Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego na temat gender: To nie ideologia

AJ
Lena Kolarska-Bobińska
Lena Kolarska-Bobińska archiwum Polskapresse
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego odniosło się do kwestii badań i zajęć na temat gender, prowadzonych na wyższych uczelniach. Zdaniem minister prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, powinny się one odbywać. W oświadczeniu na ten temat czytamy też, że nie ma mowy o ideologii gender.

MINISTER NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO O GENDER

Prof. Lena Kolarska-Bobińska jako Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego stoi na stanowisku poszanowania wolności badań i pracy naukowej i opowiada się za otwartością tych badań. Jej zdaniem, pozwala to na nieskrępowany rozwój myśli nad istotnymi zjawiskami społecznymi.

Jak podkreśla Lena Kolarska-Bobińska, jako minister zobowiązana jest do poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. A artykuł 33 Konstytucji mówi wyraźnie, że kobiety i mężczyźni mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.

- Mają też równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń - wylicza minister MNiSW.

W świadczeniu minister MNiSW czytamy, że badania nad gender, jako interdyscyplinarnym obszarem badawczym, podejmowane są w obrębie wielu dyscyplin akademickich, m.in. w socjologii, filozofii, historii, psychologii, antropologii kultury, literaturoznawstwie, historii sztuki, ekonomii, prawa i in. Prowadzone są w świecie od lat 50-tych XX wieku. Ich wynikiem są publikacje zarówno w formie artykułów, jak i monografii czy nawet encyklopedii gender. Gender studies, które rozwinęły się w ramach nauk społecznych, socjologii i antropologii kulturowej, odnoszą się do zjawisk społecznych i kulturowych, a nie biologicznych.

Jak tłumaczy minister, nie ma mowy o ideologii gender.

- Barierę przed ideologizacją nauki stanowi metodologia, sprawdzalność stawianych tez oraz ocena niezależnych środowisk naukowych - tłumaczy minister MNiSW.
Prof. Lena kolarska-Bobińska obiecała też, że MNiSW będzie wspierać wszystkie elementy polityki równości płci, do których odwołują się europejskie programy operacyjne i nowy program ramowy Horyzont 2020. Zasady polityki równościowej stanowią istotne ogniwo tych programów, a ich odrzucenie eliminowałoby polskich uczonych z możliwości korzystania ze środków unijnych, które są znaczące.

Jak podkreśla minister, w samym tylko Horyzoncie 2020 fundusze dla bloku tematycznego poświęconego wyzwaniom społecznym sięgają 30 mld euro. Obok projektów poświęconych problematyce zdrowia, bezpieczeństwa żywnościowego, klimatu i energii spodziewane jest realizowanie projektów z zakresu walki z wszelkimi wykluczeniami, a także projektów dotyczących ochrony wolności obywatelskich. Zasadą unifikującą wszelkie programy europejskie jest zapewnienie równości płci w panelach oceniających, grupach doradczych, eksperckich i badawczych.

WALKA NA NA POZNAŃSKICH UNIWERSYTETACH

O sprawie gender głośno było także w stolicy Wielkopolski. Na początku grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym odbył się wykład księdza prof. Pawła Bortkiewicza pt. „Czy gender to dewastacja człowieka i rodziny?" Już kilka dni przed wystąpieniem przeciwko "nieprawdziwemu", "krzywdzącemu" i "niebezpiecznemu" pojmowaniu tematu gender" wystąpiło część środowiska naukowego (w tym pracownicy naukowi, zajmujący się studiami gender oraz naukami humanistycznymi). Pod petycją w tej sprawie podpisało się ponad 600 osób.

Wykład ostatecznie został zakłócony przez grupę anarchistów - w tym chłopaka ubranego w złotą sukienkę, który wskoczył na blat biurka. Interweniowała policja.

Odpowiedzią na wykład ks. prof. Pawła Bortkiewicza było spotkanie, które odbyło się w Teatrze Ósmego Dnia, zorganizowane przez pracowników wydziałów edukacyjnych i humanistycznych UAM. Uczestnicy spotkania pt. "Wojna o gender. Uniwersytet. Demokracja" zastanawiali się m.in. nad tym, co można mówić w murach uniwersytetu.

Sprawa gender podzieliła poznańskie środowisko naukowe. Do dziekana Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wpłynęło nawet pismo z prośbą o wycofanie z oferty zajęć edukacyjnych studiów na temat gender.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski