Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miód z promocji? Uważaj, niższa cena kusi, ale czasem miód jest tańszy tylko pozornie. Pszczelarz wskazuje triki sklepów

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Dobry krajowy miód ma swoją cenę. Zaskakująco niska stawka powinna budzić czujność.
Dobry krajowy miód ma swoją cenę. Zaskakująco niska stawka powinna budzić czujność. unsplash.com/Amelia Bartlett
Nie lubimy przepłacać, ale łatwe uleganie promocjom może nas kosztować... więcej. Wyjątkowo tani miód powinien pobudzić naszą czujność, wskazuje pszczelarz, który ostrzega nie tylko przed miodami z marketu. - Ogólnie małym i średniej wielkości pasiekom w obecnej sytuacji gospodarczej, pogodowej i rynkowej jest dość ciężko się utrzymać, ponieważ szczególnie w sieciach handlowych ceny są dumpingowe - pisze Czytelnik, który sam zajmuje się pszczelarstwem.

Spis treści

Nie daj się oszukać na miodzie. Na co zwrócić uwagę?

Nie brakuje uczciwych pszczelarzy, którzy dbają o swoje pszczoły, pozyskiwany produkt i zaufanie klientów. Niestety zdarzają się i tacy sprzedawcy, niekoniecznie indywidualni, którym podczas kontroli inspekcja wytknie błędy.

O tym, że zdarzają się nieprawidłowości, dowiadujemy się najczęściej z wyników kontroli, które prowadzi Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Największy problem pojawia się z oznakowaniem miodu i jego odmianą.

Na czym polega ta nieprawidłowość? IJHARS wyjaśniała w podsumowaniu kontroli przeprowadzonych w 2022 roku, że na etykiecie producent deklaruje np. miód lipowy, rzepakowy albo gryczany. Tymczasem w badaniu nie potwierdzono pochodzenia botanicznego miodów deklarowanych jako odmianowe (brak przewagi pyłku przewodniego wskazującego na daną odmianę), a także ich polskiego pochodzenia (obecność ziaren pyłku roślin obcych dla naszej strefy klimatycznej).

Pszczelarz, który skontaktował się z naszą redakcją, uczula klientów również na inne kwestie, m.in. objętości słoika i niską cenę.

Słoik miodu słoikowi nierówny. Sprawdź objętość

- Typowy słoik miodu to 900 ml. Zdarza się, że sieci handlowe (niektórzy pszczelarze też niestety) sprzedają miód w słoikach 720-780 ml, który z pozoru wygląda jak typowy pszczelarski słoik miodu - zwraca uwagę pszczelarz, który napisał do redakcji Strefy Agro.

- Ogólnie są to praktyki psujące rynek pszczelarski - uważa Czytelnik. Dodaje także, że typowy słoik miodu 900 ml waży od 1300 g do maksymalnie 1500 g. Takich informacji możemy szukać na etykiecie.

Zatem kupując miód i porównując ceny produktów, zwracajmy uwagę również na objętość słoika.

To jeden z najciemniejszych miodów, ma barwę ciemnosmolistą. Zapobiega procesom nowotworowym, zalecany przy reumatyzmie, ma działanie przeciwmiażdżycowe, poprawia kondycję naczyń krwionośnych, likwiduje wolne rodniki.

Ile kosztuje miód? Przyda się do pierników i na przeziębieni...

Podejrzanie tani miód. Ile kosztuje ten z polskiej pasieki?

Druga z uwag pszczelarza dotyczy cen. - Cena miodu 35 zł za 900 ml jest ceną albo hurtową, albo ceną mieszanki miodów z UE oraz spoza UE. Tak tanio albo taniej można kupić miód np. z Ukrainy hurtem w beczkach i rozlać w słoiki - tłumaczy.

- Świeży miód prosto z pasieki kosztuje za słoik 900 ml od minimum 45-50 zł w górę, od pszczelarzy prowadzących względnie ekologiczną hodowlę i zbiór - podaje producent miodu. Dodaje: - Świeży miód prosto z pasieki od pszczelarza jest zdecydowanie zdrowszym leczniczym produktem.

Zmiana w znakowaniu miodu w 2024 roku

Warto wspomnieć, że przed nami zmiana przepisów w zakresie znakowania miodu. Dotyczy sposobu wskazywania w oznakowaniu miodów pochodzących z więcej niż jednego kraju informacji o krajach pochodzenia (w których miód został zebrany). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 18 kwietnia 2024 r.

17 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 października 2023 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Do tej pory producenci mogli umieszczać ogólne informacje:

  • „mieszanka miodów pochodzących z UE” albo
  • „mieszanka miodów niepochodzących z UE”, albo
  • „mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE”.

Nowe brzmienie przepisu wymaga wskazania: „nazwy państwa pochodzenia, w którym miód został zebrany, a w przypadku gdy miód pochodzi z więcej niż jednego państwa, nazwy państw pochodzenia, w których miód został zebrany”.

Nowe przepisy mają poprawić identyfikację miodów na rynku w zakresie państwa pochodzenia. O zmianę wnioskowali sami pszczelarze. W rozporządzeniu przewidziano okres przejściowy. W obrocie mogą pozostać miody oznakowane w oparciu o dotychczasowe przepisy, do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miód z promocji? Uważaj, niższa cena kusi, ale czasem miód jest tańszy tylko pozornie. Pszczelarz wskazuje triki sklepów - Strefa Agro

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski