Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież dużo wie o AIDS, ale się nie boi

Marta Żbikowska
Młodzież dużo wie o AIDS, ale się nie boi
Młodzież dużo wie o AIDS, ale się nie boi Aijaz Rahi
Młodzież z trzech poznańskich liceów wzięła udział w wykładzie i warsztatach dotyczących problematyki HIV/AIDS. Spotkanie odbyło się w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, w ramach kampanii „Młodzieżowi liderzy zdrowia kontra HIV”, którą realizują inspektorzy sanitarni w całej Wielkopolsce. W tym roku, przeprowadzana od kilku lat kampania została wyróżniona w ogólnopolskim Programie Pozytywnie Otwarci.

- Młodzież posiada podstawową wiedzę na temat profilaktyki, ale ciągle bagatelizuje wiele aspektów, jak choćby fakt, że do czynników ryzyka zakażenia HIV należy mnogość partnerów seksualnych - mówi Beata Rutkowska z Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Poznaniu. - Ciągle pokutuje przekonanie, że transfuzja czy zabiegi medyczne to najbardziej niebezpieczne sytuacje narażające na zakażenie.

Tymczasem eksperci przekonują, że wiedza, którą większość społeczeństwa posiada na temat HIV i AIDS, jest przestarzała. - Kiedyś dużo mówiliśmy o grupach ryzyka - przypomina Beata Rutkowska. - Dzisiaj okazuje się, że ten problem może dotyczyć każdego z nas.

O tym, że jest on bagatelizowany, świadczy rosnąca liczba zakażeń, które każdego roku wykrywane są w Polsce. Według danych, w naszym kraju żyje 14 tysięcy osób zakażonych wirusem HIV (z tego jedna trzecia to kobiety). Są to osoby, u których obecność wirusa została potwierdzona w badaniach.

Profesor Zbigniew Izdebski uważa, że problem HIV/AIDS został w Polsce zbagatelizowany.

- Panuje nieuzasadnione samozadowolenie wynikające z relatywnie niskiej, w porównaniu z innymi krajami Europy, liczby osób żyjących z HIV - twierdzi prof. Izdebski. - Ta niska liczba to przecież tylko wierzchołek góry lodowej. Zakażonych jest dużo więcej niż 14 tysięcy.

Potwierdzają to informacje Komisji Europejskiej, które wskazują, że 70 procent Polaków żyjących z HIV o tym nie wie. Tymczasem, wcześnie wykryte zakażenie daje szanse na normalne życie, nieodbiegające długością od średniej statystycznej kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski