Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moda na imiona zmienia się powoli. Na poznańskiej top liście 2018 królują Zosia i Jaś

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Moda na imiona zmienia się powoli. Na poznańskiej top liście 2018 królują Zosia i Jaś
Moda na imiona zmienia się powoli. Na poznańskiej top liście 2018 królują Zosia i Jaś Krzysztof Szymczak
- Moda na imiona zmienia się niezwykle powoli – podkreśla Mariusz Kopeć, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu. - W ubiegłym roku najbardziej popularny był Jan, później Antoni i Franciszek. Ta kolejność utrzymuje się od 2016 roku.

Jan na top listę wszedł w 2010 roku. Wtedy plasował się na trzeciej pozycji, aby przez kolejne trzy lata utrzymać się na drugim miejscu, a od 2014 roku jest najczęstszym imieniem nadawanym chłopcom.

- W ubiegłym roku dziewczynkom, podobnie jak w 2017 roku, najczęściej nadawano imiona Zofia, Julia i Zuzanna – mówi Kopeć. - W latach 2010 i 2011 Zofia zajmowała trzecie miejsce na liście najczęściej nadawanych imion w Poznaniu. W 2012 roku w ogóle nie znalazła się w pierwszej trójce, natomiast od 2013 roku niepodzielnie wiedzie prym. Wypadła natomiast Julia i Lena. Z kolei Zuzanna od kilku lat utrzymuje na ogół trzecie miejsce.

Pełnoletnia Gwiazda

W Polsce nie ma listy imion, która ogranicza wybór. - Przepisy są dość liberalne – uważa Kopeć. - Imię nie może być obraźliwe, ośmieszające, nie może też być zdrobnieniem. Dozwolone są imiona obcobrzmiące.

Oto pięć najczęściej nadawanych imion w październiku 2018 roku w Poznaniu. Sprawdź, jakie imiona dla chłopców i dziewczynek królowały w tym okresie!Przejdź do rankingu --->

Najpopularniejsze imiona męskie i żeńskie w Poznaniu w paźdz...

Teoretycznie możemy więc nazwać dziewczynkę np. Gwiazda. Pytanie tylko, jak będzie się ona czuła z tym za 10-20 lat, gdy będą się do niej zwracać Gwiazdo. Rzadko jednak rodzice występują z propozycją nadania dziecku wymyślnego imienia.

- Zdarza się, że po pewnym czasie chcą zmienić dziecku imię, zmienić kolejność imion lub dodać drugie imię – mówi Kopeć. - Mogą to zrobić w formie oświadczenia złożonego w ciągu pół roku od sporządzenia aktu urodzenia dziecka. Ten wniosek nie podlega ocenie. Wystarczy, że jest to zgodna decyzja matki i ojca.

Popularne polskie imiona w gwarze poznańskiej często przyjmują niespodziewane formy. Znasz je? Sprawdź w galerii!Przejdź dalej --->

20 popularnych polskich imion w gwarze poznańskiej. Też ich używasz?

Po upływie wspomnianych sześciu miesięcy trzeba już uzasadnić chęć zmiany imienia dziecka.

- Takich decyzji wydajemy około 200 w ciągu roku – twierdzi Kopeć. - Powody najczęściej są prozaiczne. Wynikają na przykład z zamieszkiwania w innym państwie, gdzie polskie imię i nazwisko jest trudne do wymówienia i utrudnia osobie funkcjonowanie w życiu codziennym. Są osoby, które posiadają obywatelstwo innego kraju, gdzie ta forma imienia i nazwiska jest inna. Wtedy prawo pozwala im to zmienić i de facto ujednolicić.

Księżna cesarzowa

Kierownik USC wskazuje, że osoby, które się rozwiodły mogą zmienić nazwisko w prosty sposób. Umożliwia im to Kodeks Rodzinny, który stanowi, że w ciągu pół roku od daty prawomocności wyroku rozwodowego można powrócić do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, składając oświadczenie.

- Jeśli chcemy to zrobić w terminie późniejszym, to konieczna jest zmiana administracyjna. Trzeba wtedy wykazać ważne powody, dla których chce się zmienić nazwisko – mówi Kopeć. - Decyzje w takich sprawach są w większości pozytywne, jednak zależy to od motywacji podanej przez wnioskodawcę.

Jakie imiona żeńskie były najpopularniejsze w regionie w 2018 roku? Te 100 imion nadawano najczęściej dziewczynkom w Wielkopolsce w 2018 roku. Na liście jest kilka zaskoczeń! Sprawdź to w naszej galerii.Przejdź dalej --->

Wielkopolska: Sto najpopularniejszych imion żeńskich w 2018 ...

Zdarzyło się jednak, że jakiś czas temu poznański USC odmówił pewnej kobiecie zgody na zmianę nazwiska, która chciała nazywać się księżna cesarzowa i tu podała stosowne nazwisko, które chciała nosić.

Wnioski od więźniów

- Zdarzają się wnioski, jeden-dwa rocznie, o zmianę nazwiska od osób osadzonych w zakładach karnych – twierdzi Kopeć. - Niektórym wydaje się, że jak je zmienią, to znikną. A tak się nie dzieje, bo w aktach stanu cywilnego oraz w rejestrze PESEL znajdują się kolejno następujące po sobie zapisy, jak dana osoba się kiedyś nazywała i jakie nazwisko i imię nosi po zmianie.

ZOBACZ TEŻ: Sto najpopularniejszych nazwisk w Polsce [LISTA]

Polskie imiona wszech czasów. Każde z nich nosi ponad 100 ty...

POLECAMY:

ZOBACZ TEŻ: Kiedy tata wariuje na punkcie córki. Krzysztof Hołowczyc i Krzysztof Skórzyński o swoich oczkach w głowie

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski