swoje zdjęcia, by więcej osób mogło zobaczyć coś, czego nie dostrzega się będąc poza szpitalem.Przejdź do następnego zdjęcia ----->

Tak wygląda walka z koronawirusem. Pielęgniarz fotografuje c...

Koronawirus w Poznaniu - zobacz wideo sprzed szpitala:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski