Młodzież pomaga chronić przyrodę w mieście

Artykuł sponsorowany
Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie przygotowuje wystawę w szkole
Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie przygotowuje wystawę w szkole
Udostępnij:
Konkurs „Młodzi obserwatorzy przyrody – chrońmy razem bioróżnorodność” pokazuje, że naprawdę niewiele trzeba, aby uruchomić działania na rzecz miejskiego środowiska. Dziewięć kampanii społecznych poprowadzonych przez uczniów, jest dowodem na to, jak wielki potencjał tkwi w najmłodszych mieszkańcach naszych miast. Akcje edukacyjne przeprowadzone przez Młodych Obserwatorów pozwoliły zaangażować lokalną społeczność w działania na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego w swoim bezpośrednim otoczeniu.

Pragniemy już od najmłodszych lat zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na otaczający je świat. Podnosić ich świadomość w zakresie ochrony bioróżnorodności w lokalnym, a więc najbliższym ich otoczeniu . Stąd pomysł na projekt „Młodzi obserwatorzy przyrody – chrońmy razem bioróżnorodność”– mówi Jowita Mytnik – Skała, Prezes Fundacji Veolia Polska. Jestem pod wrażeniem nakładu pracy , zaangażowania oraz kreatywności zarówno uczniów , jak i nauczycieli z poszczególnych szkół, które przystąpiły do naszego konkursu – dodaje.

Na czym polegało wyzwanie rzucone młodym przyrodnikom? W pierwszym etapie konkursu młodzież wzięła udział w zajęciach, podczas których miała szansę poznać otaczającą ich przyrodę - zapylacze, drzewa i ptaki spotykane w miastach. W ciągu ostatnich dziesięcioleci coraz wyraźniej widać negatywne skutki oddziaływania człowieka na środowisko naturalne, co prowadzi do postępującej utraty różnorodności biologicznej. W związku z tym niezwykle istotne są działania edukacyjne mające na celu poszerzanie wiedzy i świadomości w zakresie działań na rzecz ochrony przyrody. Bogatsi o nową wiedzę i praktyczne umiejętności uczestnicy konkursu przystąpili do testu, którego wyniki zadecydowały o wyłonieniu dziewięciu zespołów, które w swoich miastach przeprowadziły edukacyjne kampanie społeczne.

W konkursie zwyciężyła kampania prowadzona w Wielkopolsce - uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 88 im. Poznańskich Koziołków zajęli pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 7-11 lat. Z kolei trzecie miejsce w kategorii wiekowej 12-15 lat przypadło uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie. Za największy sukces konkursu należy chyba uznać fakt, że młodzież postanowiła kontynuować działania: “W naszym odczuciu zrobiliśmy dla przyrody coś wartościowego i ważnego. Nasza kampania nie kończy się z chwilą ogłoszenia wyników konkursu. Planujemy kolejne akcje.”

Jak wyglądały kampanie prowadzone w Wielkopolsce? Hasło poznaniaków nawiązywało do gwary ich okolic: “poznańskie gzuby ratują Ziemię od zguby”. Uczniowie skupili się na działaniach na rzecz owadów zapylających. W ramach konkursu przygotowali reportaż ze swoich działań na rzecz poznańskiej przyrody. W całym mieście pojawiły się przygotowane przez nich plakaty. Mieszkańcy mogli dowiedzieć się o trudnym losie zapylaczy także od rozdających ulotki uczniów, którzy chętnie odpowiadali na wszystkie pytania. Dla przedszkolaków zespół przygotował warsztaty, podczas których najmłodsi mogli, między innymi, zagrać w specjalnie dla nich zaprojektowaną grę planszową. Na zajęcia w szkole zaproszono pana pszczelarza, który pokazał swoje narzędzia pracy i opowiedział dzieciom o niezmiernie ważnej roli pracowitych owadów.

Uczniowie z Jarocina postanowili zadbać by ich miasto rozbrzmiewało nie tylko niezależną muzyką ale również ptasimi trelami. Ich kampania dotyczyła ptaków żyjących w miastach. Zespół nagrał spot edukacyjny oraz przygotował plakaty i ulotki, z którymi ruszył przeprowadzić akcję informacyjną wśród mieszkańców. W szkole zawisła wystawa poświęcona ptakom oraz pomysłowa gazetka, dzięki której można było nauczyć się rozpoznawać gatunki po odgłosach. Młodzież nawiązała też współpracę z Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie, dzięki czemu mogła wziąć udział w terenowych zajęciach pt. „Gatunki zwierząt z Polskiej Czerwonej Księgi”.

Poza naszym województwem, kampanie społeczne zorganizowała młodzież z Łodzi, Rzeszowa, Ciechocinka, Międzyrzeca Podlaskiego, Zamościa i Tarnowskich Gór. Pomysłowość uczniów zaangażowanych w działania na rzecz różnorodności biologicznej i lokalnych społeczności przerosły oczekiwania organizatorów konkursu - Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Fundacji Veolia Polska. Zwycięski zespół z Poznania w ramach nagrody weźmie udział edukacyjnych warsztatach przyrodniczych oraz otrzyma voucher w wysokości 2 000 zł. Gratulujemy!
www.mlodziobserwatorzy.edu.pl.

obserwatorzy_przyrody

LOGO Fundacja Veolia Polska

logo2017_partnership