Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mikrofirmy nie proszą o pomoc i nie występują o fundusze unijne

Monika Kaczyńska
Tylko dziewięciu mikroprzedsiębiorców na stu korzysta ze wsparcia instytucji, 11 szuka unijnego dofinansowania inwestycji na rozwój Połowa mikroprzedsiębiorców nie widzi powodu, by korzystać z zewnętrznego finansowania inwestycji, a także korzystania z możliwości wsparcia, jakiego udzielają państwowe instytucje prowadzącym działalność - wynika z badań Fundacji Kronenberga. Jednak wśród pozostałych dostrzeganie potrzeby nie idzie w parze z faktycznym korzystaniem zarówno ze wsparcia instytucji, jak i funduszy unijnych.

Mikrofirmy narzekają na brak możliwości uzyskania pomocy w prowadzeniu działalności gospodarczej, dostosowanych do ich możliwości i potrzeb. Tym, czego oczekiwaliby najbardziej, są porady prawne i podatkowe. Inna pomoc, o jaką mogą starać się przedsiębiorcy, to na przykład odraczanie czy rozkładanie na raty zobowiązań. Z tego typu pomocy korzystało dziewięciu przedsiębiorców na stu, ale starała się o nią - tyle że bezskutecznie - dwukrotnie większa grupa.

Jeden na trzech właścicieli mikrofirm starał się o unijne pieniądze z sukcesem
 

 

 

- Polskie instytucje nie zaspokajają potrzeb mikroprzedsiębiorców - przekonuje Krzysztof Kaczmar, prezes Fundacji Kronenberga. - Przedsiębiorcy wskazują na braki wsparcia finansowego, ale też zmniejszenie biurokracji - dodaje.

Dwunastu na stu właścicieli mikrofirm twierdzi, że to właśnie biurokracja zniechęca do starania się o pomoc. Ale aż 14 proc. w ogóle nie wie, że ma taką możliwość.
Co więcej, także ci, którzy ze wsparcia skorzystali, niemal w połowie przypadków (44 proc.) uważają, że nie było ono wystarczające i dostosowane do ich oczekiwań.

Bardziej atrakcyjne wydają się mikroprzedsiębiorcom fundusze unijne. Próbował z nich skorzystać co trzeci prowadzący firmę zatrudniającą do 5 osób. Niestety, te starania skończyły się sukcesem tylko w jednym przypadku na trzy. Większość (także tych, którzy uzyskali unijne dotacje) podkreślała, że procedury starania się o nie były trudne i uciążliwe, a co piąty nie był przekonany, że są do końca transparentne. Mimo to, taki sam odsetek przedsiębiorców chce starać się o unijne dotacje w przyszłości.

Połowa przedsiębiorców prowadzących mikrofirmy narzeka, że informacje dotyczące funduszy unijnych są niewystarczające. Większość z tych, którzy bez sukcesu starali się skorzystać z unijnych pieniędzy, uważa, że wynik ich starań byłby lepszy, gdyby uzyskali pełniejsze informacje.

Do roku 2020 wsparcie dla przedsiębiorców jest adresowane w większym stopniu niż w poprzednich latach do firm małych i średnich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski